Josef Duhajský: Už jste si s dětmi prohlédli Codex gigas?

čtvrtek 20. září 2007 ·

I člověk nezabývající se historií v posledních dnech těžko přehlédl informaci, že se do Prahy po 360 letech na několik měsíců vrací největší rukopisná kniha světa Codex gigas, známá spíš pod jménem Ďáblova bible. Pokud se vám ji nepodaří zhlédnout osobně, můžete se na ni a třeba i s vašimi žáky podívat na internetu.

Pokud o této knize mnoho nevíte, můžete základní informace hledat třeba ve Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kodex_Gigas), odkud je i následující obrázek:

Samozřejmě v případě zájmu najdete na internetu o Ďáblově bibli mnoho informací i jinde, jen bych poněkud učitelsky připodotkl, že je dobré též sledovat zdroje, ze kterých čerpáte.

Kolegové historici jsou určitě s tímto dílem obeznámeni lépe a možná i mnozí vědí, že k vidění pro veřejnost bude od 20. září v Národní knihovně v pražském Klementinu, kde potrvá výstava až do 6. ledna 2008. Protože je o výstavu velký zájem, Národní knihovna zvolila ojedinělý systém prodeje vstupenek. Návštěvníci si musí vstupenku v ceně 100 korun, resp. zlevněnou za 50 Kč, nejprve rezervovat na konkrétní termín na internetových stránkách www.nkp.cz nebo www.klementinum.cz. Úterky a soboty budou vyhrazeny pro vstup bez rezervace. Čas vstupu na výstavu je v každou celou hodinu a Národní knihovna vyžaduje dodržování přesného času vstupu do trezorové místnosti, který bude návštěvníkovi sdělen při vstupu na výstavu.

Výstavní prostor je zajímavý i z fyzikálního hlediska:

Po převozu bible putovala rovnou do speciálního trezoru, kde bude nepřetržitě pod dohledem kamer a bude zde knize zachováno optimální klima. Je velmi důležité, aby byla v takovém prostředí, ve kterém ji nic nepoškodí. Musí na ni dopadat vhodné světlo, upravena musí být i vlhkost vzduchu. Národní knihovna pro výstavu zbudovala speciální prostor - klimatizovanou komoru. Za dvojími dveřmi je místnost se stálou teplotou kolem 18 stupňů Celsia a vlhkostí kolem 50 procent, v níž se nachází jediný objekt - vitrína s knihou. V ní může návštěvník výstavy pobýt maximálně deset minut. Vitrínu pro výstavu dodali Švédové stejně jako trezor, ve kterém se kniha převážela do Prahy. Trezor se vyráběl na mnoho pokusů, vždy jej zkoušeli rozbít, a teprve až když nešel žádným z možných nástrojů zničit, rozhodli se pro jeho konečnou podobu.

A pokud by se vám zdálo, že taková podívaná nestojí za to, využijte opět internet. Na internetových stránkách Švédské národní knihovny http://www.kb.se/codex-gigas/cze/ naleznete digitalizovanou verzi všech stránek rukopisu spolu s českým komentářem o jeho historii, textech, písmu, iniciálách a iluminaci. Nechybí ani fotogalerie vybraných pasáží a další informace o této originální knize. Takto si můžete Ďáblovu bibli v klidu prohlédnout i s vašimi žáky v počítačové učebně vaší školy. Třeba se vám tímto způsobem podaří v dětech podnítit větší zájem o historii a literaturu.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.