Evropská komise zveřejnila začátkem července 2008 Sdělení Zlepšování schopností pro 21. století: agenda pro evropskou spolupráci v oblasti školství. Účelem tohoto sdělení je podpořit reformu školních systémů tak, aby každý mladý člověk mohl prostřednictvím zlepšeného přístupu a možností naplno rozvinout svůj potenciál stát se aktivním účastníkem ve společnosti, jejíž ekonomika bude stále více založena na znalostech, a posílit sociální solidaritu.
Sdělení Zlepšování schopností pro 21. století vychází z reakcí na veřejnou konzultaci Školy pro 21. století, kterou uspořádala Komise v roce 2007, z nedávné práce odborníků z členských států v rámci „clustrů“ vzájemného učení a z nejnovějších mezinárodních statistik a výzkumů. Sdělení navrhuje agendu pro posílení evropské spolupráce v oblasti školství (předškolní zařízení, základní školy, nižší a vyšší stupně středních škol), přičemž také identifikuje hlavní výzvy, jimž systémy čelí a které lze pomocí takové spolupráce řešit. Sdělení rozděluje výzvy do tří oblastí, dle kterých je také členěn text sdělení. Jedná se o tyto výzvy:
- zaměření na schopnosti,
- kvalitní vzdělávání pro každého studenta, resp. rovné příležitosti,
- učitelé a zaměstnanci škol.
Zaměřením se na tyto oblasti Evropská komise navazuje na již přijaté tři dokumenty (Doporučení o klíčových schopnostech pro celoživotní učení; závěry Rady o efektivitě a rovném přístupu ve vzdělávání a odborné přípravě a závěry Rady o zlepšování kvality vzdělávání učitelů) a vybízí tím členské státy k jejich důslednému provádění.
Protože se jedná o dokument, který vzešel z široké veřejné i odborné konzultace a který se týká vizí, jakým směrem by se měly jednotlivé školské vzdělávací systémy vydat v 21. století, jedná se o dokument strategicky důležitého významu, který ovlivní i podobu nového strategického rámce evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravě po roce 2010. V průběhu francouzského předsednictví v Radě EU budou přijaty Závěry Rady EU, které budou vycházet z tohoto sdělení.
Dokument si můžete stáhnout zde: http://ec.europa.eu/education/news/news492_en.htm
MŠMT
0 komentářů:
Okomentovat