Martin Rusek: Kam až dohlédneme dírou ve zdi?

úterý 26. října 2010 ·

první části tohoto článku byl učiněn závěr, že jsou děti schopny samy se naučit užívat počítač. Dalším krokem v experimentech provedených prof. Sugata Mitrou je ověření předpokladu, že děti, mají-li dostupnou techniku, mohou samy dosáhnout vyšších cílů vzdělávání. Předzvěstí toho, že je to možné, se stal jeden z průvodních jevů experimentu Hole-in-the-Wall. Učitelé pozorovali povážlivé zlepšení kvality domácích úkolů a zlepšení žáků v angličtině, rodiče zase pozitivní změnu  v rozvoji osobnosti.

2 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
28. října 2010 v 22:20  

Písecký experiment (2009)

Blaha zadal žákům třetích ročníků, kteří se přihlásili do volitelného bloku Výpočetní technika a kteří zpravidla hodlají z Informatiky i maturovat, úlohu, kterou před osmi lety bez problémů řešili žáci druhých ročníků v rámci povinného předmětu informatika. Úlohu nevyřešil beze zbytku v souladu se zadáním nikdo, včetně Blahovo vlastních žáků.
V roce 2009 měli všichni Blahovi známí žáci školy doma volně přístupný počítač s připojením na internet. V roce 2001 měla průměrně čtvrtina skupiny k dispozici počítač, přístup na internet pak jen jednotlivci.
Na základě těchto poznatků učinil Blaha závěr, že žáci, kteří se hodlají stát vysokoškolsky vzdělanými odborníky mají tím horší výsledky, čím lepší mají podmínky ke studiu.

martin Rusek řekl(a)...
3. listopadu 2010 v 19:53  

Pan Bláha je Jihočech?
Mohl by závěry vyvozovat z reprezentativnějšího vzorku :)

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.