Závěrečná konference projektu Národní soustavy kvalifikací probíhá 28. února v Praze.
V některých oborech už existuje možnost složit zkoušku před komisí a získat tak celostátně platný doklad o dílčí kvalifikaci, aniž by člověk chodil několik let do školy. Přezkoušení je možné díky vzniku Národní soustavy kvalifikací a novému zákonu č.179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, jehož účinnost začala loni v srpnu. Občanům tak mohou být uznávány jejich skutečné znalosti a dovednosti, bez ohledu na to, zda je získali ve škole, v kurzu, v praxi nebo samostudiem.
Není nijak neobvyklé, že člověk pracuje v jiném oboru, než který vystudoval, nebo v němž se vyučil. Často svůj nový obor velmi dobře ovládá, ale když chce změnit místo, nemá jiný doklad o kvalifikaci než své původní vysvědčení, diplom či výuční list. Může se sice přihlásit do kurzů celoživotního vzdělávání, ale certifikáty získané tímto způsobem nemohou být pro zaměstnavatele jednoznačnými a průkaznými doklady o kvalifikaci.
Tvoří se standardy pro dílčí i úplné kvalifikace
Jak občané, tak zaměstnavatelé tedy potřebují, aby fungoval transparentní a důvěryhodný systém uznávání znalostí a dovedností, u kterých nezáleží na tom, zda byly získány ve škole, praxí či kurzem, ale jaká je jejich úroveň a kvalita. Aby to bylo možné, vzniká v současnosti Národní soustava kvalifikací (NSK), jejíž přípravu má na starosti Národní ústav odborného vzdělávání v rámci projektu, na který přispívá Evropský sociální fond. V Národní soustavě kvalifikací jsou prostřednictvím kvalifikačních a hodnoticích standardů popsány nejenom úplné kvalifikace, které člověk obvykle získá ve škole, ale také kvalifikace dílčí, které jsou částí určitého povolání (např. vazba a aranžování květin, příprava studené kuchyně nebo výroba zmrzliny).
NSK má nyní zpracovány standardy pro stovku úplných a pro více než tři stovky dílčích kvalifikací z oblasti výroby, řemesel a služeb. V dalších letech budou vytvořeny standardy i pro obory maturitní. Existence těchto standardů je velmi důležitá. Občané, kteří budou chtít získat některou dílčí kvalifikaci, budou přezkoušeni právě podle požadavků jejího hodnoticího standardu a pokud uspějí, získají celostátně platné osvědčení, že této dílčí kvalifikace dosáhli. NSK nabízí možnost získat nejen dílčí kvalifikace, ale i kvalifikaci úplnou, což znamená např. vyučení v určitém oboru vzdělání, aniž by bylo nutné absolvovat školní vzdělávání. Řadu úplných kvalifikací bude totiž možné poskládat z kvalifikací dílčích. V praxi to bude znamenat, že získá-li člověk osvědčení o všech těchto dílčích kvalifikacích, bude moci na příslušné škole nebo učilišti složit zkoušku předepsanou pro danou úplnou kvalifikaci (tzn. závěrečnou „učňovskou“ nebo maturitní zkoušku).
Velkou váhu má názor zaměstnavatelů
Aby celý systém uznávání kvalifikací mohl fungovat, procházejí standardy složitým procesem schvalování: vyjadřují se k nim tzv. sektorové rady složené z reprezentativních zástupců zaměstnavatelů příslušného odvětví, své připomínky dávají i resortní ministerstva a nakonec jsou schvalovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Teprve když dílčí kvalifikace úspěšně projdou celým tímto procesem, jsou zveřejněny v informačním systému NSK na adrese www.narodni-kvalifikace.cz. Nyní tu lze nalézt standardy a další důležité informace pro 57 dílčích kvalifikací, především z oblasti gastronomie, hotelnictví, potravinářství a zemědělství, další obory budou přibývat. Jakmile je některá kvalifikace schválena, mohou zájemci žádat na svém resortním ministerstvu o udělení autorizace k pořádání zkoušek - pokud uspějí, stanou se z nich tzv. autorizované osoby.
Jak získat dílčí kvalifikaci
I když se standardy stále vytvářejí a schvalují, v některých oborech už se zkoušky dají skládat. Zájemce si na uvedené adrese vyhledá kvalifikaci, o niž má zájem, zjistí zde, jestli už byla schválena a najde seznam autorizovaných osob (institucí), u nichž jsou zkoušky organizovány.
S dotazem se může obrátit také na úřad práce nebo centrum vzdělanosti daného kraje. Za vykonání zkoušky se platí většinou od jednoho do pěti tisíc korun. V současné době má své autorizované osoby již 39 dílčích kvalifikací.
Na adrese www.narodni-kvalifikace.cz jsou zveřejněny i hodnoticí standardy, takže zájemce s nimi může porovnat své dovednosti. Pokud získá pocit, že by u zkoušky mohl uspět, má možnost se u některé autorizované osoby pro danou kvalifikaci přihlásit. Samotné zkoušky začaly probíhat od loňského prosince a první certifikáty v rámci tohoto nového způsobu uznávání kvalifikací si zájemci odnesli pro dílčí kvalifikace barman a sommeliér.
Co znamená Národní soustava kvalifikací pro školy
Školám zůstane výhradní postavení při uznávání úplných kvalifikací, navíc získávají příležitost rozšířit svou dosavadní činnost i na dospělé. Mohou se stát autorizovanými osobami, což znamená, že budou moci zkoušet zájemce o získání dílčích kvalifikací, které budou obsahově součástí jimi vyučovaných oborů vzdělání.
Školám se rovněž otevírá příležitost nabízet kurzy pro dosažení těchto dílčích kvalifikací. Zapojováním škol do celoživotního učení a jeho uznávání se zabývá projekt UNIV (Uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení - www.univ.nuov.cz).
Závěrečná konference projektu Národní soustavy kvalifikací se koná ve čtvrtek 28. 2. 2008 v konferenčních prostorách Centra Mariapoli, Mladoboleslavská 667, Praha 9 – Vinoř.
NÚOV
0 comments:
Post a Comment