První prosincovou sobotu 4. 12. 2010 se na Filozofické fakultě UK uskuteční konference Wikinomics Forum 2010 na téma využití wikinomických principů v podnikání, médiích, vědě a státní správě. Wikinomie je princip, který ukazuje, jak masová spolupráce a internet mění svět, obchod a organizace. Ukazuje způsob, jakým lze využít současné internetové technologické principy, jako jsou sociální sítě, online komunity, crowdsourcing nebo open source, pro vytváření projektů a organizací na novém základě. Přednášet budou odborníci s praxí v obchodu, médiích, akademickém prostředí i státní správě, kteří na konkrétních příkladech představí aplikaci čtyř základních wikinomických principů. Prostor pro své vystoupení dostanou ale i přímo návštěvníci. Wikinomics Forum je součástí Wikikonference, které společně se sdružením Wikimedia ČR pořádají UISK Filosofické fakulty UK, Unisona Studio s.r.o., ÚTIA Akademie Věd ČR a česká Google User Group.
„Chtěli bychom vytvořit prostor pro setkání se s prací a myšlenkami těch, kteří využívají možnosti současného internetu k zapojení lidí do spoluvytváření hodnot na novém základě, můžeme mu říkat třeba ‘komunitní spolupráce’ nebo ‘samoorganizovaná spolutvorba’ . Principy tohoto nového typu práce jsou umožněny novými technologiemi, ale mění všechny oblasti lidského činění, “ dodává Daniel Franc, jeden z organizátorů konference a překladatel knihy Wikinomie.
Wikinomie – co to je?
Wikinomie je rodící se vědecká disciplína na pomezí ekonomie, IT a sociologie, která se zabývá principy masové spolupráce nejen v prostředí internetu. Myšlenka a poselství wikinomie vychází ze stejnojmenné knihy autora Dona Tapscotta a Anthonyho D. Williamse. Principy, které jsou v knize shrnuty, se však ve světě používají napříč obory již několik let. Kořeny myšlenky wikinomie úzce souvisí s rozvojem internetu a změnou jeho vnímání nejen jako zdroje informací, ale neoddělitelné a multifunkční součásti života nejen tzv. Síťové generace. Wikinomie přináší také nový pohled na svět obchodu v 21. století. Ukazuje, jak masová komunikace a internet mění svět a podnikání a přináší návod, jak inovativně využít současné internetové trendy. Pražské Wikinomics Forum je konference o myšlenkách a o příkladech, jak to někteří už dělají. V rámci konference proběhne i křest českého překladu knihy Wikinomie nakladatelství Fragment za účasti překladatele Dana France ze společnosti Unisona Studio.
Čtyři základní wikinomické principy:
K úspěchu v podnikání dnes už nestačí pouze intenzivně využívat tradiční manažerské strategie. Základní princi, kterými se nová spolupráce řídí:
1. Rovnocené propojování (Peering)
Způsob spolupráce lidí a organizací napřímo, sebeorganizovaně a síťově. Rovnocenná spolutvorba nahrazuje dosavadní hierarchické formy spolupráce daleko kolaborativnějším modelem.
2. Sdílení (Sharing)
Princip, který posouvá dosavadní proprietární uvažování o výrobcích, duševním vlastnictví a vědeckých znalostech směrem k jejich sdílení a společnému rozvíjení.
3. Otevřenost (Openness)
Otevřené přístupy týkající se nejen standardů a obsahu, ale i finanční transparentnosti a otevřené mysli vůči externím idejím a zdrojům.
4. Globální jednání (Acting Globally)
Působení na globální úrovni i ve smyslu překonávání fyzických a geografických bariér na úrovni korporace, firmy i jednotlivce.
Přednášející a témata přednášek
Bořivoj Brdička (Pedagogická fakulta UK) – „ S kým se sejdeme na cestě plochým světem za dlouhým chvostem aneb Jak by se mělo změnit školství v síťovém světě“
Daniel Franc (Unisona Studio) – „Vytvořte si komunitu: proč a jak?”
Tomáš Hajzler (PeopleComm) – „Na čem stojí práce lidí v 21. století?“
Filip Hráček (Google) – „Google a wikinomický svět“
Adam Javůrek (NextBig) – „Crowdsourcing”
Jiří Kodera (Abakowiki) – „Jak wiki mění firmy“
Lukáš Križko (VÚP Praha) – „RVP.cz: online učitelská komunita a využití principů otevřenosti, sdílení a spolutvorby”
Pavlína Kvapilová (Česká televize) – „HydePark ČT24 a spolutvorba, „síťové“ aktivity České televize“
Josef Průša – „3D tiskárny a open source”
Jan Šeda (SkillDrive) – „Rizikové faktory a kriminalita v kontextu sociálního síťování”
Josef Šlerka (FF UK, Ataxo) – „Sémantický význam Wikipedie”
Martin Šmíd (ÚTIA) – „Zachraňte wikivědu“
Radek Vokál (Red Hat) – „Komunitní spolupráce a Red Hat“
Ondřej Zaoral (ČSOB) – „Současné problémy reorganizací velkých firem a principy otevřenosti, zapojení a sdílení”
Konferenci organizují UISK FF UK (Ústav informačních studií a knihovnictví při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze), ÚTIA AV ČR (Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd ČR), Unisona Studio s.r.o., GUG.cz (Google user group) a Wikimedia ČR. Partnery konference jsou Google, Abakowiki, Wikimedia ČR, HUB Praha a TyInternety.cz.
Podrobné informace i možnost registrace na konferenci najdete na www.wikinomie.cz.
Kontaktní údaje:
Daniel Franc, Unisona studio, 774 667 767, dfranc@unisona.com
Kontakt pro média:
0 komentářů:
Okomentovat