Jan Wagner: Chystají zombie z Indoše další tunel?

pondělí 6. října 2008 ·

Na miliardy z Evropského sociálního fondu v operačním programu Vzdělání pro konkurenceschopnost čekají české školy dlouho a řada z nich možná i marně. Jedinci (a firmy), kteří získali ostruhy ve zmanipulovaných počátcích projektu Internetu do škol, jsou ale již zřejmě připraveni opět bezpracně inkasovat.

V sobotu přinesl server iDNES.cz článek Ivany Solaříkové s titulem Podnikatelka zaplatila lednické škole počítačovou učebnu, pro příklad bohatým. Podobné dary jsou bezesporu chvályhodné, nesmělo by ale jít o dárce, kteří, mírně řečeno, mají u českých škol škraloup. Onou podnikatelkou je totiž Michaela Cibulková, jejíž firma Český Fortel s.r.o. v počátcích projektu Internet do škol vlastnila ochranné známky Indoš a Internet do škol, a jejíž manžel, bývalý šéf vnějších vztahů AutoCont OnLine Petr Cibulka, byl jednou ze šedých eminencí tohoto projektu (viz třeba Co má společného INDOŠ a KTP Quantum? – jak rozfofrovat stamiliony nebo  Sedm miliard s Cibulkou ). Z odkazovaného článku si dovolím ocitovat:


Šéf vnějších vztahů ACOL Petr Cibulka před nedávnem uvedl, že firmu z 50% vlastí AutoCont a druhá půlka patří švýcarské Anker Bank. Přitom Cibulka, s úzkými vazbami na ČSSD, je považován za klíčovou osobu pro získání zakázky INDOŠ. Od Anker Bank je krůček ke KTP Quantum (zůstaly za ním dluhy 3,7 miliardy korun a 30.000 oklamaných klientů) a Swiss Asset Management (CZ) – regionálního zástupce Anker Banky, který pro ni v tuzemsku vyhledává investiční příležitosti. (zvýraznění redakce)


Podle některých komentátorů byl ale vlastníkem zhruba poloviny akcií ACOL samotný Petr Cibulka, kterého mateřský AutoCont později vyplatil. Petr Cibulka po volbách v roce 2006 púsobil krátce jako poradce Vlastimila Tlustého na ministerstvu financí (podle Jiřího Daleckého tam působil v té době i Jiří Chvojka, známý tiskový mluvčí Indoše, který Tlustému vedl volební kampaň) a podle řady indicií je údajně i nepřímo odpovědný za vyřazení plánované miliardy na SIPVZ ze státního rozpočtu na rok 2007, mělo jít dokonce o jakousi mstu za vyšachování z ACOL.

Ale nechme spekulací a věnujme se obsahu článku na iDNES:


Vše zaplatila podnikatelka Michaela Cibulková, která v Lednici s manželem vlastní atraktivní hotel. "Je to naprosto normální. Kdo jiný by to měl škole pořídit než my, kteří tady vyděláváme peníze," tvrdí.


Podle dobře informovaných zdrojů, které nechtějí být jmenovány, byl právě lednický hotel zaplacen ze zisku z Internetu do škol. Pokud se podíváte do obchodního rejstříku, stotisícové es-er-óčko My hotel vlastnila do 1. září 2004 kyperská společnost BULLDOG ENTERPRISES (OVERSEAS) LIMITED a nová majitelka britská společnost PCI FINANCE LIMITED poté do něj poté vložila 60 milionů, jediným vlastníkem se pak 30. dubna 2008 stala akciová společnost Euredis. Společnost Euredis s akciovým kapitálem milion korun (!!!) od ledna 2004 do prosince 2007 sídlila na stejné adrese jako AutoCont OnLine. Michaela Cibulková je nyní jednatelkou první a předsedkyní představenstva druhé společnosti.


"Nevyděláváme málo. Nežijeme si špatně. A podělit se s někým dalším, zvlášť s dětmi, je naprosto správné rozhodnutí," říká bez vytáček. Za to, že může peníze věnovat, se rozhodně nestydí. "Chci tak dát příklad těm opravdu bohatým. To mi v naší společnosti opravdu chybí. Ta míra společenské spoluzodpovědnosti. Potom se někteří opravdu bohatí podnikatelé diví, že volební hlasy získává občas i levice," podotýká. (zvýraznění redakce)


Paní podnikatelka, místopředsedkyně lednické ODS a dvorní fotografka špiček ODS, má zřejmě velmi špatnou paměť na svůj vztah k levici a na původ svého majetku. Můžete se s ní podívat, co o společnosti Euredis najde Google, třeba jak Euredis připravovala školení ICT koordinátorů nebo jak se již před pěti lety chystala na ESF

Nový softwarový balíček nebo vzdělávací portál?

Dalším donátorem v lednické základce je společnost SILCOM: 


"Nikdo zpočátku, ale ani v průběhu tvorby nevěřil, že je možné v tak poměrně krátkém časovém období dokončit tak obsahově rozsáhlou aplikaci, ale je to hotovo. Nyní se budeme soustředit na získání financí pro tento projekt tak, aby jej bylo možno nasadit na co nejvíce základních a středních školách v České republice," uvedl David Formánek, jednatel společnosti, která program vyvinula.


SILCOM, CD-ROM&Multimedia, s.r.o. profitovala koncem roku 2001 z takzvaného softwarového balíčku, který za téměř dvě stě milionů korun přinesl školám více než tři desítky CD-ROM, podle ohlasu škol a zjištění NKÚ s výukovými programy vesměs nevalné kvality, které školy často vůbec nepoužily. Tyto výukové programy byly vybrány bez jakéhokoli kvalifikovaného výběru, v rozporu se zákonem bez výběrového řízení a tehdejšímu vedení ministerského odboru SIPVZ v čele s Daliborem Fránkem a Petrem Kordulem, šlo jen o to utratit na SIPVZ rozpočtované peníze do konce roku. Díky zmanipulované veřejné soutěži na generálního dodavatele se totiž po protestech účastníků vše o půl roku zdrželo a hrozil přesun nevyčerpaných peněz zpět do státního rozpočtu. Podrobnosti naleznete v článku NKÚ o Internetu do škol: kauza vzdělávací software a portál.


Podle dobře informovaných zdrojů, které nechtějí být jmenovány, SILCOM měl být dodavatelem právě dějepisného výukového obsahu pro připravovaný Školský vzdělávací portál, který připravoval odbor SIPVZ v roce 2002 pod pláštíkem obecně prospěšné společnosti (přečtěte si k této cause tehdejší rozbor Pavla Zeleného Proč není OPS dobrým řešením pro Internet do škol). Nyní se SILCOM pokouší pro stejnou tématiku a stejný cíl získat finanční zdroje z Evropského sociálního fondu, zřejmě ve spolupráci se společností Euredis:

V Lednici mu v tom bude pomáhat právě Michaela Cibulková. Kromě druhého stupně lednické školy chce počítači s výukovým softwarem vybavit i školu pro ty nejmenší děti. I do jejich učeben chce zavést multimediální internetový portál, který provází českou historií od nejhlubšího pravěku až do současnosti. Postupně přijdou na řadu i školy v okolí. Zda se k ní někdo připojí, si netroufá odhadnout. (zvýraznění redakce)

Program ve statisícové hodnotě?!

Ivana Solaříková a brněnská redakce iDNES.cz prokázala, že bez jakékoli korekce publikují libovolně nesmyslná PR sdělení, jako například z perexu článku:

Přesto od včerejška používá deset nových počítačů a k tomu zbrusu nový výukový software dějepisu. Program ve statisícové hodnotě má jako první v republice. 

Pokud se podíváte do ceníku společnosti SILCOM, zjistíte, že za multilicence všech třiatřiceti titulů této společnosti by jakákoli česká základní škola s 1. i 2. stupněm zaplatila pouhých 79 473 Kč. Pokud tedy donátoři mlží o statisícové hodnotě, zřejmě si připravují půdu pro stanovení ceny tohoto výukového software v některém společném připravovaném projektu, financovaném z ESF. Důvod podobných PR aktivit je ale naštěstí pamětníkům znám…



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.