Možnost se podrobněji seznámit se současným legislativním i praktickým stavem zavádění filmové / audiovizuální výchovy u nás i v zahraničí nabízí panelová diskuse, která proběhne v pondělí 18. října 2010 od 13:30 v pražském kině ATLAS.
“WHEN I FIRST SAW ‘THE WIZARD OF OZ’ IT MADE A WRITER OUT OF ME.”
SALMAN RUSHDIE“WHEN I FIRST SAW ‘THE WIZARD OF OZ’ IT MADE A WRITER OUT OF ME.”
I přes mnoho změn v systému všeobecného vzdělávání na základních a středních školách stále chybí koncepční a přirozené začlenění filmové a audiovizuální výchovy. Přitom právě tato oblast zásadně ovlivňuje úroveň myšlení, vkusu a estetického vnímání nejmladší generace, která v této oblasti tráví suverénně nejvíce svého volného času (sledování filmů, televizních programů,..). Jestliže v ostatních oblastech (literatura, hudební výchova, výtvarné umění, …) učitelé mohou pomoci s kultivací a správnou orientací, v oblasti filmové a audiovizuální tento vliv pedagogů je stále velmi malý a nekoncepční. Přitom film a audiovize je takřka ideálním a efektivním prostředkem pro zásadní změnu vkusu, zájmu i kvality kritického estetického vnímání. Bohužel a v drtivé většině právě směrem negativním – bez asistence a podpory pedagogů se ke studentům dostávají spíš díla nekvalitní, komerční a nevkusná, která velmi rychle dokáží zkazit mnohdy pracně budovaný vkus a estetické vnímání studentů. Ale – stejně jako v každém umění – existují díla, která naopak mohou velmi rychle tento vkus i estetické vnímání výrazně zlepšit a nebo obrátit přirozenou cestou studentovu pozornost správným a žádoucím směrem (viz. citát spisovatele SALMAN RUSHDIHO, který přiznává, že na základě zhlednutí filmu ČARODEJ ZE ZEMĚ OZ se rozhodl stát se spisovatelem).
Zakázat a nebo ignorovat tuto sílu filmu a audiovize rozhodně není řešením, mnohem efektivnější je právě využití této úžasné síly filmového / audiovizuálního díla – pochopitelně díle, které splňuje atributy kanonické a může velmi rychle nasměrovat zájmy studentů správným a žádoucím směrem. Mnozí učitelé již sami aktivně tento způsob využívají a stejně jako většina úspěšných zahraničních projektů a způsobů přirozeného začlení filmu a audiovize do systému všeobecného vzdělávání. A právě zahraniční zkušenosti (především z Anglie, severských zemí, ale i Polska) byly velkou a důležitou inspirací pro vznik projektu KÁNON FILMU.
Podstatou a cílem projektu rozhodně není sledování filmů
Od 1. září 2010 byl díky iniciativě a dvouletému úsilí VÝZKUMNÉHO ÚSTAVU PEDAGOGICKÉHO prosazena možnost zařazení nepovinného předmětu FILMOVÁ / AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA do vyučování na základních školách a gymnáziích. Pedagogové tak mohou konečně využít hned několika projektů a aktivit, které se zabývají touto výchovou. Projekt KÁNON FILMU může vytvořit velmi dobrý základ pro aplikaci těchto dalších projektů, ale i dosavadní zkušenosti pedagogů.
Možnost podrobněji seznámit se současným legislativním i praktickým stavem zavádění filmové / audiovizuální výchovy u nás i v zahraničí nabízí panelová diskuse, která proběhne v pondělí 18. října 2010 (od 13:30) v pražském kině ATLAS s následujícím programem :
- úvod a informace o koncepci Filmové / audiovizuální výchovy jako Doplňujícího vzdělávacího oboru a možnostech jejího začlenění do výuky na základních školách a gymnáziích, případně koncepce filmové a audiovizuální výchovy Ministerstva kultury ČR. PaedDr. Markéta Pastorová + zástupce MK ČR
- prezentace současných domácích projektů a aktivit audiovizuální a filmové výchovy. Rudolf Adler (FAMU)
- prezentace polského projektu FILMOTEKY SZKOLNE a stávající koncepce audiovizuální a filmové výchovy v Polsku http://www.filmotekaszkolna.
pl/ . Anna Niderhaus (Polský filmový institut) - KÁNON FILMU - nový projekt vytvoření základu pro audiovizuální a filmovou výchovu Jiří Králík (autor projektu), Mgr. Petr Kukal (ALTUS) a Martin Pomothy (CSFD)
- diskuse s účastníky diskuse
FILMOVÁ / AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA
panelová diskuse 18. října 2010
kino ATLAS (Sokolovská 1, Praha 8)
13:30 – 16:00 hodin
V případě zájmu o panelovou diskusi a prezentované projekty jsme připraveni přeposlat na Vaši e-mailovou adresu podrobnější materiály.
Jiří Králík,
koordinátor setkání
e-mail : jirka.kralik@seznam.cz
tel : 602 704620
1 komentářů:
Jak si můžete myslet, že vymýšlením nových předmětů zkvalitníte vzdělání. Znovu a znovu: MŠMT zrušit, ČŠI zrušit. Není tam jediná kompetentní osoba. Vím, že je to výkřik do tmy. Vím, že nakonec učitel sklopí hlavu, zabečí jako ovce (samozřejmě tak, aby ho nikdo neslyšel), a ujme se oprav dokumentů.
Nehledě na to, že i na o nemáte učitele.
Na blití.
Nikdo, kdo umí tohle učit, to nepotřebuje mít předepsáno vychladlými tupými akademiky.
Okomentovat