Soutěž „Voda živá“ začíná - zapojí se do ní 82 družstev z celé republiky

středa 7. dubna 2010 ·

Výběrem potoka či říčky ve svém okolí a jeho zmapováním začnou žáci a studenti středních škol v těchto dnech plnit první z úkolů soutěže Voda živá, která poběží až do konce roku. Soutěžící by během ní měli popsat a také lépe poznat vliv lidské činnosti na kvalitu vody a vodní prostředí obecně.


Podtitul první etapy zní „Kouzlo běžících vod“ a zúčastněné týmy v ní budou mít za úkol také odebrat vzorek drobných vodních obratlovců a zodpovědět tři soutěžní otázky. „Soutěž se setkala s velkým zájmem - přihlásilo se 82 družstev z více než 50 škol prakticky z celé republiky, nejvíce jich je z Moravskoslezského kraje. Soutěžit budou žáci základních škol, studenti gymnázií, středních odborných škol, ale také přírodovědné oddíly,“ uvedla koordinátorka soutěže Kateřina Hryzáková z Arniky.

Na začátek si soutěžící vyberou nějaký menší potok nebo říčku v okolí, kterou budou sledovat, a provedou první průzkum kolem toku včetně odlovu drobných bezobratlých živočichů. K zadání teoretických i praktických úkolů jim Arnika poskytne klíč pro určování bezobratlých živočichů společně s jednoduchým návodem, jak tzv. bentos, tedy drobné živočichy obývající dno vodních toků, odebrat a popsat. „Vedle vypracování daných úkolů a zodpovězení tří soutěžních otázek mají soutěžící možnost získat body navíc díky dobrovolným úkolům. Tým, který nejlépe splní zadání první etapy, se může těšit na prohlídku pražské ZOO, zaměřenou na vodní živočichy a ekosystémy,“ doplnila Kateřina Hryzáková.

Celá soutěž má celkem 6 dílčích etap a potrvá až do konce letošního roku. Postupně budou soutěžící pátrat na úřadech po informacích o kvalitě vody v daném toku, zdokumentují vybrané území výtvarnou či literární formou, pokusí se najít souvislost mezi výskytem drobných vodních organismů a chemickým znečištěním a zaměří se i na historii lidského osídlení v okolí vodního toku. Nakonec budou mít za úkol shromážděné informace představit ostatním formou prezentace, výstavy nebo například plakátu. Tým, který na konci roku vybere porota složená z pracovníků a expertů Arniky jako nejlepší, získá hlavní cenu – týdenní pobyt ve Vysokých Tatrách.

Voda živá je nový projekt sdružení Arnika, jehož cílem je ukázat vztah mezi mezi chemickými látkami používanými v domácnostech a v průmyslu, zátěží povrchových vod a jejich potenciálem se znečištěním se vyrovnat. Jeho součástí bude vedle soutěže pro školy i kvíz pro veřejnost či výsledky monitoringu českých vod. Projekt je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ve výši 1 998 800 Kč.

Podrobné zadání a další podrobnosti viz internetové stránky soutěže: www.toxik.arnika.org/soutez-pro-skoly.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. dubna 2010 v 9:04  

To je sice všechno hezké ale my potřebujeme, abych tak řekl, aby vzali..., aby se sebrali, řekněme, a šli vyčistit ten potok..., zkrátka pomohli a né dělali demonstrace, chodili po náměstích a křičeli prostě, udělejte spalovnu, nebo něco takového... :-)

http://www.youtube.com/watch?v=MOCzPU-uq-k

Anonymní řekl(a)...
7. dubna 2010 v 9:36  

Na začátek si soutěžící vyberou nějaký menší potok nebo říčku v okolí, kterou budou sledovat, a provedou první průzkum kolem toku včetně odlovu drobných bezobratlých živočichů.

Pod environmentálním pláštíkem se chystá tvrdá kampaň k očištění řad učitelů. Sledováním a odlovem bezobratlých živočichů to začíná a sledováním, šikanováním a odlovem nepohodlných protireformních učitelů, nesplňujících kritéria standardu profese učitele, to bude pokračovat.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.