V druhé polovině května zorganizoval Výzkumný ústav pedagogický v Praze průzkum zaměřený na získání informací o spokojenosti uživatelů s Metodickým portálem www.rvp.cz. Informace o průzkumu byly rozeslány na školy a všem uživatelům byly k dispozici na stránkách portálu. Podařilo se získat názory více než 500 uživatelů, kteří se vyjadřovali ke struktuře portálu, kvalitě obsahu a nabízeným službám.
Z výsledků průzkumu vyplynulo, že jsou uživatelé s fungováním portálu celkově spokojeni. V doporučeních navrhovali rozšířit Metodický portál o nové rubriky (články a informace psychologů), o vzorové materiály (dokumenty, záznamové archy), o konkrétní příklady z praxe
a o informace pro nestandardní situace. Respondenti též doporučili zlepšit vyhledávání příspěvků
a snadnější přístup ke starším článkům a vytvoření fóra (prostor pro otázky a odpovědi a reflexe nad články apod.).
Hlavní zjištění dotazníkového šetření portálu RVP.CZ
Forma dotazníkového šetření prostřednictvím elektronických dotazníků umístěných přímo na internetové stránce portálu www.rvp.cz byla zvolena úmyslně, se záměrem zjistit názory skutečných uživatelů portálu. Doba pro zadání odpovědí do elektronického formuláře byla časově omezena. Dotazník byl pro odpovědi otevřen 14 dní. Za tu dobu vznikl vzorek 511 respondentů, kteří se rozhodli na šetření reagovat. Přestože se nejedná o typický výzkumný vzorek, ukazuje šetření některé zajímavé údaje.
Především se ukázalo, že nejpočetnější skupinou respondentů byly učitelky a ředitelky mateřských škol, které se počtem téměř vyrovnaly počtu respondentů ze základních škol (rozdíl pouhá 4 %). Souvisí to zřejmě s tím, že školní vzdělávací programy se již staly běžnou součástí práce tohoto druhu škol, i s vysokou motivací učitelek k zlepšování své práce.
Vzhledem k vysokému počtu respondentů z MŠ je i celkový poměr mužů a žen mezi respondenty tohoto šetření výrazně přikloněn na stranu žen v poměru 85 % ku 15 %.
Každý účastník mohl z nabídky vybrat všechny funkce, které zastává. Nejpočetnějšími kombinacemi druhu školy a funkce byly ředitelky MŠ, učitelky MŠ (z MŠ se zúčastnily pouze ženy) a učitelé 2. stupně ZŠ.
Respondenti odpovídali na otázky týkající se různých aspektů metodické podpory. Některé zajímavé odpovědi uvádíme a stručně komentujeme v dalším textu.
Informovanost v oblasti kurikulární reformy je respondenty celkově hodnocena jako spíše dobrá, nejpříznivější hodnocení dávají dotázaní z MŠ, přičemž ředitelky a učitelky se příliš neliší.
Za nejdůležitější oblasti informací jsou hlavními skupinami respondentů považovány především ty prakticky použitelné, tj. popisy různých způsobů práce a konkrétních zkušeností, resp. konkrétní materiály k použití. Ředitelky MŠ považují za důležité i právní předpisy, respondenti z MŠ navíc také odborná sdělení z různých oblastí.
Zajímavým údajem zjištěným průzkumem je skutečnost, že nejčastějšími návštěvníky portálu jsou učitelky mateřských škol. Čím vyšší stupeň školy, tím frekvence návštěv klesá. Typická návštěvnost uživatelů z MŠ a ZŠ je jedenkrát týdně.
Přehlednost i kvalita Metodického portálu www.rvp.cz jsou celkově hodnoceny jako velmi dobré, projevuje se však rozdíl mezi respondenty z MŠ a ZŠ.
Zajímavé jsou i výsledky v oblasti preferencí jednotlivých typů informací. Obecně jsou jako nejdůležitější hodnoceny materiály praktického a metodického typu. Zatímco o teoretické příspěvky projevují největší zájem učitelky mateřských škol a nejmenší zájem učitelé 2. stupně ZŠ, u digitálních učebních materiálů je tomu právě naopak. Zájem o informace o DVPP klesá rovněž směrem od učitelek mateřských škol k učitelům II. stupně ZŠ.
V souvislosti s tím, že respondenti odpovídali na dotazník umístěný na internetové stránce, není příliš překvapivé, že z nabízených forem získávání informací uvádějí jako nejpreferovanější získávaní informací elektronickou formou. Z klasických forem získávání informací je pro dotázané nejvhodnější kombinace studia tištěných publikací a prezenční vzdělávací akce.
Důležitou informací získanou dotazníkem je názor respondentů na potřebnost dalšího pokračování provozu Metodického portálu v budoucnosti. Pro jeho další provozování se vyslovilo více než 90 % dotázaných, tři čtvrtiny přitom odpověděly „zcela rozhodně“.
VÚP
0 comments:
Post a Comment