Najdi se v Evropě! Oslava Evropského dne jazyků 2009 v ČR

pátek 30. října 2009 ·

Akci připravily společně tři instituce, které spravují evropské vzdělávací a kulturní programy – Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP), Česká národní agentura Mládež, Eurodesk a Česká kancelář programu Culture pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.


V rámci oslavy Evropského dne jazyků 24. září 2009 organizátoři připravili zajímavý program pro studenty středních škol v podobě interaktivních pracovních dílen, v rámci nichž mohli studenti nahlédnout do příprav a výsledků mezinárodních projektů v oblasti vzdělávání a kultury. Mohli si vybrat z témat, která se váží k Evropskému dni jazyků. Dopolední program byl také obohacen o prezentaci pořádajících institucí prostřednictvím vědomostních soutěží. Zastoupení Evropské komise v ČR připravilo kolo štěstí s otázkami, které se týkaly Evropského dne jazyků.

Akce se účastnilo na 165 studentů ze středních škol z celé ČR.

Úvod do tajů znakových řečí, který realizovala Unie neslyšících Brno, vycházel mimo jiné z projektu Eurosigns, který byl financován programem Leonardo da Vinci. Zde si mohli účastníci na vlastní kůži zkusit znakovou řeč a komunikovat přímo s neslyšícími. Účastníci měli možnost po krátkém představení znakových řečí díky přítomnosti nedoslýchavých lektorek naučit se některá základní slovíčka a také si vyzkoušet modelové situace v praxi. Workshop se shledal s velkým ohlasem a studenti si skutečně zapamatovali několik základních znaků. O úspěchu workshopu svědčí také fakt, že závěrem studenti ještě zapáleně diskutovali a pokládali různé dotazy i přesto, že 45 minut určených na daný workshop již uplynulo.

Mladí v tahu, Lucie Frišová, školitelka ČNA Mládež

Účastníci měli nejprve za úkol prohlédnout si vystavené panely s fotkami z projektů realizovaných za podpory programu Mládež v Akci. Zároveň měli za úkol zjistit, kdo jsou tři pozvaní hosté – dosud nepředstavené osoby, odkud pochází a jak se dostali do ČR.

Poté se rozdělili do tří skupin, každá s jedním z hostů. Za úkol měli popovídat si o tom, co ví o lidech a zemi, ze které host pochází a případně se dotknout stereotypů. Na druhou stranu se mohli hostů zeptat, jak oni vidí Čechy po své zkušenosti dlouhodobějšího pobytu v této zemi. Většina komunikace probíhala v angličtině, i když se ukázalo, že hosté česky mluví velmi dobře. V některých skupinách si také velmi dlouho povídali o zkušenostech z EVS a dalších projektů na mezinárodní úrovni. Následovala krátká simulace situace z Výměny mládeže, kdy se každá skupinka stala národní skupinkou během výměny mládeže a snažila se zrealizovat si svůj program.

Appetizer – ochutnávka z mezinárodního projektu mládeže, Jana Bělohlávková, školitelka ČNA Mládež

Workshop byl pojat jako krátká zážitková ochutnávka toho, co může mladý člověk zažít, pokud se rozhodne vydat na mezinárodní projekt mládeže. První část byla zaměřena na jazykové dovednosti. Díky krátkému cvičení s holandštinou si mladí lidé mohli vyzkoušet, že učit se nový jazyk může být zábavné a není to tak obtížné. V druhé části zaměřené na kulturu a spolupráci přiřazovali účastníci workshopu k hudebním ukázkám země, ze kterých hudba pochází. Následně se v malých skupinkách bavili o tom, jací lidé v dané zemi žijí a měli za úkol připravit prezentaci pro ostatní. Workshop byl uzavřen krátkým shrnutím, co mezinárodní projekty mohou mladému člověku nabídnout a odkazy, kde je možné najít další informace.

Každý workshop trval 45 minut a po něm se účastníci přesunuli do experimentálního prostoru Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1. Zde bylo připraveno představení:

The Angličan
Interpret Scott Lee Hansen žije a pracuje v České republice v Jičíně - městě pohádek v rámci svého představení uvedl svou novou one-man show "The Angličan", která popisuje život v Čechách z perspektivy zmateného Angličana. Na svém vlastním příkladu verbálně i nonverbálně vyobrazuje situace, se kterými se jako cizinec stále setkává. Hlavní roli v tomto humorném představení hrál český a anglický jazyk a mezikulturní dialog. Scott Lee Hansen dokázal probudit nefalšovaný zájem středoškoláků, kteří ho odměnili dlouhým potleskem.

Závěrem dne se losovali tři výherci knižní publikace "Atlas jazyků", který věnovalo Zastoupení Evropské komise v ČR.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.