Děti cizinců bez oprávnění k pobytu mají nově přístup k základnímu vzdělání - ale školy je nechtějí zapsat

Monday, February 4, 2008 ·

I děti cizinců, kteří pobývají na území České republiky neoprávněně, mají od 1. ledna letošního roku právo na základní vzdělání. Problém je, že mnohé české školy ale novelu školského zákona čtou špatně a od rodičů dětí i nadále vyžadují potvrzení o oprávnění k pobytu. „Je právě doba zápisu do škol a naše sociální pracovnice pomalu nedělají nic jiného, než že vysvětlují nové znění zákona jednotlivým školám a rodičům dětí ve věku povinné školní docházky,“ říká Mgr. Pavla Burdová Hradečná, právnička z Poradny pro uprchlíky, kde se poskytuje právní, sociální a psychologická pomoc cizincům v tíživé situaci.

Novela zákona 343/2007 v 2. odstavci nově formulovaného paragrafu  20, určuje, že přístup k základnímu vzdělání mají  za stejných podmínek jako občané EU všechny osoby, které pobývají na území České republiky. Mnohé školy, které nechtějí děti „nelegálů“ zapsat, ale argumentují tím, že na jiném místě v zákoně je povinnost prokázat legálnost pobytu zakotvena. „To se ale netýká základního školství,“  vysvětluje Pavla Burdová, „v souvislosti s ním se mluví pouze o pobytu na území, nikoli o oprávněném pobytu. Oprávněný pobyt se musí prokazovat až v případě škol mateřských a uměleckých a u středního stupně škol.“

Podle informací neziskových organizací, které se věnují problematice cizinců, školy nebyly na změnu v zákoně upozorněny.  Tiskový odbor ministerstvo školství k tomu říká, že příslušný zákon byl ihned po zveřejnění ve Sbírce předpisů zveřejněn na stránkách MŠMT. „Informace jednotlivým školám ministerstvo nezasílá,“ říká Mgr. Tereza Brůchová z oddělení vnějších vztahů MŠMT. Podle jejích slov byly s návrhem novely seznámeny všechny profesní organizace, krajské úřady a odbory pracovníků ve školství.

Novela, která dává právo na vzdělání i dětem, jejichž rodiče nemají oprávnění k pobytu, konečně sjednotila českou legislativu s mezinárodní Úmluvou o právech dítěte, ke které Česká republika přistoupila již v roce 1990 a která mj. říká, že základní vzdělání má být dostupné pro všechny děti. Stalo se tak i přičiněním právních expertů nevládních organizací sdružených v projektu Regularizace jako jeden z nástrojů v boji proti nelegální migraci. Ti se snaží nalézat právní východiska, která by uspokojivě řešila problém neregulérního pobytu mnoha desítek tisíc cizinců na našem území. Kromě Poradny pro uprchlíky se projektu účastní Multikulturní centrum Praha, Organizace pro pomoc uprchlíkům a společnost Člověk v tísni, jejímž úkolem je o problematice informovat veřejnost.

Novelu školského zákona najdete na:

http://www.msmt.cz/uploads/soubory/zakony/Novela_SZ_343_07Sb.pdf nebo http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?o=5&T=269



press

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.