Projekt EU Peníze do škol nabírá na obrátkách. Otázkou však je, zda jsou všechny skupiny budoucích realizátorů dostatečně informovány. Více či méně účelově jsem se pokoušel toto zjistit u "řadových" učitelů při neformálních rozhovorech z poslední doby, měl-li jsem k tomu příležitost. Informovanost byla převážně poměrně nízká a proto se pokusím co nejstručněji popsat základní parametry.
Nejprve bych doporučil pozornosti velmi zdařilé pomůcce, která vznikla pod hlavičkou webu ITveSkole.cz - jedná se o časovou osu projektu EU peníze školám.
Základní charakteristika
Projekt EU PES je přímo řízen MŠMT, přičemž je financován z ESF, konkrétně operačního programu "Vzdělávání pro konkurenceschopnost". Tento projekt je často pojmenován jako "Šablony", ty jsou totiž základním nástrojem pro školu při určování mantinelů zapojení učitelů a dalších zúčastněných subjektů.
Nyní se pokusím zjednodušeně popsat proces. Každá mimopražská základka má automaticky právo požádat MŠMT o finance v rozsahu 300 tis. na školu + 4,3 tis. na každého svého žáka. Přitom finanční prostředky lze využít prakticky na jakékoliv "neinvestiční" výdaje - ty v zásadě mohou být trojí:
- zboží (ICT, učebnice, učební pomůcky apod.)
- služby (školení, počítačové programy, poradenství apod.)
- mzdy (dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti, pracovní smlouvy s novým zaměstnancem apod.)
- individualizace = nadstandardně odučená hodina (rozpůlená hodina, dva učitelé v jedné hodině apod.)
- inovace = vytvořené vzdělávací materiály (podklady pro výuku, podklady pro projekty, modely hodnocení apod.)
- DVPP = osvědčení ze vzdělávání učitelů (seminář, kurz, pracovní dílna, e-learning, stáž v zahraničí apod.)
- + zvláštní případy pro zapojení asistenta pedagoga, školního psychologa apod.
- tzv. jednotková cena - pro orientaci, od jednotek tisíců Kč (DVPP) po částku přes 100 tisíc Kč (individualizace a inovace u ICT).
- tzv. jednotkový výstup - u individualizace většinou 72 vyučovacích hodin, u inovace většinou 2 sady po 36 vzdělávacích materiálech, u DVPP většinou 2 osvědčení
Kdy se může podat projektový záměr školy?
MŠMT jako řídící orgán zveřejnil 19.května tzv. Výzvu. To znamená, že škola může již "žádat o peníze", pokud splní definovaná pravidla, sepsaná především v tzv.Příručce žadatele. Jelikož se však jedná o tzv. výzvu průběžnou, škola může svůj projektový záměr podat kdykoliv do 20. 12. 2012.
Převzato s laskavým svolením autora z jeho blogu.
1 komentářů:
Byl jsem upozorněn, že mám ve svém příspěvku závažnou chybu v poslední větě.
... správný termín ukončení podání je na konci roku 2012, nikoliv 2010.
Všem, které jsem uvedl v omyl, se omlouvám.
Okomentovat