Otázka: V jakém rozsahu je nyní učitelkám poskytována mateřská dovolená? Má žena nárok na mateřskou dovolenou i v případě, že se dítě narodí mrtvé?
Odpovídáme:
Dle dnešního zákoníku práce platí, že v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů.
Bonus za dvojčata - porodila-li zaměstnankyně zároveň 2 nebo dokonce více dětí, potom jí ze zákona náleží mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
Pozor, vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v § 195 odstavci 1 ZP (tedy 28 resp.37 týdnů) .
Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
K vašemu druhému dotazu – pokud se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
Připomeňme si, že dle § 53 ZP zaměstnavatel (škola) nesmí dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době a jedním z důvodů tu je, že zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat