Josef Duhajský: Mezinárodní rok astronomie 2009

čtvrtek 12. února 2009 ·

Možná jste si v tomto roce ještě nestačili všimnout, že rok 2009 byl vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie. Aktivity související s rokem astronomie by jistě bylo možné využít i ve škole.

V červenci 2003 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Sydney jednomyslně odhlasovala rezoluci, v níž požádala OSN o vyhlášení roku 2009 Mezinárodním rokem astronomie (International Year of Astronomy 2009 - IYA 2009). V říjnu 2005 tuto žádost podpořilo UNESCO a dne 20. prosince 2007 vyhlásilo rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie Valné shromáždění OSN.

Mezinárodní rok astronomie je organizován při příležitosti
400. výročí prvního astronomického pozorování pomocí dalekohledu, které provedl Galileo Galilei. Jedná se o celosvětovou připomínku astronomie a jejího přispění k rozvoji společnosti a kultury, se silným důrazem na vzdělávání a zapojení veřejnosti.

Akce Mezinárodního roku astronomie budou probíhat na globální, národní a regionální úrovni v průběhu celého roku 2009.

Webové stránky věnované Mezinárodnímu roku astronomie 2009 v České republice najdete na http://www.astronomie2009.cz/. Pokud učíte a chtěli byste letos s dětmi věnovat ve škole astronomii nějaký čas, je vhodné podívat se právě sem.

Ať už si zdejší „menu“ prohlédnete sami nebo tyto webové stránky navštívíte společně se svými žáky, věřím, že zde jistě najdete něco inspirativního pro školní práci. Vyberu jen namátkou: Zapojte se do projektů (odkazy Klíčové projekty, Národní projekty), zúčastněte se některé ze soutěží, postavte si jednoduchý dalekohled (návod najdete v sekci Ke stažení) a pozorujte s ním oblohu. Třeba s jeho pomocí uvidíte v druhé polovině února i kometu Lulin, ale u komet bohužel člověk předem nikdy neví.

Česká republika přináší do Mezinárodního roku astronomie dva mimořádné vklady – 400. výročí od vydání díla zakladatele nebeské mechaniky Johanna Keplera Astronomia Nova, ve kterém při svém pražském pobytu publikoval své dva zákony, a 50. výročí od pádu příbramského meteoritu, prvního meteoritu s „rodokmenem“, takže můžete Mezinárodní rok astronomie ve škole pojmout i historicky. K tomu by se vám mohl hodit i Ko(s)miks týdne:


Vzhledem k tomu, že situace ve školách byla v posledních týdnech poněkud hektická, a nemusí vám hned někdo vyhrožovat či naopak slibovat nesplnitelné, nezapomeňte na to, že pohled na oblohu člověka obvykle uklidní. Využijte toho. A když půjdete pozorovat oblohu i s dětmi, rozhodně pro ně uděláte víc než nějakým zbytečným papírováním. Nebo jen já mám dojem z toho, co se kolem nás teď děje, že vzdělávání je ve škole až na posledním místě?



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.