5. 2.: Jak učit o komunismu?

středa 27. ledna 2010 ·

Metodický seminář k výuce moderních dějin.


Termín:  5. 2. 2010, 9.00-12.00, 13.30-16.00

Seminář se zaměří na rozbor specifických problémů, spojených s výukou moderních dějin, z těchto analýz se následně pokusí vymezit možné metodické postupy. V pluralitě jednotlivých metod výuky se zaměří především na ty, které dokážou historickou látku vhodně otevřít a vyvolat u studentů zájem. Seminář  nabídne též řadu dílčích metodických inspirací, jež mohou oživit klasickou výuku dějepisu, navíc poskytne kompletní modely volitelných historických seminářů k výuce moderních dějin. Metodika bude aplikována na zcela konkrétní témata, seminář nabídne řadu praktických a snadno použitelných inspirací, seznámí učitele s materiály (nejen Ústavu pro studium totalitních režimů), které lze při výuce využít. Dopolední blok bude zaměřen spíše teoreticky, odpolední spíše prakticky, jeho součástí budou projekce dobových snímků a ukázky práce s textem.

Kromě pracovníků skupiny vzdělání ÚSTRu na semináři vystoupí jako host americký historik Benjamin Frommer. Je vedoucím oddělení dějin východní a střední Evropy na univerzitě Northwestern v Illinois, v současné době působí jako stipendista Fulbrightova programu na Ústavu pro soudobé dějiny v Praze. Učitelům  zprostředkuje americký pohled na české soudobé dějiny a zároveň je seznámí s praxí výuky na amerických středních školách.

 Seminář bude rozdělen do následujících tematických celků:

   1. Jak u studentů vyvolat zájem o výuku nejnovějších dějin?
   2. Srovnání středoevropských lidových demokracií: nástup komunistů k moci, vztah k SSSR, kulturní politika, podoby represe, konfrontace s režimem, opozice, rozpad východního bloku.
   3. Tvářnost komunistické ideologie zajímavě odhalují ideologické texty, jež režim ve velké míře produkoval. Seminář představí několik modelových příkladů, jak s takovým textem pracovat, jak jeho analýzu efektně zapojit do výuky.
   4. Užití audiovizuálních materiálů ve výuce moderních dějin.
   5. Seminář seznámí učitele s výběrem odborné literatury a pramenů, které lze při výuce i přípravě na ni využít.
   6. Seminář se bude zabývat jak standardní výukou v rámci dějepisu, tak doplňkovou výukou seminární.
Nabídne k převzetí model semináře k moderním českým dějinám, zaměřený na problematiku historické paměti a jejích proměn.
   7. Mezipředmětové vztahy a problematika kurikulární reformy.

V rámci semináře je možné absolvovat prohlídku (pouze v případě předem ohlášeného zájmu). Začátek v 13.30 v prostorách ABS.

Prameny k moderním dějinám v Archivu bezpečnostních složek  (Mgr. Anna Pavlíková)

    * seznámení s charakterem pramenů v ABS i jiných archivních fondech
    * komentované ukázky jednotlivých typů archivních materiálů (spisový materiál, filmy, fotografie aj.), didaktické možnosti využití archivního materiálu
    * prohlídka badatelny ABS v prostorách Ústavu

http://www.ustrcr.cz/cs/vzdelavani-seminare#kurs7

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.