Vratislav Maňák: Vzkaz školám: Dejte prostor opomíjeným dějinám.

středa 26. září 2007 ·

V květnu jsem odmaturoval na osmiletém gymnáziu. Mimo jiné z dějepisu. Z pohledu středoškoláka musím říct, že pokud nějaký předmět potřebuje od reformy školství pomoct, je to právě výuka českých a světových dějin. A to i navzdory obdivuhodným výkonům osnovám vzdorujících učitelů. Nyní spolu s ostatními očekávám změnu. Doufejme, že přijde co nevidět. Škod bylo napácháno víc než dost.

Dějepis na mělčině

Na osmiletém gymnáziu se v pátém ročníku začíná dějepis "podruhé od Adama" a do loňského roku byl rozdělen do tří let. Během nich musel učitel s žáky dojít od pravěku po vznik České republiky. Ve skutečnosti ale častokrát stěží končil normalizací. Pro právě započatý školní rok sice na mé bývalé škole přibyla jedna hodina dějepisu týdně i v maturitním ročníku, vzhledem k rozsahu osnov je to ale stále málo.

Následující řádky možná budou znít jako znevážení historických dějů, přestože tak nejsou myšleny. Je nutné ale rozlišovat, co studenti mají znát, o čem mají vědět a co pro ně není tak důležité. Myslím, že klíčový pro chápání dějepisu zůstává známý, i když trochu patetický citát: Kdo nezná minulost, nechápe přítomnost a ztrácí budoucnost.

Fakt, že diktát osnov preferoval zevrubnější výklad řecko-perských válek než rozpadu SSSR, dokazuje, že české školství uvízlo na mělčině Žákových latinářských třicátých let. Pro nás mladé je sice dobré vědět, proč se běhá maratón, za užitečnější bych ale považoval vědět, co to byla KGB, kdo byl Gorbačov či co se děje v Čečně. Známe bojiště Třicetileté války - na informace o odsunu Němců ale kvůli nim nezbývá příliš času. Obzvlášť pro školy z pohraničí v tomto případě platí pořekadlo o kovářově kobyle. Víme, kdo vládnul ve Španělsku v 16. století. Jak se k moci dostal Saddám Husajn, se ale ve škole nedozvíme. Školství studentům nedávalo šanci orientace - pomineme-li jejich vlastní zájem a iniciativu.

Slušná řádka omylů

Osnovy do letošního září ignorovaly vývoj devadesátých let. Tisíce středoškoláků ztratilo návaznost mezi tím, co se stalo do roku 1989 a tím, co se dělo loni, před třemi lety apod. Tento problém se netýká pouze jinak podrobných českých dějin (zde je ta podrobnost neoddiskutovatelně pochopitelná - přesto kousavá poznámka: učíme se o koalicích první republiky a nevíme, co to byla dodnes často zdůrazňovaná opoziční smlouva …), ale také dějin světových. Zmíní se sice první válka v Perském zálivu, problematika Balkánu ale zůstává zapovězená. V době, kdy je Slovinsko členem EU, Chorvatsko o členství usiluje a Češi jsou stále v Kosovu, bychom snad ze školy měli vědět, co se v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech dělo.

Do boje o kulturní povědomí žáků byly zataženy i hodiny češtiny … aspoň stručný výklad především moderních uměleckých směrů se tak odbude při probírání literárních projevů surrealismu, futurismu, apod. U poválečného umění ticho po pěšině. Doufám, že v tvorbě školních vzdělávacích plánů dějepisci přihlédnou k tomu, že jejich žáci již automaticky nemusí vědět (když ne dnes, tak za pět let), kdo byla Marylin Monroe, Beatles nebo Andy Warhol.

Závěrem několik vět

Doufám proto, že díky možnosti volby učitelé provedou revizi učebnic i svých připrav, starší dějiny pošlou na odtučňovací kůru a ty moderní si vezmou na paškál. Dosud opomíjeným dějinám, které současné dění formují více než německá reformace, by měl být poskytnut dostatečný prostor. Nepřísluší mi dávat doporučení, jedno na závěr si ale neodpustím. Žeňte výklad dějin rok co rok do aktuální současnosti. Jen tak totiž žáci získají těsnou provázanost s tím, co se dělo, děje a co se bude dít. A o to přece jde, ne?

Původně publikováno na blogu RESPEKT.CZ.



Vratislav Maňák

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.