Poprvé: Stínové volby v Mostě 2010

neděle 28. února 2010 ·

Volby nanečisto se uskuteční v Mostě už nadcházející týden – ve čtvrtek a v pátek od 7 do 14 hodin. Na Střední škole diplomacie a veřejné správy se poprvé vyzkouší systém stínových voleb studentů, který nemá v České republice obdoby. Pro volební mechanismus škola připravila i manuál, který bude doplňován o statistická data a každoročně inovován. Poskytnut bude také ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jako inspirace pro případnou podobnou aktivitu v rámci celé republiky.


Když vejdete příští týden do budovy Střední školy diplomacie a veřejné správy, budete si myslet, že jste ve skutečné volební místnosti. Uvidíte mladé lidi s hlasovacími lístky a občanským průkazem v ruce, volební komisi, urnu a plentu. Podle výsledků těchto voleb si sice politici ve sněmovně nepřesednou do nových lavic, vše ostatní ale bude zcela reálné. „Volby se uskuteční v termínu dvou dnů – 4. a 5. března. Připraví se volební stolky s volební komisí, která bude kontrolovat totožnost voličů a celkovou regulérnost,“ zmínil pedagog Vladimír Vodička, pod jehož pedagogickou záštitou se na škole stínové volby uskuteční.

Koordinační tým voleb, který je tvořen především studenty, připravil přehled volitelných stran, mezi kterými jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, SZ, TOP09, Strana práv občanů (Zemanovci) a Dělnická strana. „Na Střední škole diplomacie a veřejné správy jsme volební právo zúžili do sedmi největších stran plus připojili Dělnickou stranu - chceme zjistit, zda by se dostala do parlamentu či nikoliv,“ vysvětlil Martin Fajner, student prvního ročníku Střední školy diplomacie a veřejné správy, který si za studentskou obec vzal přípravu stínových voleb na starosti.

Koordinační tým dále zajistil kandidátní listiny, zestručněné „volební programy“ a pochopitelně hlasovací lístky. Samotný volební mechanismu bude zjednodušen, ale samotné jádro volebního procesu zůstane zachováno. „Základní rozdělení volebních systémů je v současnosti uznáváno podle způsobu, jakým dochází k rozdělování křesel neboli mandátů. Poměrný systém veškeré hlasy přepočítává na mandáty v určitém poměru, u systému většinového to tak není. My budeme za klíčovou proměnnou považovat velikost volebního obvodu, uplatnění volebního dělitele a využívání vázaných kandidátních listin s možností maximálně dvou hlasů přidělených jednotlivým kandidujícím osobám,“ objasnil Vladimír Vodička. Studentští voliči mohou tedy rozdělit maximálně 2 hlasy podle kandidátních listin nebo hlasovat pro konkrétní listinu – taková volba přičte 2 hlasy prvním dvěma osobám na dané kandidátní listině.

Škola dokonce sestavila speciální Manuál pro stínové volby v roce 2010. „Jednou z motivací byla pro mě zprostředkovaná zkušenost se stínovými volbami, které se loňského roku konaly v Nizozemí na středních školách a vedly k velice zásadním poznatkům,“ uvedl Vladimír Vodička. Stínové volby studentů se v České republice nerealizují. Například v Holandsku jsou ale v dnešní době již celostátní záležitostí, které se účastní všechny školy. Úkolem stínových voleb je v neposlední řadě také zprostředkovat mladým lidem zkušenosti s volbami a vyvarovat se tak do budoucna případných nedostatků, až půjdou ke skutečné volební urně.

Opakování za rok

Novinka, kterou letos poprvé studenti vyzkouší a zpracují z ní výsledky, by se měla do budoucna opakovat. Tradice stínové volby nemá být jen nezvyklým zpříjemněním výuky či hrou studentů. Ani samotní studenti neberou nápad s volbami jako ztrátu času. „Stínové volby jsou důležité v tom, že nezletilí v uvozovkách dostanou právo volit, jak svou oblíbenou stranu, tak třeba oblíbeného politika ve straně,“ vyjádřil se Martin Fajner, podle jehož názoru bude účast studentů na projektu stínových voleb vysoká. Výsledky letošních prvních stínových voleb škola následně zpracuje a zveřejní. Poskytne je tak i pro posouzení veřejnosti. S odstupem tří měsíců pak plánuje škola dodatečné hodnocení celkového průběhu stínových voleb. Důvodem je zaváděním periodizace voleb pro příští školní období, kdy se počítá se zhruba každoročním opakováním a přibíráním nových studentů a studentek a tedy možným rozšířením výstupů. Vyhodnocení voleb bude mít dvě fáze. První se bude týkat samotných statistických dat z volebního procesu. Zaměří se především na volební účast, poměr účasti dívek a chlapů a zhodnocení preferencí, tedy samotné složení stínového parlamentu. Druhá se bude vztahovat k hodnocení samotného průběhu voleb a reflexi ze strany veřejnosti.

Politika a školský zákon

V aktivitě není možné v žádném případě hledat souvislost s propagací skutečných politických strana ovlivňování názorů. „Rádi bychom předeslali, že naší vzdělávací instituci v žádném případě nejde o žádný lobbing politických stran. Z didaktického hlediska je stínování metodou, která pomáhá studentům v simulování skutečných událostí, které jednak v hodině probírají jen teoreticky (a nedají si vše do souvislostí, rozdíl mezi kandidátní listinou a hlasovacím lístkem atd.) a se kterými se v životě posléze reálně setkají,“ zdůraznila Lucie Bartoš, manažerka komunikace Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě s poukazem na existenci školského zákona, který má toto zakotveno v paragrafu 32.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.