Soňa Hykyšová: Školní pomůcky bez jedů

pondělí 23. srpna 2010 ·

Blíží se začátek nového školního roku,ke kterému neodmyslitelně patří nákup školních pomůcek. Nejedna maminka stojí před otázkou výběru sešitů, obalů, penálů, aktovek a dalších školních potřeb, nabízených v obchodech v nepřeberném množství. Sešity z recyklovaného papíru, které jsou šetrnější k našim lesům, zná asi každý rodič dítěte školního věku. Výrobky z recyklovaného papíru jsou označeny, ale poznáme je také podle barvy – recyklovaný papír je spíše našedlý až nažloutlý, ne čistě bílý. K psaní a kreslení je ale stejně vhodný jako papír bílý, vyrobený čistě z buničiny. Pokud dáme přednost recyklovanému papíru, šetříme tím nejen naše lesy, ale také energii a vodu nezbytnou k výrobě papíru.


Kromě sešitů však existuje ještě celá řada dalších školních pomůcek, které dnes již můžete sehnat v provedení šetrném k životnímu prostředí i ke zdraví našich dětí. Například obaly na sešity. „V obchodech se stále můžete setkat s obaly z PVC, které jsou z hlediska vlivu na životní prostředí velmi problematickým druhem plastu. Vhodnou náhradou jsou obaly z polyetylénu, polypropylenu nebo papíru.“, uvedla Jana Krátká, ekoporadce mosteckého ekocentra. Před penály z PVC můžeme upřednostnit penály z textilu, kůže či jiného nezávadného materiálu.

Pozor také při výběru pastelek. V lakovaných pastelkách mohou být obsaženy toxické kovy, rozpouštědla a konzervační látky. Přímo v tuze bývají chemická pojidla, která zajišťují pevnost a odolnost tuhy. Doporučujeme používat nelakované tužky a pastelky s širokou tuhou, na jejichž výrobu je potřeba méně pojidel. Rovněž tak fixy a zvýrazňovače mohou obsahovat zdraví škodlivé uhlovodíky (xylol) a konzervační látky (formaldehyd, diethylenglykol). Navíc obaly a víčka jsou často vyrobeny z PVC a barveny barvami obsahujícími kadmium. Maminky, které mají starost o zdraví svých dětí i stav životního prostředí, upřednostňují netoxické fixy a zvýrazňovače s vodou ředitelnými barvami (tzv. na vodní bázi), které neobsahují organická rozpouštědla. Pro děti vůbec nejsou vhodné fixy na popisování fólií, které obsahují organická rozpouštědla. Podobně v případě nákupu lepidla volíme raději ta ředitelná vodou, ať už se jedná o lepidla škrobová, dextrinová nebo bílkovinná (např. bílá lepicí pasta). Vhodná jsou také lepidla disperzní, např. Herkules. Pro děti bychom neměli vybírat speciální dvousložková, vteřinová nebo kontaktní lepidla.

Dobrým vodítkem při nákupu nejen školních pomůcek je značka EŠV – Ekologicky šetrný výrobek. Jde o certifikát dokládající šetrnost výrobku ke zdraví a životnímu prostředí. Certifikát uděluje konkrétním výrobkům na základě splnění daných kritérií Ministerstvo životního prostředí.

Kromě školních potřeb však může neblaze působit na zdraví dětí i vybavení ve třídách a v budově školy. I v této oblasti existují alternativní řešení. V nově zařízených kancelářích bylo při výzkumech nalezeno až dvě stě chemických sloučenin, které se uvolňují z povrchových úprav, nábytku, plastových součástí vybavení, obsahujících změkčovadla a zpomalovače hoření. Škodlivé mohou být výpary z podlahových krytin a z lepidel, která se v nich používají. Taková kontaminace vnitřního prostředí může přispívat k bolestem hlavy, únavě nebo nesoustředěnosti. Vhodným výběrem nábytku a dalšího vybavení budov i důkladným větráním tedy můžeme předcházet nepříjemným zdravotním potížím a docílit, aby se v nich naše děti cítily příjemně.

Problematice vlivu školních potřeb na životní prostředí a lidské zdraví je věnována také část výukového programu ekocentra s názvem Chemie a životní prostředí. „Žáci srovnávají, dle dostupných údajů, vliv jednotlivých variant výrobků na životní prostředí. Zaměřují se přitom na celý životní cyklus výrobku, počínaje těžbou primárních surovin a konče likvidací výrobku. Přemýšlejí také nad dalšími souvislostmi, jako je zátěž daného výrobků způsobená dopravou ze zahraničí. Docházejí pak k závěru, že český výrobek, který nemá ekoznačku, může být ve výsledku ekologicky šetrnější než výrobek s ekoznačkou dovežený ze zahraničí.“ sdělila Soňa Hykyšová, autorka programu a vedoucí mosteckého ekocentra. Další informace o ekologických školních pomůckách můžete získat na Zeleném telefonu Ekologického centra Most: 800 195 342.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.