O podporu mohou žádat právnické osoby včetně právnických osob vykonávajících činnost škol a školských zařízení, vyjma nadací a nadačních fondů, které prokazatelně vykonávají činnost ve prospěch příslušníků národnostních menšin alespoň jeden rok.
Žádosti přijímá ministerstvo nejpozději do 3. prosince 2009, při osobním podání do podatelny ministerstva do 15:00 hod. Při podání poštou je rozhodující termín doručení do podatelny ministerstva.
Vyhlášení (86kB DOC)
Vyhlášení (283kB PDF)
Příloha (286kB DOC)
- Jazykové vzdělávání dětí a mládeže, příslušníků národnostních menšin, v jazycích národnostních menšin.
- Vzdělávací aktivity pro děti a mládež, příslušníky národnostních menšin, včetně např. vydávání publikací pro vzdělávání dětí a žáků v menšinových jazycích, jako součást širšího projektu zaměřeného na vzdělávání.
- Vzdělávací aktivity pro děti a mládež, příslušníky národnostních menšin, jako součást širšího projektu zaměřeného na vzdělávání.
- Tvorba a realizace vzdělávacích programů a výukových materiálů pro děti a mládež a pro pedagogické pracovníky, které směřují k potírání rasové a národnostní nesnášenlivosti, rasismu, antisemitismu, včetně integračních a multikulturních projektů.
- Kvantitativní a kvalitativní výzkumy a analýzy zaměřené na oblast vzdělávání dětí a mládeže z národnostních menšin a etnik žijících v ČR a na multikulturní výchovu dětí a mládeže.
- divadla,
- muzea,
- galerie,
- knihovny,
- dokumentační činnost,
- vydávání periodických i neperiodických publikací, pokud nejsou integrální součástí širšího vzdělávacího projektu,
- televizní a rozhlasové pořady a cykly veřejně prospěšného charakteru věnované národnostním menšinám,
- distribuci filmů, pokud nejsou integrální součástí širšího vzdělávacího projektu,
- umělecké aktivity, kulturně vzdělávací akce, studium, rozbor a dokumentace národnostní kultury a lidových tradic atp., pokud nemají dopad na vzdělávání cílové skupiny.
- Předkládaný projekt musí realizovat některý z vyhlášených modulů. Z programu je možné financovat také projekty z oblasti vymezené moduly zaměřené na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Projekt nesmí být v rozporu s podporou rovných příležitostí mužů a žen.
- Projekt musí být uskutečněn v roce 2010. V případě víceletého projektu je nutno předložit celý projekt včetně rozpočtu dle jednotlivých let a samostatně popsat a přesně vyčíslit část, která bude realizována v roce 2010. O případnou dotaci na víceletý projekt musí žadatel v následujícím kalendářním roce znovu požádat, což nezakládá povinnost ministerstva, aby umožnilo čerpat dotaci v následujících letech.
- Předkladatel může předložit ministerstvu nejvýše 2 různé projekty pro jeden kalendářní rok
- Zaslané projekty ministerstvo žadatelům nevrací.
- V dotačním výběrovém řízení ministerstvo podpoří projekty s rozpočtem dotace minimálně 30.000,- Kč, maximálně 2.000.000Kč.
- Dotace má neinvestiční charakter. Na poskytnutí dotace není právní nárok.
- Výše přidělené dotace je závislá na výši státního rozpočtu České republiky. Dále si ministerstvo vyhrazuje právo změny nebo doplnění podmínek tohoto výběrového dotačního řízení v případě, že dojde k legislativním změnám s následným dopadem do rozpočtu ministerstva. V případě snížení rozpočtu ministerstva v roce 2010 bude adekvátně snížena dotace na projekt.
- Přidělená dotace může být použita jen na účely specifikované v rozhodnutí. Změny rozhodnutí mohou být provedeny pouze na základě písemné žádosti příjemce dotace doručené ministerstvu do 31. 10. kalendářního roku, v němž je projekt realizován. Příjemce dotace je dále povinen oznámit do osmi dnů (od rozhodnutí orgánů příjemce dotace o jeho rozpuštění, transformaci nebo sloučení, nebo od jiné události) ministerstvu svůj zánik, transformaci, sloučení, změnu identifikačních údajů, komunikačního, bankovního spojení nebo jiných údajů uvedených v žádosti. Současně je příjemce dotace povinen přednostně vypořádat případné vztahy se státním rozpočtem.
- Dotaci ze státního rozpočtu lze poskytnout maximálně do výše 70 % rozpočtových kalkulovaných neinvestičních nákladů, podle možností rozpočtu a významu projektu. V případech hodných zvláštního zřetele může ministerstvo procentní podíl dotace na realizaci projektu zvýšit. Pokud je projekt financován dotacemi z různých státních zdrojů, nesmí souběh těchto zdrojů činit více než 70 % nákladů projektu. Duplicita stejných nákladů projektu ze státního rozpočtu není dovolena.
- Pokud žadatel zpracovává výroční zprávu, přikládá výroční zprávu za rok 2009 (případně za rok 2008). U projektů, které jsou lokalizovány v některém kraji či krajích a tuto lokalizaci lze jasně identifikovat, se za bonitu projektu považuje, pokud je k žádosti přiloženo doporučení krajského úřadu – odboru školství nebo krajského koordinátora pro národnostní menšiny příslušného kraje/ krajů.
- Stejný projekt realizovaný v rámci tohoto Programu nebude možné znovu předkládat a realizovat prostřednictvím výzev Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost ani jiného dotačního programu financování z veřejných zdrojů.
- Z poskytnutých finančních prostředků lze hradit:
- prokazatelné materiální a nemateriální náklady nezbytné pro realizaci projektu,
- osobní náklady (včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění, které hradí zaměstnavatel za své zaměstnance, FKSP, pokud jej příjemce dotace jako zaměstnavatel vytváří), které jsou odměnou za práce provedené v rámci realizace projektu osobám, se kterými příjemce dotace uzavírá pracovní smlouvu nebo dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů. Konkrétní výše dotace na osobní náklady se stanoví s přihlédnutím k úrovni mzdy za srovnatelnou činnost vykonávanou v rozpočtové sféře, v níž je aplikováno nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, a zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
- Z poskytnutých finančních prostředků nelze hradit náklady (výdaje) na:
- pořízení nebo technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku (investiční náklady),
- odměny statutárním orgánům právnických osob (např. dozorčí rady, valné hromady), zabezpečení chodu sekretariátu,
- tvorbu zisku a základního jmění,
- členské příspěvky v mezinárodních institucích,
- splátky půjček, leasingové splátky, na odpisy majetku,
- výdaje spojené se zahraničními cestami, pokud jejich uskutečnění není nezbytnou součástí uskutečnění projektu,
- provedení účetního či daňového auditu,
- pohoštění a dary, věcné ceny a odměny v soutěžích,
- pokuty, penále a sankce,
- veškeré provozní náklady, které přímo nesouvisejí s realizací projektu.
- Poskytnutí dotací ze státního rozpočtu ČR se řídí obecně závaznými právními předpisy. Dotace mohou být využity jen na určené účely, a to ve smyslu zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, nařízení vlády č. 98/2002 Sb., a dále usnesením vlády ze dne 3. listopadu 2008 č. 1333/2008 o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy. Dotace podléhají finančnímu vypořádání podle vyhlášky č. 52/2008 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy nebo Národním fondem.
- Ministerstvo si vyhrazuje právo dále požadovat předložení informační a hodnotící zprávy o jednotlivé akci nebo skupině akcí, na kterou byly dotace použity, průběžně sledovat publikační činnost, navštěvovat vybrané akce pořádané sdružením a financované z poskytnuté dotace pověřeným pracovníkem ministerstva a požadovat další vhodný způsob kontroly. Příjemce dotace zajistí, aby v souvislosti s materiálními či elektronickými výstupy realizovaného projektu byla uvedena informace o finanční podpoře poskytnuté ministerstvem v tomto programu, popřípadě umožňuje-li to povaha materiálních výstupů, aby byly takovou informací označeny, a to ve znění „Bylo podpořeno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2010“.
- Pokud je příjemce dotace nestátní neziskovou organizací, do 30. června 2011 ministerstvu zašle roční zprávu o činnosti s účetní závěrkou za rozpočtové období roku 2010. Doporučujeme, aby se uchazeči o neinvestiční dotaci registrovali do Portálu veřejné správy (http://portal.gov.cz) - „Evidence nestátních neziskových organizací“.
PODÁNÍ ŽÁDOSTI, FORMÁLNÍ NÁLEŽITOSTI |
- vymezení modulů, které bude projekt realizovat;
- hlavní a dílčí cíle projektu;
- stručný popis problému, který projekt řeší;
- souvislost projektu s ostatní činností organizace (např. zkušenosti realizátora v této oblasti, odkaz na další realizované projekty, apod.) – pouze stručně, možné odkázat na podrobnější rozpracování tohoto bodu ve výroční zprávě případně v dokladu o předchozí činnosti;
- cílová skupina projektu, včetně počtu přímých a nepřímých příjemců pomoci v projektu;
- zdůvodnění a předpokládaný přínos projektu a jeho částí pro cílovou skupinu (tj. komu jsou akce určeny);
- pokud se jedná o pokračující projekt, je nutné uvést stručné vyhodnocení jeho dosavadní realizace;
- podrobný popis jednotlivých aktivit projektu. Pokud organizace žádá o státní dotaci na aktivity v obou modulech, předloží samostatný popis pro každou oblast. U každé aktivity budou stanovena kritéria (tj. indikátory - kvalitativní i kvantitativní, jichž bude realizací aktivity dosaženo; kritéria si každý žadatel stanovuje sám tak, aby maximálně vypovídala o úspěšnosti realizace aktivity); u projektů, u nichž je to možné, uveďte předpokládaný počet účastníků a délku trvání akce či akcí;
- délku trvání projektu (termín zahájení a termín ukončení) a harmonogram realizace jednotlivých aktivit;
- personální zabezpečení projektu - popis pracovních pozic (včetně kvalifikačních předpokladů);
- materiální zabezpečení projektu, prostorové podmínky;
- zdůvodnění položek rozpočtu (viz Příloha č. 5); položky „platy manažerů“, „vybavení výpočetní technikou“ a „tisk publikací“ budou hrazeny pouze ve zvláštních případech;
- další témata, která projekt realizuje - zejména vliv realizace projektu na podporu lidských práv (např. rovných příležitostí ve vzdělávání a podporu inkluzivního vzdělávání);
- je-li výstupem projektu výukový materiál pro žáky, je nezbytné předložit posudek od odborníka renomovaného na problematiku vzdělávání k záměru výstupu v délce nejméně jedné normostrany a základní údaje o připravovaném materiálu (stručný obsah, počet výtisků, formát a počet stran, předkalkulace nákladů na tisk, honoráře);
- veškeré další podstatné údaje o projektu, zejména informace o tom, jakým způsobem bude prezentována dotace ministerstva ve výstupech projektu (na výstupech projektu je nutno uvést, že byl projekt podpořen z dotačního programu MŠMT na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy).
- realizace projektu dle Rozhodnutí,
- vyúčtování přidělené dotace podle přílohy č. 2,
- vypracování závěrečné tiskové zprávy po uskutečnění projektu, shrnující celkové výsledky projektu (stručné informace o projektu v rozsahu maximálně poloviny normostrany) a její předání ministerstvu na adresu uvedenou dále (v písemné i elektronické podobě). Tisková zpráva bude zveřejněna na webu ministerstva.
- bude-li při formální kontrole zjištěno nedopatření v předložené žádosti či projektu, bude předkladatel vyzván elektronickou formou, aby formální náležitosti doplnil do 3 pracovních dnů. Nebude-li nedostatek ve stanoveném termínu odstraněn, je to důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení;
- v případě, že předkladatel podává 2 projekty, je třeba zaslat každý projekt zvlášť. Žádosti zaslané faxem se nepřijímají.
Mgr. Naďa Holická |
Tel: 234 811 670 |
0 komentářů:
Okomentovat