elearningeuropainfo: Web 2.0 a nové vzdělávací modely

pátek 16. května 2008 ·

Antonio Bartolomé, Audiovisual Communication Professor, y Universitat de Barcelona píše: Termín „Web 2.0“, se kterým se setkáváme od roku 2004, vyvolal na internetu závratné změny a v oblasti vzdělávání se zasloužil o vznik nových konceptů jako „e-learning 2.0“.

Dvojznačnost těchto dvou termínů brání potvrdit vznik nového modelu distančního vzdělávání prostřednictvím technologií, ale zdá se, že některé koncepty již prosazují změnu hlavních aspektů tradičních studijních osnov:

  • Internet jako platforma neboli systém orientovaný na více druhů digitální techniky mění koncept procesu učení kdekoli a kdykoli;
  • sdílená inteligence a bohaté uživatelské zkušenosti ovlivňují koncept autority ve vzdělávacích systémech;
  • tagování a RSS čtečky nám umožňují znovu nahlédnout do tradiční taxonomie, organizace znalostí a automatického vyhledávání informací;
  • možnost volby mezi různými druhy digitální techniky pro plnění studijních úloh (PDA, iPod, počítač…), která se zdá být pouze otázkou technického charakteru, implikuje ve skutečnosti i možnost studia v kteroukoli dobu, ať už při cestování, v chůzi atd. Zdá se, že éra Webu 2.0 skoncuje s rozlišováním času věnovaného studiu od ostatního času.

Autor tohoto článku pohlíží na současné změny v institucích a organizacích e-learningu skepticky, ale upozorňuje na význam některých změn, ke kterým dojde mimo jejich vzdělávací kurzy a programy. V příštích letech bude e-learning 2.0 využíván jako koncept obchodní propagace spolu se školením a kurzy využívajícími zdroje Webu 2.0, aniž by tím byla dotčena znalostní autorita a firemní kontrola přístupu. Nicméně ve stejnou dobu se bude dále vyvíjet stanovisko k distanční výuce, zvláště pokud jde o neformální vzdělávání, čímž se ukončí oddělování procesu učení od běžného života.

Dokument PDF o velikosti 115 kB..


elearningeuropainfo

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.