V Právu dne 17. září napsal Marek Přibil článek pod názvem NKÚ: ministerstvo školství promrhalo 26 miliónů. Přibil cituje z vyjádření prezidenta NKÚ F. Dohnala, že portál nemá v současné podobě pro školy vůbec žádnou hodnotu. Dále pak píše, že ministerstvo školství promrhalo 26 miliónů. Tato tvrzení nejsou věcně správná a ÚIV na ně reaguje tiskovým prohlášením.
V Právu dne 17. září napsal Marek Přibil článek pod názvem NKÚ: ministerstvo školství promrhalo 26 miliónů. Přibil cituje z vyjádření prezidenta NKÚ F. Dohnala, že portál „nemá v současné podobě pro školy vůbec žádnou hodnotu“. Dále pak píše, že „ministerstvo školství promrhalo 26 miliónů“. Tato tvrzení nejsou věcně správná a reagujeme na ně tímto tiskovým prohlášením.
Funkčnost Školského vzdělávacího a informačního portálu
Projekt Školského vzdělávacího a informačního portálu (ŠVIP), jehož provozovatelem je Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a jehož technickým a implementačním dodavatelem je vítěz výběrového řízení firma Hewlett-Packard, je resortní portál, který je funkční, jak se o tom lze přesvědčit na jeho adrese www.edu.cz. Portál se samozřejmě dále vyvíjí, např. v současné době se posiluje spolupráce resortních organizaci při rozvoji jeho obsahu.
ŠVIP je v dnešní době fungujícím portálem, který nabízí garantované informace o školství a vzdělávání a má řadu dalších funkcionalit sloužících podpoře školství a vzdělávání. Veřejnost aktivně využívá jeho služeb /návštěvnost v první polovině září 2007 činila cca 4500 přístupů denně /.
V článku se dále uvádí, že „Právo náhodně oslovilo patnáct základních a středních škol po celém Česku a ani jedna portál za 26 miliónů nevyužívá“. ÚIV zajímá zpětná vazba škol při budování portálu a využívá připomínek veřejnosti při zlepšování jeho fungování a obsahu. Proto v rámci druhé vlny tzv. Rychlých šetření v roce 2007 ÚIV oslovil 4000 ředitelů škol (návratnost v této vlně byla 62,6 %) a tato Rychlá šetření naopak dokazují zájem škol o informace na www.edu.cz . Hlavní závěry z Rychlých šetření najdete na http://www.uiv.cz/clanek/373/1359.
V tiskové zprávě NKÚ ze 7. září se uvádí, že “vzdělávací část portálu však do doby ukončení kontroly spuštěna nebyla”. Toto tvrzení považujeme za zavádějící. Obsah vzdělávací části portálu nebyl nikdy v programu Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) jednoznačně vymezen a výraz “vzdělávací část portálu” nemá ani v odborném povědomí obecně přijatý obsah, na jehož základě by bylo možné současné funkcionality portálu ŠVIP takto hodnotit. Rozhodně neplatí, že “vzdělávací část portálu” je totéž, co funkcionalita “přímé vzdělávání”, tj. e-learning, který je spojován s částí, která je záležitostí třetí etapy vývoje portálu. Ve svém současném stavu ŠVIP obsahuje funkcionality, např. komunitní prostory, modul Školstvi a vzdělávání na internetu, na nichž je možné realizovat vzdělávací obsahy, další se připravují.
Funkčnost portálu nebyla předmětem kontrolní akce NKÚ, jak plyne z protokolu NKÚ č. 06/35.
Financování portálu
ÚIV vynaložil na realizaci ŠVIP v letech 2003–2006 cca 26 miliónů Kč.
Konstatování, že částka šest a půl milionu korun, která byla převedena do rezervního fondu MŠMT, šla na jiné účely, nemůže ÚIV posoudit. Čerpání rezervního fondu je záležitostí MŠMT. V kontrolním protokolu z téže kontroly NKÚ č. 06/35 provedené u ÚIV není v hodnocení hospodaření ÚIV s prostředky SIPVZ při řešení projektu ŠVIP uvedena žádná výtka.
ÚIV
0 komentářů:
Okomentovat