Umění, které štěká, nekouše

Wednesday, January 23, 2008 ·

Kdo se bojí umění? Možná tak trochu my všichni. Moderní a současné umění se nám nějak záhadně odcizilo a stalo se doménou malé skupiny „zasvěcenců“: historiků a teoretiků umění, kurátorů sbírek a jiných znalců. Umění je tady ale pro všechny, od malých dětí, přes teenagery, dospěláky od učitelů po ekonomy, až po ty nejstarší, seniory, pamětníky.

Každý z nás má také své tvořivé já, které ale většinou odkládá do šuplíku zhruba po absolvování základní školy. Pražské Museum Kampa založením nového Lektorského oddělení usiluje o překonání vzniklé propasti mezi člověkem a uměním dnešním doby a také mezi jedincem a jeho vlastním, tvořivým já. Pro školní i neškolní skupiny a rodiny s dětmi Museum připravilo množství zábavně-vzdělávacích, tzv. animačních programů ke stálé sbírce, která zahrnuje takové velikány českého a středoevropského umění jako je František Kupka, Otto Gutfreund, Zdeněk Sýkora nebo Magdalena Abakanowicz, i ke krátkodobým výstavám, ve kterých byl v nedávné době představen například Andy Warhol, Frank Malina nebo Theodor Pištěk.

Animační programy se vždy zabývají vybranými uměleckými díly z hlediska určitého zajímavého pojítka: program Struktury například spojuje umělecká díla se síťovou provázaností dnešního světa, ať už máme na mysli dopravní síť, síť mobilní komunikace nebo mezilidských vztahů. Součástí programu je kreativní workshop, během kterého si účastníci v Museu Kampa vytvoří vlastní umělecké dílo inspirované strukturou. Program Vesmír v člověku, člověk ve Vesmíru zase propojuje dílo průkopníka abstrakce Františka Kupky s tématy z biologie, fyziky, filosofie nebo esoteriky. Program se pokusí o zodpovězení otázky, proč byl František Kupka přesvědčen, že buňky v těle člověka nebo v těle květiny jsou z hlediska svého uspořádání téměř jako hvězdy na obloze. A proč si ty buňky nebo hvězdy nakonec také nenamalovat?

Pedagogové, kteří by rádi absolvovali některý z široké škály animačních programů se školní skupinou, možná ocení jejich návaznost na nové Rámcové vzdělávací programy – všechny muzejní programy pro školy aktivně rozvíjejí jednotlivé klíčové kompetence. Pro milovníky umění a širokou veřejnost Museum připravuje také cyklus přednášek o českém poválečném umění, proložený besedami s umělci a promítáním filmů. Tento cyklus a další zajímavé přednášky českých i zahraničních kurátorů, umělců nebo profesorů zahájí únorová přednáška Johanese Stüttgena, mistrovského žáka německého umělce Josepha Beuyse. Přijďte se do Musea Kampa přesvědčit, že umění možná někdy trošku štěká, ale zaručeně nekouše! 

O konkrétní nabídce animačních programů a přednášek se, prosím, informujte na:

Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 503/2, 118 00 Praha 1

Tel.: +420 257 286 147
Fax: +420 257 286 113
E-mail: karina.kottova@museumkampa.cz
www.museumkampa.cz



press

0 comments:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.