Národní ústav odborného vzdělávání zakončil projekt na podporu tvorby ŠVP.
Pedagogové ze dvou pilotních středních škol, které už s finanční podporou Evropského sociálního fondu vytvořily své Školní vzdělávací programy (ŠVP), pomohou kolegům z ostatních škol kraje Vysočina při tvorbě jejich programů. Výchovu učitelů - odborníků na problematiku ŠVP - celostátně podporuje i projekt, který byl ukončen koncem ledna.
Po schválení třiašedesáti tzv. Rámcových vzdělávacích programů jsou postaveny střední odborné školy a střední odborná učiliště před úkol zpracovat vlastní školní vzdělávací programy. "Oproti základním školám však jsou v určité výhodě, protože je možné využít obecných zkušeností právě základních škol, ale hlavně dvou pilotních škol, které si už prošly tímto složitým procesem," říká Roman Křivánek, vedoucí jihlavského Pedagogického centra (PC) Vysočina.
Jde o Obchodní akademii Pelhřimov a Zemědělskou akademii a SOŠ Humpolec. Obě školy pilotně využily k tvorbě ŠVP evropské prostředky a také poradenskou podporu Národního ústavu odborného vzdělávání Praha. Ostatní školy si podle Křivánka budou muset poradit při tvorbě ŠVP z vlastních zdrojů, anebo rovněž využít evropských peněz, které mohou získat v grantové soutěži kvalitním projektem.
Práci, čas i finance v úvodu tvorby ŠVP může podle Křivánka školám pomoci ušetřit projekt PC Vysočina: Vybraní pedagogové z pilotních škol se totiž v jeho rámci podělí o své zkušenosti s ostatními a povedou je při zahájení všech prací.
"Školní týmy, včetně vedení, absolvují několik konzultačních setkání," avizuje Křivánek. Postupně se budou v sekcích věnovat tvorbě ŠVP z pohledu ředitele školy, v ekologické výchově, v českém jazyce, matematice, v cizím jazyce a informatice. Úvodní setkání proběhne 19. února na Obchodní akademii Pelhřimov. Konzultace budou financovány z prostředků kraje Vysočina.
Projekt zakončen
Ministerstvo školství, potažmo Národní ústav odborného vzdělávání Praha, se podpoře škol ohledně tvorby ŠVP věnují i celoplošně. Jednatřicátého ledna byl ukončen jejich dvouletý projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků odborných škol na podporu přípravy a realizace školních vzdělávacích programů“ (DV PP). Jeho cílem bylo právě připravit vzdělávací programy a tým lektorů, kteří budou schopni v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků školit odborníky na tvorbu ŠVP pro jednotlivé školy.
Do projektu se zapojili odborní pedagogové např. z Ped. fakulty UK Praha, Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Praha, Ped. fakulty Ostravské univerzity Ostrava, Ped. fakulty Univerzity Palackého Olomouc či Ped. fakulty MU Brno. Vytvořené programy nyní projdou procesem akreditace. Už v novém školním roce je však podle řešitelů projektu reálné očekávat, že se učitelé - budoucí odborníci na problematiku tvorby ŠVP na svých školách - budou moci začít v těchto programech vzdělávat.
NÚOV
0 komentářů:
Okomentovat