Otázka: Kdy může člověk dostat pořádkovou pokutu ve správním řízení? Možno pořádkovou pokutu uložit občanovi i opakovaně?
Odpovídáme:
Dle správního řádu platí, že správní orgán může rozhodnutím (nikoliv usnesením) uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč (do 31. 12. 2005, za účinnosti starého správního řádu, byla maximální výše pokuty jen 200 Kč) tomu, kdo v řízení závažně ztěžuje jeho postup tím, že
a) se bez omluvy nedostaví na předvolání ke správnímu orgánu,
b) navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek, nebo
c) neuposlechne pokynu úřední osoby.
Zmíněnou pořádkovou pokutu lze rovněž uložit i tomu, kdo učiní hrubě urážlivé podání.
Zásada proporcionality : Při stanovení výše pořádkové pokuty dbá správní orgán, aby nebyla v hrubém nepoměru k závažnosti následku a k významu předmětu řízení.
Možno pořádkovou pokutu uložit i opakovaně?
Ano, pokutu lze ukládat i opakovaně. Neplatí zde překážka věci rozhodnuté dle § 48 odst.2 správního řádu, možno ji tedy udělit více než jedenkrát, de facto až do doby, než je vynuceno vykonávání nezbytných procesních povinností potřebných k realizaci správního řízení.
Je dobré vědět, že odvolání proti rozhodnutí o uložení pořádkové pokuty má vždy odkladný (suspensivní) účinek.
Pravomocně uloženou pořádkovou pokutu může správní orgán, který ji uložil, novým rozhodnutím (opět nikoliv usnesením) prominout nebo snížit. Přitom správní orgán přihlédne zejména k tomu, jak osoba, které byla pořádková pokuta uložena, plní svoje procesní povinnosti v dalším průběhu řízení.
Pro informační komplexnost dodejme, že každý je povinen podat správnímu orgánu vysvětlení podle § 137 odstavce 1 správního řádu. Tomu, kdo bezdůvodně odepře podat vysvětlení, může správní orgán uložit pořádkovou pokutu až do výše 5 000 Kč. Tedy nikoliv do maximální výše 50 000 Kč jako u jiných výše zmíněných procesních deliktů.
Petr Kolman
0 comments:
Post a Comment