Asi ani laikům nemohlo v první polovině září uniknout, že ve švýcarském CERNu bude brzy uveden do provozu urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). Novináři se bohužel nejčastěji dotazovali, jestli urychlovač nezpůsobí katastrofu a nevznikne-li černá díra nebo něco jiného, co pohltí Zemi. Nebude tedy na škodu, pokusíte-li se uvést věci na pravou míru a nabídnete dětem o LHC serióznější informace. V druhé polovině října pro to máte skvělou příležitost.
„V přízemí budovy AV ČR na Národní 3, Praha 1 bude po dobu 14 dnů (20.-31. října 2008) k vidění atraktivní multimediální výstava, na níž se dozvíte, jak takový urychlovač vlastně vypadá a co všechno s jeho pomocí budou vědci zkoumat.
21. října 2008 se v sále Planetária v pražské Stromovce uskuteční premiéra pořadu ``Okamžik zrození``. Promítat se bude od 9:00, 10:45 (pro školy) a od 15:00 (pro veřejnost). Diváci se dozví, co se pod zkratkou LHC vlastně skrývá, k čemu tento obří nástroj slouží. Budou mít také možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě spolupracovali.
Vstup na veškeré akce je zdarma.
Pro účast na programu v Planetáriu je nutná předběžná registrace škol na tel. 220 999 001-3. Veřejnost se telefonicky neregistruje, od 5. října 2008 si může vyzvednout místenky v pokladně Planetária.
Výstava v Akademii věd ČR je přístupná široké veřejnosti v pracovní dny (kromě 29. října 2008) od 8 do 18 hodin. Návštěvy škol jsou plánovány ve dnech 22.-24. října 2008 a 30.-31. října 2008. Prosíme, aby se školy předem registrovaly na adrese lhc@kav.cas.cz. Individuální návštěvníci se registrovat nemusí.“
Tyto a další informace najdete na webové adrese http://lhc.avcr.cz/.
Školám zde nabízejí i možnost přednášek na téma částicové fyziky, LHC a experimentů prováděných na urychlovači přímo ve škole pro větší počet studentů než je jedna třída (v případě zájmu pište nalhc@kav.cas.cz).
Výstava i pořad v Planetáriu proběhnou přesto, že LHC musel být odstaven, což jste možná též zaregistrovali. Tiskovou zprávu k problémům na LHC naleznete zde. Aktuální informace můžete hledat i na stránkách CERNu (www.cern.ch).
Dáváte-li přednost češtině, řadu pěkných článků o LHC (nejen o jeho poruše) najdete na webu www.osel.cz v rubrice Fyzika. A nebo zadejte do Googlu hledat „LHC“ stránky pouze česky a máte o zábavu postaráno, jenže v tomto případě už lze u mnoha odkazů o jejich serióznosti pochybovat.
Pokud vás aktuální dění kolem LHC zajímá, mohu vás odkázat ještě na pravidelný cyklus přednášek z moderní fyziky, pořádaných Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Oddělením pro vnější vztahy a propagaci MFF UK, letos na téma „Na co se ptá dnešní fyzika?, který zahajuje 16. října přednáškou „Co nám odhalí obří urychlovač LHC?“ dr. Jiří Dolejší. Třeba nám už on odpoví na otázku, jestli bude urychlovač LHC spuštěn až na jaře příštího roku nebo ještě letos.
To se, předpokládám, dovíte i v pražském Planetáriu či na výstavě v Akademii věd. Je-li to ve vašich možnostech, s účastí na těchto akcích neváhejte. Možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě LHC spolupracovali, internet nenahradí.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat