Každý obor má své popularizátory, případně toho nejlepšího. Hodně vysoko, ne-li úplně nejvýš v jakémsi pomyslném žebříčku popularizátorů stojí bezesporu geniální fyzik Richard Feynman. Každý učitel by jistě rád podával svůj předmět dětem též co nejpoutavěji; zpopularizovat svůj obor jako Richard Feynman nesvedeme, ale zkusme se od něj alespoň něco málo přiučit. V pátek 15. února 2008 bohužel již uplynulo od smrti Richarda Feynmana dvacet let. Připomenutí této události najdete na webové adrese www.rozhlas.cz/leonardo/veda/_zprava/423906, kde si můžete i poslechnout, jak na Richarda Feynmana vzpomíná prof. Jiří Bičák z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK, který Feynmanovy přednášky navštěvoval (media.rozhlas.cz/_audio/00667610.mp3).
Prof. Jiří Chýla, CSc. v rozhovoru na webu Tváře české vědy na Feynmanovu adresu uvádí:
„Richard Feynman, to je osobnost. Kdybych měl jmenovat, tak jeho a pak dlouho nic. Tamhle mám všechny jeho spisy. Ve všem, co přednáším na Matfyzu, tedy to, co by se volně dalo nazvat jako teorie elementárních částic, se snažím sledovat jeho pohled, protože to byl skutečně geniální člověk. Nejen jako fyzik. Spojoval v sobě fantastické matematické znalosti s obrovskou intuicí.
On byl asi poslední polyfyzik v tom smyslu, že obsáhl celou oblast fyziky. Takový byl ještě pravděpodobně Landau, ale to nebyla osoba tak lidsky laděná. Navíc Feynman na rozdíl od Landaua velké a důležité části fyziky přeformuloval podle svého obrazu. Moderní fyzika se opírá o jistý matematický aparát, tzv. dráhové integrály, který on vymyslel, a jenž výrazně ovlivnil i např. fyziku pevných látek.“
Učitelům fyziky jméno Richarda Feynmana doufám většinou neznámé nebude, i v češtině od něj ledacos vyšlo. „Feynmanovy přednášky z fyziky“ česky ( 3 díly a doplněk) vydalo nakladatelství Fragment. Jejich slogan: „Čím je pro věřícího Bible, tím je pro fyzika Feynman“ mi přijde poněkud nadsazený, ale tyto přednášky by měla obsahovat každá slušná školní knihovna a budoucím učitelům fyziky by určitě neškodilo, kdyby se s nimi seznámili.
Feynman proslul také mimo fyzikální komunitu. I laikům bych doporučil jeho knihu „To snad nemyslíte vážně!“ nebo její rozšířené a doplněné vydání „To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane!“ (pěknou recenzi těchto dvou knih najdete na webu Knihovnice.cz). Obě knihy vydalo nakladatelství Aurora, které skoro působí dojmem, že má u nás na Feynmana monopol:
Feynman, Richard P.: Neobyčejná teorie světla a látky. Kvantová elektrodynamika
Feynman, Richard P.: O povaze fyzikálních zákonů
Feynman, Richard P.: O povaze fyzikálních zákonů. Sedmkrát o rytmech přírodních jevů.
Feynman, Richard P.: O smyslu bytí
Feynman, Richard P.: Radost z poznání
Feynman, Richard P.: Snad ti nedělají starosti cizí názory
Feynman, Richard P.: Šest snadných kapitol
Feynman, Richard P.: To nemyslíte vážně, pane Feynmane!
Feynman, Richard P.: To snad nemyslíte vážně
„Nefyzikové“ by mohli ještě zvládnout knihu „Snad ti nedělají starosti cizí názory“, jejíž první část, ve které jsou veselé i smutné příběhy, volně navazuje na titul „To snad nemyslíte vážně!“, a druhá část knihy vypráví o Feynmanově účasti v prezidentské komisi, vyšetřující havárii raketoplánu Chalenger. Na závěr knihy je zařazena Feynmanova velmi cenná přednáška obecného charakteru, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti; autor zde zdůrazňuje jednu z opomíjených hodnot vědy – radost a intelektuální potěšení z přemýšlení. Rozhodně by však „nefyzikům“ neškodilo i přečtení ostatních uvedených knih.
Nevím, jestli někdo víte o dalších českých titulech; pokud ano, dejte vědět. Já jsem si naposledy před Vánocemi poněkud unáhleně nechal koupit knihu „Šest snadných kapitol“, abych posléze zjistil, že jsou všechny tyto „kapitoly“ v prvním díle Feynmanových přednášek (viz výše). Posléze jsem ji ale dokázal didakticky využít. Pokud chcete studenty nalákat na fyziku, je lepší začít jim mávat před očima útlou knihou a ne třemi tlustými. Z kterékoli Feynmanovy knihy lze občas přečíst v hodině nějaký úryvek.
Na internetu najdete o Richardu Feynmanovi spoustu dalších informací. Otevřená encyklopedie Wikipedie o něm píše toto. Feynmanova přednáška „Tam na dně je přece spousta místa“ (Plenty of Room at the Bottom) je považována za okamžik, ve kterém se zrodila nanotechnologie (viz zde). Existují dokonce webové stránky www.feynman.cz/, které spravuje Dušan Janovský. Na nich najdete odkazy na články týkající se vědy z různých zdrojů. Mohli byste je využít i ve škole, ostatně nahlédněte a posuďte. O tom, že existují webové stránky www.feynman.org/, www.feynman.com/ apod., netřeba pochybovat. S kvalitou obsahu už to asi bude mnohde sporné. Další zdroje týkající se tohoto geniálního fyzika, vynikajícího popularizátora a svérázného člověka už uvádět nebudu. Jestli vás tato osobnost zaujme či zaujala, můžete pátrat sami.
Závěrem už jen doporučím kolegům, aby svým žákům a studentům ukázali k Feynmanovi cestu. Kdyby si všichni z nich přečetli alespoň jednou z jeho knih, na jejich vztah k fyzice a možná i k vědě jako takové by to muselo mít jen a jen pozitivní vliv.
Josef Duhajský
0 comments:
Post a Comment