Otázka: Dočetla jsem se, že přestupky mládeže nemožno projednat a potrestat v příkazním řízení. Co to znamená? Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné trestat mladistvé blokovými pokutami (spadají také pod zmíněné příkazní řízení)? A třetí dotaz: Je možné mladistvému uložit i zákaz činnosti nebo se to týká pouze dospělých pachatelů přestupků?
Odpověď:
Dle přestupkového zákona platí, že při posuzování přestupku osoby, která v době jeho spáchání dovršila patnáctý rok a nepřekročila osmnáctý rok svého věku, se přihlíží ke zvláštní péči, kterou společnost věnuje mládeži.
Přestupek mladistvého skutečně nelze projednat v příkazním řízení!
Co je to příkazní řízení ?
Smyslem příkazního řízení je urychlení a simplifikace přestupkové agendy.
Není-li pochybnosti o tom, že obviněný z přestupku se přestupku dopustil a nebyla-li věc vyřízena v blokovém řízení, může správní orgán bez dalšího řízení vydat příkaz o uložení napomenutí nebo pokuty.
Příkaz nelze vydat, jestliže obviněný z přestupku je zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo jeho způsobilost k právním úkonům je omezena.
Příkaz má stejné náležitosti jako rozhodnutí o přestupku. Oznamuje se vždy písemně.
Obviněný z přestupku může proti příkazu podat do 15 dnů ode dne jeho doručení odpor správnímu orgánu, který příkaz vydal. Včasným podáním odporu se příkaz ruší a správní orgán pokračuje v řízení. Obviněnému z přestupku nelze uložit jiný druh sankce, s výjimkou napomenutí, nebo vyšší výměru sankce, než byly uvedeny v příkaze.
Příkaz, proti kterému nebyl včas podán odpor, má účinky pravomocného rozhodnutí.
V příkazním řízení nelze projednat přestupky, které lze projednat jen na návrh, ani nárok na náhradu škody.
Jak jsme již uvedli, přestupky mladistvých nelze projednat v příkazním řízení. Nicméně pro mimo-příkazní řízení je dobré si uvědomit, že horní hranice pokuty se u mladistvých snižuje na polovinu, přičemž však nikdy nesmí být vyšší než 2000 Kč.
Možno trestat mladistvé v blokovém řízení?
Ano lze, avšak v blokovém řízení nelze uložit mladistvému pokutu vyšší než 500 Kč; pokutu až do výše 1000 Kč lze uložit mladistvému, pokud zákon připouští v blokovém řízení uložit pokutu vyšší než 1000 Kč.
Blokové a příkazní řízení je tedy něco zcela jiného a zákaz projednání v příkazním řízení v sobě v žádném případě neobsahuje zákaz udělení blokové poku
Obecně lze k výši pokut pro mladistvé říci, že v dnešní době nejsou příliš vysoké (naposledy byly měněny v roce 1995) a do jisté míry již neplní svou preventivní funkci.
K třetímu dotazu : Zákaz činnosti lze mladistvému uložit nejdéle na dobu jednoho roku, nebránil-li by výkon této sankce jeho přípravě na povolání.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat