Otázka: Mému synovci – při vstupu do areálu plaveckého stadionu – zaměstnanec zabavil občanský průkaz. S odůvodněním, že synovec před časem údajně spáchal v areálu drobnou škodu. Synovec si chtěl jít zaplavat s kamarády, tak zaměstnanci občanku radši předal… Myslím si, že toto není možné a že onen zaměstnanec spáchal zabavením průkazu trestný čin. Je to tak?
Odpovídáme:
O trestný čin ze strany zaměstnance se tu nejedná, nullum crimen sine lege (žádný zločin bez zákona), avšak zmíněný pracovník se, dle načrtnutých indicií, dopustil tzv. přestupku na úseku občanských průkazů – viz. § 16a písm. i) zákona o občanských průkazech.
Fyzická osoba se dopustí přestupku mj. tím, že poskytne nebo přijme občanský průkaz jako zástavu nebo odebere občanský průkaz při vstupu do objektu nebo na pozemek.
Což je pravděpodobně tento případ.
Kde se bude přestupek řešit?
K řízení o tomto typu přestupku je v prvním stupni příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností (lidově řečeno tzv. trojková obec), v jehož územním obvodu je občan hlášen k trvalému pobytu (tedy v místě trvalého pobytu zaměstnance bazénu nikoliv synovce) .
Za citovaný přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč. V praxi se pokuty v maximální výši vyskytují jen zřídka.
Petr Kolman
0 comments:
Post a Comment