Stanovisko MŠMT k možnosti optimalizace sítě škol

pondělí 21. září 2009 ·

MŠMT začalo se zástupci krajů jednat o optimalizaci sítě škol. Nutnost rozpočtových úspor v kombinaci s nízkou naplněností základních i středních škol ukazuje, že bude nutné přistoupit k optimalizaci školské sítě. Jednání jsou však teprve na začátku.

Navzdory některým dohadům v denním tisku rozhodně nehrozí, že by třídy měly v důsledku slučování škol opět často až 30 žáků. „Není možné, aby byly třídy tak málo naplněné jako nyní. O 30 žácích ve třídě ale nemůže být řeči, a to ani po případné redukci počtu škol. V první řadě je potřeba posuzovat potřeby v dané lokalitě, obci, regionu. Připomínám, že z hlediska velikosti tříd jsme se již dostali na průměrné hodnoty EU - na prvním stupni základních škol je to 20 žáků na třídu, na druhém stupni necelých 23 žáků. ‚Třicetihlavé‘ třídy opravdu ve větším měřítku nehrozí," říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Ministryně zároveň zdůraznila, že o slučování škol v žádném případě nemůže rozhodovat ministerstvo - tato kompetence je v rukou zřizovatelů. Zejména v případě základních škol je nutné zohlednit situaci v daném místě a přistupovat k případným změnám se znalostí vývoje populační křivky, plánované výstavbě, migraci obyvatel atd.

Podle údajů MŠMT je průměrná naplněnost tříd u základních škol na úrovni pouhých 60,5%, u škol středních na úrovni 67%. „Z hlediska sítě škol je nutné podívat se na populační vývoj v dalších letech a snažit se o optimální poměr počtu škol a počtu žáků. V žádném případě nechceme přeplněné třídy. Rozumnější naplněností škol bychom však dosáhli úspor, které pak lze použít např. na zvýšení platů pedagogů. Jestliže je dnes průměrný počet žáků ve třídě základní školy 20, tak průměrný posun o dva žáky na 22 může přinést tolik chybějící zdroje a spolu s nimi také možnosti, jak mzdovou úroveň zvyšovat i v době ekonomické krize," vysvětluje ministryně Kopicová.

MŠMT rovněž chystá detailní analýzu na toto téma, která v sobě spojí simulaci populační vlny, podrobné údaje o naplněnosti škol i problémy financování. Chápeme, že každé rušení školy či slučování škol je nepopulárním krokem, který ale z dlouhodobého hlediska může přinést pozitivní změny. Ministerstvo přesto pokládá za potřebné zahájit diskuzi o efektivitě současného způsobu financování, o možnostech lepšího směřování finančních prostředků a dílčích úspor.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
22. září 2009 v 8:04  

I vy ministerské svině! Vyspělé země dávají na vzdělání v průměru 6,1 procenta hrubého domácího produktu, Česko, které se mezi ně řadí, dává 4,8 procenta. Za tohoto stavu si dovolujete jít ještě níž? Vy hovada bezectná, jako třeba Kitzberger, který trapně kafral v nedělních Událostech o tom, jak chtěli vystrašit školy tím, že zveřejnili na ministerském webu právní stanovisko, které ukazuje, že se na školách kopírováním učebnic porušuje autorské právo? Místo aby dali víc peněz a školy mohly používat 2 sady učebnic? Takováto sprostá dobytčata si osobují právo kázat o úsporách? Indoš tuneláři? Nasrat, soudruzi, nasrat.

Anonymní řekl(a)...
22. září 2009 v 21:25  

jedno dítě stojí od narození do 26 let studia 3 miliony. Tak nějak to spočítali statistici. S nepodporou mladých rodin za chvíli bude asi jen jedna škola na okres a muslimové skutečně za pár let klidně obsadí takto uvolněný prostor. Jen tak dále křesťansko-západní kulturo. Bravo !!

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.