Plánujete pořádnou lyžovačku, chcete si vylézt na Via Ferrata Kletternsteige nebo si jen tak skočit bungee jumping. A protože nic nechcete nechat náhodě, potřebujete pojištění. Jenže není jednoduché vybrat si z nabídky pojištění. Většinou odhalíte, že zprvu lákavá nabídka v sobě skrývá několik zásadních háčků. Na co všechno si dát pozor?
V rámci EU jste pojištěni ze zákona, ale neznamená to, že pojistné plnění je stejné pro tuzemsko i pro jiné země. Ano, pojištěni sice jste, ale s určitým rizikem:
- Vaší povinností je spoluúčast na pojistném plnění podle tarifu dané země. Ta je v některých zemích EU velmi vysoká a vztahuje se na lékařské ošetření, vypsání receptů, léky, hospitalizaci, převozy atd.
- V některých zemích je nutné uhradit náklady v hotovosti. Po návratu do ČR lze požádat zdravotní pojišťovnu o proplacení, což může trvat i několik měsíců.
- Nároky lze uplatnit jen ve zdravotnických zařízeních napojených na místní systém veřejného zdravotního pojištění. V turistických oblastech je většina zdravotnických zařízení soukromá.
- Ze zákonného pojištění není hrazen převoz pacienta do ČR ani repatriace tělesných ostatků.
- Nemáte nárok na asistenci v zahraničí, což v případě hospitalizace je poměrně nepříjemná záležitost.
- Každý stát má odlišné podmínky pro pojistná plnění, proto si musíte zjistit přesné podmínky nejlépe před samotnou cestou.
- Cestovní pojištění některé banky nabízí. Ovšem jen k embosovaným nebo kreditním kartám, už ne k elektronickým debetním kartám, které jsou nejrozšířenější.
- Ve většině případů pojištění ke kartě není poskytováno zdarma, musíte jej aktivovat zaplacením ročního poplatku (300 – 600 Kč ročně). Pokud je poskytováno zdarma, je pravidlem, že pojistky zahrnují minimální krytí, nezahrnují repatriaci, některé dokonce ani léčebné výlohy a hospitalizaci.
- Pojistné limity nemusí být u řady karet dostatečné. Pokud je sjednání vyššího limitu možné, připlatíte si (600 – 1400 Kč ročně). Pozor na spoluúčast. V případě sjednání spoluúčasti se musíte podílet na hrazení nákladů.
- Mnoho karetních pojistek nekryje rizika zranění při provozování extrémních sportů, mezi které se považuje i lyžování, snowboarding, bungee dumping či např. vysokohorská turistika). Příplatek za extrémní sporty se pohybuje mezi 600 – 1400 Kč ročně).
- U některých typů karet je cestovní pojištění podmíněno úhradou nákladů spojených s cestou jejím prostřednictvím (letenka, pronájem automobilu či ubytování musí být zaplacenou kartou, ke které se pojistka vztahuje).
Obliba pojištění roste také díky možnosti pojištění na dlouhodobý výjezd v rámci Evropy. Studenti vyrážející do zahraničí např. na studijní výměnné pobyty v rámci programu Socrates, Erasmus aj. mohou pojištění využít až na 6 měsíců.
Výhody cestovního pojištění UNIQA již za 200 Kč/rok:
- Úhrada veškerých výloh na léčení včetně zákonných spoluúčastí do výše sjednaného limitu.
- Pojištěnec hradí hotově pouze drobná ošetření a léky, které pojišťovna proplácí v co možná nejkratším termínu po návratu; úhradu nákladů za náročné zákroky a hospitalizaci sjedná ihned asistenční služba.
- Úhrada léčebných výloh se vztahuje i na soukromá zdravotnická zařízení.
- Zahrnuje repatriaci a asistenční služby v širokém rozsahu.
- Jednotná pravidla pro všechny země v rámci sjednané oblasti dle typu pojištění Evropa/svět.
- Vybrané varianty zahrnují extrémní sporty (již za 350 Kč/rok).
0 komentářů:
Okomentovat