MŠMT: MŠMT nepřipravuje školné!

středa 26. září 2007 ·

V pátečním vydání deníku Právo se objevil článek se zavádějícím názvem „Ministerstvo zvažuje školné už v roce 2010". Protože je jeho vyznění poněkud nepřesné, uvádíme věc touto cestou na pravou míru.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v tuto chvíli NEPŘIPRAVUJE školné, a už vůbec ne od roku 2010. Bílá kniha terciárního vzdělávání, na kterou se autor článku odvolává, je zatím pouze pracovní materiál ve formě tezí, určený k diskuzi s klíčovými partnery MŠMT, jako je Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a Studentská komora Rady vysokých škol. K tezím má možnost se vyjádřit i veřejnost z řad zaměstnavatelů.

MŠMT v současné době pracuje na první fázi reformy, která má za úkol odstranit sociální bariéry v přístupu k vysokoškolskému vzdělání studentů, které jsou v terciárním sektoru již dnes dost velké. Primárním úkolem je proto z hlediska MŠMT vytvoření systému nízkoúročených půjček na životní náklady studentů a spoření na vzdělání s podporou státu, za účelem zlepšení startovní pozice sociálně slabších při vstupu na vysokou školu. Již dnes jsou totiž náklady na studium pro nezanedbatelnou část obyvatel příliš velké a český terciární sektor tak přichází o řadu potenciálních nadaných studentů.

Studijní půjčky mají pomoci toto plýtvání talenty odstranit. Systém půjček je však třeba ve spolupráci s bankami nejprve vytvořit a otestovat v praxi tak, aby vyhovoval především těm, kdo jej mohou v budoucnu využívat. Do té doby lze o školném vést veřejnou diskusi, ale  jakékoliv spekulace o datu zavedení odloženého školného jsou předčasné. „Vycházíme z faktu, že nadále platí jak koaliční dohoda, tak programové prohlášení vlády. V obou těchto dokumentech se jasně říká, že školné v tomto volebním období zavedeno nebude," říká ministryně Dana Kuchtová.

O žádném termínu zavedení školného není také možné hovořit proto, že zavedení školného na veřejných vysokých školách nemůže být spuštěno bez fungujícího, tedy zaběhlého systému půjček a spoření na vzdělání a fungující účinné sociální pomoci studentům, jako jsou sociální stipendia, zvýhodněná příležitostná práce studentů tzv. brigády a odstranění věkové hranice 26 let v případě plateb pojistného státem. Na této fázi reformy se nyní pracuje a je reálné, že by v roce 2010 byla sociální bariéra v přístupu k vysokoškolskému vzdělání odstraněna.



MŠMT

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.