Badatelsky orientovaný přístup v zájmu co nejlepšího využívání ICT ve školních třídách

pondělí 12. července 2010 ·

I po několika desetiletích, co se poprvé uplatnily informační a komunikační technologie (ICT) ve vyučovacích hodinách přírodních věd, zůstáva stále mnoho nezodpovězených otázek týkajících se dopadu moderní technologie na úroveň vědomostí studentů. Tento článek si klade následující základní otázku: „Které z informačních a komunikačních technologií jsou nejvhodnější a jak mohou přispět k lepšímu osvojování vědomostí v přírodovědných třídách?“

ICT jsou chápány jako nástroje, které mohou pomoct ve specifických vzdělávacích situacích či prostředích a právě v tomto smyslu se v našem článku zamýšlíme nad nejvhodnějšími technologiemi určenými pro specifická vzdělávací prostředí a zamýšlíme se nad tím, v jakém pořadí a za jakým účelem by tyto technologie měly být využívány.

V první části naší studie se zaměřujeme na nejběžněji používané technologie v přírodovědných třídách a uvádíme přehled jedinečných nabízených možností, které by jinak nebyly možné. Po posouzení vysoké (či nedostatečné) kapacity těchto technologií prezentujeme v druhé části návrh, jak lze některé z nich využít ve specifickém pedagogickém kontextu: cyklus badatelsky orientované přírodovědné výuky při práci v laboratoři. Hlavním cílem zde prezentovaného návrhu je posoudit, jak některé přístupy k výuce a učení, jako například badatelsky orientovaný přístup k výuce, a některé situace výuky a učení, jako například laboratorní praktická cvičení ve škole, mohou být využíváním ICT obohaceny. Na závěr analyzujeme podrobně rozpracovaný příklad, jak lze využít specifické ICT při laboratorních praktických cvičeních s badatelským zaměřením. Tento praktický příklad vznikl na základě sekvence výzkumně orientovaných aktivit se zaměřením na kinematiku a dynamiku určených pro středoškolské studenty v rámci místního projektu REVIR.


Autoři
Roser Pintó Casulleras , Director, Centre for Research on Science and Mathematics Education (CRECIM)
Digna Couso Lagarón , Researcher, Centre for Research in Science and Mathematics Education (CRECIM)
María Isabel Hernández Rodríguez , Research assistant , Centre for Research in Science and Mathematics Education (CRECIM)    

Převzato z www.elearningpapers.eu.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
12. července 2010 v 20:43  

Pokud vím, využití ICT v přírodovědných předmětech v popisované rovině je již alespoň deset let součástí přípravy učitelů fyziky na většině fakult, které takové studijní programy realizují.
Za mnohem přínosnější než uvedený článek považuji např. sborníky GIREPu, nebo v češtině učitelské konference Veletrh nápadů učitelů fyziky. Pavel PEŠAT

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.