Stanovisko MŠMT k možnosti financování tzv. školního mléka v rámci školního stravování

pondělí 28. prosince 2009 ·

Informace o možnostech čerpání podpory tzv. školního mléka v mateřských školách. Finanční prostředky určené na školní stravování dětí mateřských škol a žáků základních nebo středních škol nelze čerpat na tzv. školní mléko.


ČJ: 25434/2009-60

V Praze dne 23.12.2009
Stanovisko MŠMT k možnosti financování tzv. školního mléka v rámci školního stravování

Informace o možnostech čerpání podpory tzv. školního mléka jsou dány nařízením vlády č. 205/2004 Sb., kterým se v rámci společné organizace trhu s mlékem a mléčnými výrobky stanoví bližší podmínky poskytování podpory a národní podpory spotřeby mléka a mléčných výrobků žáky, kteří plní povinnou školní docházku ve školách zařazených do sítě škol, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími platnými předpisy.

Poskytování tzv. školního mléka dětem v mateřských školách

Podporu lze v souladu s citovaným nařízením, resp. se zde provedeným odkazem na přímo a přednostně použitelný předpis Evropských společenství [Nařízení Komise (ES) č. 657/2008, viz čl. 2], využít i pro děti mateřských škol[1]. Doporučujeme však v této souvislosti, aby děti v mateřských školách dostávaly jednorázově pouze takové množství mléčného výrobku, které mohou okamžitě po otevření spotřebovat, případně si nosily tyto výrobky domů neotevřené.

Zdroje financování tzv. školního mléka ve vztahu ke hmotnému zabezpečení dětí a žáků formou školního stravování



Finanční prostředky určené na školní stravování dětí mateřských škol a žáků základních nebo středních škol nelze čerpat na tzv. školní mléko.

Poskytování školního stravování se řídí zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění vyhlášky č. 107/2008 Sb.

Na školní stravování existuje za splnění podmínek citovaných právních předpisů právní nárok. Školní stravování zabezpečuje právnická osoba vykonávající činnost školy.

Úplata za školní stravování je určena výší finančního normativu určeného v rozpětí finančních limitů podle vyhlášky o školním stravování. V této vyhlášce jsou současně stanoveny výživové normy, tj. průměrná měsíční spotřeba jednotlivých druhů potravin na strávníka a den.

Poskytování tzv. školního mléka se řídí právními předpisy ES [Nařízení Rady (ES) č. 1234/2007, kterým se stanoví společná organizace zemědělských trhů a zvláštní ustanovení pro některé zemědělské produkty ("jednotné nařízení o společné organizaci trhů"), a citované prováděcí nařízení Komise (ES)] a citovaným nařízením vlády č. 205/2004 Sb.

Na tzv. školní mléko neexistuje právní nárok. Tzv. školní mléko je poskytováno nejen za podmínky, že se zákonný zástupce rozhodne pro jeho odběr, ale také za podmínky uzavření smlouvy s dodavatelem mléčných výrobků; právnická osoba vykonávající činnost školy, která je povinna zajistit svým dětem nebo žákům školní stravování, není povinna uzavřít takovou smlouvu. Právnická osoba vykonávající činnost zařízení školního stravování nemá povinnost (a z praktického hlediska často ani možnost) upravovat jídelníček s ohledem na souběžné poskytování tzv. školního mléka.

Úplata za tzv. školní mléko je regulována prostřednictvím úředně stanovených cen na základě zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, cenovým výměrem č. 01/2009 Ministerstva financí, ve znění pozdějších výměrů.

Mgr. Michaela Marksová,

ředitelka odboru rovných příležitostí ve školství



[1] Pojem žák, použitý v § 1 písm. a) nařízení vlády č. 205/2004 Sb., je třeba vykládat přednostně právě v souladu s citovaným předpisem ES, nikoli s odkazem na zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

14 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2009 v 0:15  

Je smutné, že feministická lobby v čele se Simonou Carcy prosadila, s odkazem na předpis Evropských společenství [Nařízení Komise (ES) č. 657/2008, viz čl. 2], aby učitelé na všech stupních škol dostávali od kolegyň jednorázově pouze takové množství mléčného výrobku, které mohou během přestávky spotřebovat, případně si nosili tyto výrobky domů neotevřené. Navíc nemohou na toto, tzv. školní mléko čerpat finanční prostředky určené manželkami na školní stravování.

V této souvislosti je třeba připomenout, že dle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění vyhlášky č. 107/2008 Sb. na tyto mléčné výrobky existuje za splnění podmínek citovaných právních předpisů právní nárok. Tyto mléčné produkty zabezpečuje každá fyzická osoba ženského pohlaví, vykonávající ve škole činnost.
Úplata za školní mléko je určena výší finančního normativu určeného v rozpětí finančních limitů podle vyhlášky o školním stravování. V této vyhlášce jsou současně stanoveny výživové normy, tj. průměrná měsíční spotřeba jednotlivých druhů potravin na učitele a den. Její výše je věcí dohody mezi učitelem a poskytovatelkou mléčného produktu.
Poskytování tzv. školního mléka se řídí právními předpisy ES [Nařízení Rady (ES) č. 1234/2007, kterým se stanoví společná organizace zemědělských trhů a zvláštní ustanovení pro některé zemědělské produkty ("jednotné nařízení o společné organizaci trhů"), a citované prováděcí nařízení Komise (ES)] a citovaným nařízením vlády č. 205/2004 Sb.
Na tzv. školní mléko tudíž existuje právní nárok. Tzv. školní mléko je poskytováno nejen za podmínky, že se učitel rozhodne pro jeho odběr, ale také za podmínky uzavření smlouvy s dodavatelkou mléčných výrobků. Každá fyzická osoba, ženského pohlaví, vykonávající ve škole činnost, je povinna zajistit svým kolegům tuto formu školního stravování a je povinna uzavřít takovouto smlouvu.

Simona CARCY řekl(a)...
29. prosince 2009 v 7:14  

Jakkoli mne zmiňujete, nemohu souhlasit s tím, že se snažíte vzbudit dojem souvislosti mezi učitelkami a mlékodárnou zvěří. Takový humor bych ve školských novinách neočekávala.

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2009 v 11:33  

29. prosince 2009 0:15 - no docela pěkný příspěvek. Někdy se i mé myšlenky toulají tímto směrem.

Luděk Blaha řekl(a)...
29. prosince 2009 v 21:21  

Kolik milionů eur stojí mléko pro žáky, které mohou většině dětí koupit bez větších problémů jejich rodiče místo různých zbytečných módních laskominek, kterými se naše dětičky projídají ke svojí rozmařilé přežranosti?

Jeden milion korun českých je cena za plnohodnotný život pro jednoho kluka po prodělané klíšťové encefalitidě.
(viz http://bit.ly/6olTDM)
Jednoho z mnoha dalších dětí, které za svoje potíže, nemoci a postižení určitě nemohou.

Fascinuje mne ta až nepředstavitelná a opovrženíhodná koncentrace stupidity v rozhodování vlád a úřadů údajně civilizovaných a takzvaných sociálních států eu.

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2009 v 21:47  

Od nového roku, pane kolego, pro vás platí zákaz sledování televizních novin - do odvolání.

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2009 v 21:51  

Nepodléhat panice, Míša Vít se o nás postará :-)

Simona CARCY řekl(a)...
29. prosince 2009 v 22:39  

Ale pane Blaho, tady nejde o děti ani o školy nebo o zdraví. Tady jde jen a pouze o šrotovné na debilně uvažujícími zemědělci nadprodukované drahé produkty, které nikdo nechce. Je to obyčejné populistické paroubkovské šrotovné, na které se ťeď navléká ozdobný prezervativ úžasné záslužnosti. Ať jdou zemědělci žebrat jinam a neprodukují jen samoúčelně něco, co musíme všichni dotovat a když už to nikdo nechce, tak to dotuje hloupý stát, který nedokáže poslat jezevce tam, kam patří.

Luděk Blaha řekl(a)...
29. prosince 2009 v 22:51  

platí zákaz sledování televizních novin - do odvolání

Neodvolám!

ignorant řekl(a)...
30. prosince 2009 v 11:34  

29. prosince 2009 22:39 - Simona Carcy - školní mléko je docela "zajímavá akce" z pohledu učitelského.
1) Dělám prodejce a nejsem za to placen
2) Čas s přerozdělováním školního mléka můžu věnovat vzdělávání a výchově
3) Školní mléko a krémy jsou nesmírně přeslazené ( ať žije zdravá výživa)
4) jen si všimněme etiket - je tam plno éček - EU je začíná jako naprosto nevhodné odbourávat
5) Proč mám platit ze svých daní "přebytky" zemědělců ?
6) Svým dětem jsem tento šunt zakázal a ještě mi poděkovaly !!!

Jsem zděšen sociální politikou státu a EU ( zdravé ovoce a zelenina ). Je to jednoduché přehazování povinností rodičů za výživu svých dětí na školu. Dle mého - naprosto chybné. Když už si dítě "vyrobím", tak už se o něho starám po všech stránkách !!! Tento "socialismus" EU naprosto neuznávám !!!

Simona CARCY řekl(a)...
30. prosince 2009 v 14:54  

ignorante, i kdyby nedej bože došlo k tomu, že bude mléko i na vašem ústavu, prodejcem jistě nebudete a tedy neplačte, že za to nejste placen. Přebytečné mléko, mrkev i jablka budete vašim frekventatntům toliko vydávat. Se zděšením pozoruji, že vám vadí, že byste dělal něco a nebyl za to placen na straně jedné, ale ne dost se ohrazujete proti tomu, že na straně druhé tiše trpíme produkci něčeho, po čem není společenská poptávka. To vám nevadí, že je někdo placen za to, že dělá něco, co nikdo nechce?
To je společný jmenovatel všech podobných šrotovných na pokrmy pro děti. Ještě štěstí, že pivo nezbývá, pak byste musel stát zdarma u pípy o hlavní přestávce!

ignorant řekl(a)...
30. prosince 2009 v 20:38  

30. prosince 2009 14:54 - Co není může být. Třebas někoho napadne snížit hranici konzumace piva na 10 let. Jinak - český učitel je taková malá "vystresovaná opička", že kdyby takový příkaz přišel, tak ho učitelé budou do puntíku plnit. Dokáži si tedy živě představit tu bečku a hlavní přestávku. Odpadly by problémy s kázní, žáci by pospávali na lavicích. Nyní vážně - ono to s těmi krabicemi není zas tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Ono toho přijede celý kamion . Učitelé musí vybrat peníze ( a není to málo ), musí ty krabičky přepočítat, přenést, po vyučování rozdělit. Prostě zbytečná práce pistolníku.

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2010 v 18:50  

...český učitel je taková malá "vystresovaná opička"...

Naštěstí ne každý, pouze mladší a střední generace.

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2010 v 21:29  

3. ledna 2010 18:50

Těch hrdinů, kteří jsou schopni prezentovat svůj vlastní názor radikálně ubylo. Takto mi v červnu "ubyli" 4 kolegové , pač se snižovaly stavy. Pak velmi obtížně hledali obživu jinde. Holt Morava není Praha .Mlčeti je potom zlato.

Luděk Blaha řekl(a)...
3. ledna 2010 v 23:03  

hrdinů, kteří jsou schopni prezentovat svůj vlastní názor

Wikipedie praví:
Hrdina či hrdinka pocházejí z řeckého ἣρως. V mytologii a folklóru je to archetyp důležitých postav, které ztělesňují klíčové rysy dané kultury. Hrdina má obvykle nadlidské schopnosti nebo idealizované charakterové vlastnosti, které mu umožňují chovat se neobyčejně a konat významné skutky („hrdinské skutky“), díky kterým se stane slavným.

Kdo veřejně sděluje svoje názory je na západ Führer, na východ generalisimus a tady v Česku blbec.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.