Vzroste míra vyučovací povinnosti?!

pondělí 26. října 2009 ·

Informace z průběhu projednávání návrhu nařízení vlády o míře vyučovací povinnosti na Pracovním týmu RHSD pro vzdělávání a lidské zdroje.

Vážené kolegyně,
vážení kolegové,

dovolte mi, abych Vám podal informaci z průběhu projednávání návrhu nařízení vlády o míře vyučovací povinnosti na Pracovním týmu RHSD pro vzdělávání a lidské zdroje, kterého jsem se dne 22.10. zúčastnil.

Zdůvodnění návrhu náměstkem Kitzbergrem:

  • posílení pravomoce ředitelů pro určení míry vyučovací povinnosti
  • reakce na dlouhodobé odezvy na možnost snížení vyučovací povinnosti pedagogickým pracovníkům, kteří vykonávají speciální činnosti a třídním učitelům s jejichž činností jsou spojeny další náročné práce nechat dosavadní míru a ostatním ji zvýšit až o dvě hodiny podle rozhodnutí ředitele
  • ředitelé tak budou mít balíček hodin, když někomu sníží, někomu zase zvýší, při zdravém rozumu ředitelů nebude problém

Stanovisko strany zaměstnavatelů přednesené p.Poncem ( CZESHA )

  • podporují toto řešení, které dává možnost řediteli stanovit míru vyučovací povinnosti podle potřeb školy
  • neočekává negativní reakce ze strany pedagogických pracovníků

Stanovisko strany zaměstnanců přednesené p. Píclem ( ČMOS PŠ )

  • návrh novely nebyl zatím zaslán ČMOS PŠ, nebyl s ním v předstihu projednán, což považujeme za porušení dohody mezi ČMOS PŠ a MŠMT
  • je to jednoznačné porušení sociálního smíru
  • tento návrh považujeme za naprosto amorální v době kdy prokazatelně poklesnou platy pedagogických pracovníků, navrhovat ještě zvýšení vyučovací povinnosti o dvě hodiny
  • je nepřijatelné řešit nedostatek finančních prostředků, tímto způsobem, tak aby nedocházelo ke vzniku tzv. stálých přespočetných hodin
  • MŠMT jednoznačně porušuje zásadní principy platného vládního nařízení jehož smyslem je zajistit srovnatelné pracovní podmínky pedagogických pracovníků ve všech školách a školských zařízeních, vytvořit srovnatelné podmínky pro jejich odměňování a přispět ke zvýšení kvality výchovně vzdělávací činnosti
  • vznesen požadavek na stáhnutí tohoto návrhu z vnějšího připomínkového řízení

Přijatý závěr:

  • prodloužit lhůtu pro vypořádání připomínkového řízení
  • svolat samostatné jednání zástupců zaměstnavatelů a zaměstnanců (dohodnut termín na 11.11.) k projednání návrhu a přijetí společného stanoviska
  • znovu projednat návrh novely na dalším zasedání Pracovního týmu RHSD dne 26.11.

Vážené kolegyně a kolegové,
věřím, že si uvedený návrh novely prostudujete, posoudíte jeho dopady a Vaše stanoviska nám zašlete do 6.11. tak, abychom s nimi mohli seznámit ostatní partnery RHSD.


V Praze 23.l0.2009 S pozdravem
Mgr.Václav Pícl
místopředseda ČMOS PŠ

Poznámka redakce: při konverzi textu jsme ponechali typografické chyby.


Převzato z www.skolskeodbory.cz po upozornění čtenáře Kalashnikoffa.

21 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
24. října 2009 v 13:22  

Klidně si vemu "zdarma" úvazek o 2 až 3 hodiny vyšší - takový, jaký je v mnoha evropských zemích - když nebudu mít 160 minut týdně dozory na chodbách a v jídelně a spravovat sbírku pomůcek - jak je taky v mnoha evropských zemích obvyklé.

Anonymní řekl(a)...
24. října 2009 v 19:08  

Souhlasím s vámi,taky máme tolik dozorů,že si ani za celý den nestihneme dojít na záchod.

Kalashnikoff řekl(a)...
24. října 2009 v 20:08  

To se zcela jistě nestane a vzhledem k poklesu platů je na čase začít uvažovat o stávce (možná i časově neomezené). Připojili byste se?

Anonymní řekl(a)...
24. října 2009 v 21:31  

Tady se připojí každý, ale když byla vyhlášena stávka, byl jsem na škole jediný, kdo stávkoval. Tak se nedivme, jak se s námi jedná.

Anonymní řekl(a)...
25. října 2009 v 11:54  

Ano, to by chtělo stávku. je to sprosťárna nejhoršího zrna. V době snížení platů, za snížené platy ještě zvýšit vyučovací povinnost. A kdy se má člověk připravovat na blbiny vymyšlené v ŠVP? Jinak by chtělo postavit každého takového úředníka na hodinu do školy. Ani bych mu nevybral nejhorší třídu. Byl bych na něj zvědavý, jak by hovořil po týdnu stráveném ve škole. Byl by nejspíše zralý na psychiatra. Mám návrh, zrušme ministerstvo, ať nemusejí vymýšlet ptákoviny. Souhlas, stávka, stávka.

Anonymní řekl(a)...
25. října 2009 v 18:29  

Nejspíš se očekává zvýšený exodus učitelů. Navýšení úvazků asi má problém zmenšit a nadto kosmeticky se bude snížení platů jevit nižší. …a opět si to necháme líbit!?

ignorant řekl(a)...
25. října 2009 v 21:52  

Je to strašně průhledné - ono zvýšení o 2 hodiny u netřídních učitelů se stane brzy pravidlem - Kopicová to nyní vypustí a Topolánek po volbách dodělá. Tak se stane, že učitel odučí svých 23-24 hodin za plat nižší zhruba o 1 000,- Kč. Ono je to opravdu síla - za více práce méně peněz !!! A poté se objeví cíle předvolební propagandy "školství je prioritou". Naposledy jsem to zaslechl z úst expremiéra Topolánka v pondělí na tiskové konferenci. Pochopil bych, kdyby vládní úředník řekl - ano přibližme se Evropě nejen hodinově, ale i činnostmi které přímo nesouvisí se vzděláváním a výchovou : 1) Dozory 2) správa pomůcek ( inventarizace ), 3) psycholog na každé škole , 4)zrušit veškeré akce, které následují po skončení osmihodinové pracovní doby ( nechť si ty kulturní akce - "častušky" dělá zřizovatel sám ), zaplatit veškeré práce na ŠVP ( stejně je musíme tvořit až po skončení pracovní doby, pač jinak na to není čas ), zaplatit žádosti o granty ( spousta hodin po sobotách a nedělích se zdůvodňováním žádostí ). Dále bych prosil pana úředníka ( náměstka )o to, abych mohl pracovat nejen moderními vzdělávacími metodami, ale i s moderními pomůckami ( PC pamatují 20. století ), interaktivní tabule do tříd , nové učebnice ( ne ty z 20. století ),....Prioritou je snad žák ! Že na to stát nemá ? Školství je přeci prioritou, ale ne pro politiky tohoto státu. Na vzdělání se šetřit nedá. Inspirujte se pane úředníku třeba ve Finsku !!

Anonymní řekl(a)...
25. října 2009 v 22:18  

Tady je to jak na Dukle, samej hrdina.

Anonymní řekl(a)...
25. října 2009 v 22:25  

třetina mrtvých - běžné ztráty

Anonymní řekl(a)...
25. října 2009 v 22:36  

Ne že bych byl proti stávce, ale v rámci feminizovaného českého školství nevidím výsledek reálně. Nejlépe asi bude, pokud se najde příležitost, opustit školství. Zvláště bych to doporučil mladším VŠ vzdělaným pedagogům. Těm starším bych doporučil zatnout zuby a smířit se s tím, že budou postupně nahrazováni novými kolegy - středoškoláky.Nevidím důvod, abych i nadále propagoval heslo - učení není povolání, ale poslání" a já dodávám, že "zadarmo ani kuře nehrabe"Z něčeho asi ten byt zaplatit musím, inkaso zaplatit a rodinu uživit i když zdůrazňuji - učení mě pořád baví.

Luděk Blaha řekl(a)...
26. října 2009 v 9:29  

1. Obstojný pokus o vyautování dvěstě procentních přesčasových hodin.
2. Příprava výchozí pozice pro vyjednávání s učitelstvem. My (mšmt) trochu ubereme, když vy (čmos) zůstanete nejvýše u petic. Média se nažerou, všichni zůstaneme celí a navíc odvedeme pozornost od větších problémů.
3. Odvolávat se při změnách legislativy na zdravý rozum kohokoli (při zdravém rozumu ředitelů nebude problém) náleží nejvýše tak eskamotérům z parlamentu čr. Ministerský úředník by jej měl používat chutě.

Anonymní řekl(a)...
26. října 2009 v 10:30  

Připojuji se k návrhu stávky,a aby měla opravdu nějaký efekt, tak navrhuji stávkovat v období květen - červen tak, aby nebylo na žádné škole vydáno jediné vysvědčení. Jinak s ničím nehnem a bude s náma dále zacházeno jako s hadrem!!!

Anonymní řekl(a)...
26. října 2009 v 14:09  

Květen až červen je pozdě. Tou dobou většina žactva tráví rodinné dovolené u moře apod. A vycházející studenty to také nerozhází. Rozhodně nejlepší jsou podzimní a zimní měsíce. Mládež se nemůže vyvalovat na sluníčku, deváťáci se chystají podat přihlášky na SŠ,..... Myslím, že by se to dotklo veřejnosti více. Navíc, po rozhodnutí MŠMT o navýšení hodin a snížení platů od ledna s tím už nic žádné stávky neudělají. Ozvat se musíme dřív, než k tomu dojde.

Kalashnikoff řekl(a)...
26. října 2009 v 16:14  

Já bych ten květen-červen vůbec neviděl jako špatný termín, představte si ten řev, který spustí rodičovstvo, až jejich ratolesti nebudou mít maturitu, a tím pádem mohou zapomenout na studia na VŠ. To by Kitzberger a Kopicová skončili ve Vltavě jedna dvě. A uvědomme si jednu důležitou věc, v květnu mají být volby. Myslíte, že by tohle naše politická "reprezentace" připustila?

Luděk Blaha řekl(a)...
26. října 2009 v 17:23  

Tady pomůže jedině časově neomezená stávka.
Protože ale nejsme, my učitelé, žádní uličníci, musíme zabezpečit, aby nebyl nikterak narušen harmonický vývoj nám svěřených dětí a mládeže.
Proto je nezbytné po dobu stávky zabezpečit standardní chod škol a na krku nosit ceduli STÁVKA, samozřejmě bez nároku na plat.
Pro zesílení efektu celé akce doporučuji obléci si toliko hrubý pytel, chodit bos, na vyholenou hlavu si nasadit posměšnou čepici, nemýt se a nedepilovat. Pít jen vodu a jíst suchý chléb, nanejvýše louskat šváby.
To by v tom byl čert, aby je tam nahoře konečně netrklo, že něco není v pořádku.

Anonymní řekl(a)...
26. října 2009 v 18:59  

Po 2-3 týdnech kdykoliv, ale čím dřív, tím líp, to vláda vzdá, protože si půl milionu rodin vyčerpá dovolenou na hlídání děcek ;-)

poste.restante řekl(a)...
27. října 2009 v 1:02  

Kolegové, nechci chladit Vaše revoluční nadšení. To spíše naopak.
Jen si dovoluji připodotknout, že stávka bez posvěcení odborů je problematická záležitost.
Takže já jsem pro ráznou akci, ale pokud toho MŠMT včas nenechá, jsou na řadě odbory. Tohle je jejich parketa.

Prozatím navrhuji sehnat někde pár hezkých pruhů látky a poslat je panu náměstku Kitzbergrovi a paní ministryni s návrhem, aby si přestali dělat onuce z učitelů a použili přiložený materiál.

Anonymní řekl(a)...
27. října 2009 v 1:03  

Neposuzoval bych situaci tragicky. Vždyť p. Kopicová jistě čte zprávy o zhoršujících se výsledcích čezkého školství, nechybí ji informace o růstu nejrůznějších dis poruch studentů, umí si spočítat, že rostoucí počty studentů středních a vysokých škol spolu se všeobecným úpadkem morálky znesnadňují práci pedagogů. Rychlý pokrok, např. v technických oborech, nutí k daleko častějším změnám "not" než tomu bylo dříve. Navzdory ujišťování všemožně barevných vlád o prioritě školství, je méně a méně prostředků na pomůcky. Takže logicky můžeme očekávat snížení míry vyučovací povinnosti, nikoliv zvýšení. Anebo tomu je jinak? Co s tím, ale opravdu, uděláme?
Jan Pacovský

Eny Gma řekl(a)...
27. října 2009 v 8:33  

A proč se nás nezastanou odbory jiným způsobem?Proč se nesoudí se státem, do jehož vedení se zatím vždy dostala vláda, která před zvolením propagovala pravý opak toho, co pak ve své politice "úspornými" balíčky pro školství způsobila? To je jednání navýsost nemravné a podvodné a statisticky dokladatelné.Myslím, že byť by rozhodnutí nepadlo do voleb, rozmyleli by si mnozí slibovači svá tvrzení. Nemohu si vážit vedení státu, které mne bez ohledu na složení stále podvádí a obelhává! Eny Gma

Anonymní řekl(a)...
27. října 2009 v 9:35  

Takhle s námi nezametali ani komanči...

Eny Gma řekl(a)...
27. října 2009 v 13:29  

Republiku si rozvracet
nedáme!!!
Tak nějak to je. Já si naopak myslím, že čím
dříve s Evropou splyneme, tím lépe. Ono by tohle asi v například ve
Francii neprošlo :).
http://evropa-city.blogspot.com/2009/10/lisabonska-smlouva.html

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.