Dotaz: Jak to je to s náhradou mzdy, pokud musím v pracovní době jít na vyšetření k lékaři? Vedení školy na mě loni apelovalo, abych k doktorce chodila až po pracovní době, to bych samozřejmě ráda, avšak málokdy mě objednají, tak aby se to nekrylo s mými pracovními povinnostmi. Mohou to po mě chtít? (dotaz byl krácen a vynechány osobní a medicínské údaje)
Odpovídáme:
Tuto věc řeší vládní nařízení č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.
Pozor to platí pouze tehdy, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Máte nárok na náhradu mzdy i když navštívíte jiné než „nejbližší“ zdravotnickém zařízení?
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, pozor náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu jako byste navštívil výše citované zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.
Počet návštěv (např. ročně či měsíčně) vládní nařízení neupravuje.
K vašemu dotazu: Škola má skutečně právo na vás apelovat (jak píšete), abyste lékaře navštěvovala mimo pracovní dobu. Vaši konkrétní situaci (situace ve škole a skutečné možnosti vašeho lékaře - lékařů) žel nemůžeme přirozeně takto na dálku posoudit.
Jinak na konec mi nezbývá než mimoprávně konstatovat ono otřepané, avšak stále pravdivé: Skoro vždy je to o domluvě (jak s lékařem, tak s vedením školy).
Jaké máte zkušenosti s uvolňováním ze zaměstnání za účelem lékařských vyšetření na vaší škole? Vaše zkušenosti můžete napsat do našeho diskusního fóra pod článkem!
Petr Kolman
0 comments:
Post a Comment