Na stránkách České školy jsem si FyzWeb bral do úst už vícekrát, přesto bych si dovolil ho zde opět připomenout a pochválit.
Předpokládám, že většina kolegů vyučujících fyziku FyzWeb zná. Pokud ne, vřele doporučuji webovou adresu http://fyzweb.cuni.cz/ důkladně prozkoumat. Možná však i pravidelným návštěvníkům FyzWebu uniklo, že tvůrci tohoto webu připravují novou strukturu tohoto serveru.
Nový FyzWeb můžete sledovat na http://fyzweb.cuni.cz/new/. Klepnutím na tento odkaz se dostanete do novinek:
Máte-li zájem o upozorňování na nové věci na FyzWebu mailem (viz obrázek), po vyplnění formuláře můžete očekávat, že vám budou chodit e-maily obdobného znění:
V druhé polovině října přibyly na FyzWebu tyto položky:
KALENDÁŘ
http://fyzweb.cuni.cz/new
nyní obsahuje 82 upoutávek na plánované fyzikální akce
ČLÁNKY
- Jak funguje rychlovarná konvice
(http://fyzweb.cuni.cz/new
ODPOVEDNA
http://fyzweb.cuni.cz/new
přibylo 5 nových odpovědí, namátkou jmenujme:
- Nespojitost času
- Priority matematických operátorů
- Poloha a energie v kvantové mechanice
- Curieova tepota
- Sčítání hmotností
Jak je vidět, druhá polovina října byla na FyzWebu co do množství nově
publikovaných informací poněkud slabší, pokusíme se to v listopadu napravit.
Radost z poznání nejen při pročítání FyzWebu Vám za redakční tým přeje
Mgr. Jakub Jermář
jakub.jermar@mff.cuni.cz
KDF MFF UK
http://kdf.mff.cuni.cz
Z další nabídky bych připomněl Odpovědnu, která mě nepřestává fascinovat, neboť v žákovském věku jsem měl spoustu otázek a nevěděl, kde na ně hledat odpovědi. Jak těm dnešním dětem závidím! Pochopitelně ji můžete využít i jako učitelé. V obsáhlém kalendáři můžete vyhledávat podle krajů. Z množství pokusů bych upozornil na reedici materiálu Michaely Křížové Bizarní krámy, které si můžete vyrobit v kuchyni, Pokusy mladých debrujárů a připomněl Videopokusy. Z článků uvedu pouze jeden: Jak funguje rychlovarná konvice. V tomto textu najdete nejen vysvětlení, jak varná konvice funguje, ale můžete ho použít i k měření účinnosti. Máte v něm připraveny i pracovní listy. Jestli se při zpracování tohoto měření dostanete s žáky i k ekologii, je na vás.
V nové verzi FyzWebu je toho určitě mnohem víc, co byste mohli využít, a to nejen v hodinách fyziky. A samozřejmě nezapomínejme ani na verzi starou. Ostatně podívejte se a posuďte sami. Ale doufám, že nejen za sebe mohu tento web na stránkách České školy znovu pochválit a jeho tvůrcům poděkovat.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat