Jan Wagner: Několik úvah na téma: Jaké železo do škol?

pondělí 17. září 2007 ·

Letošní dotační deficit na podporu informačních a komunikačních technologií je už zřejmě nevratný a díky nekompetentním zásahům ministerstva školství nedorazí do škol ani koruna z Evropského sociálního fondu. Jak se dá ve školách ušetřit při pořizování a správě informačních a komunikačních technologií? Co se vůbec stalo za poslední rok s nabídkou hardware i software? A jak je to s online aplikacemi a nabídkou Google Apps pro školy?  Stručný výčet změn v oblasti osobních počítačů a serverů je poměrně jednoduchý: výrazný pokles cen a výrazný nárůst výkonu či kapacity. Pokles cen kromě příslovečného běžného poklesu cen novinek o 50% během půl roku po uvedení navíc popohání kurs koruny vůči dolaru. Dolar za dvacet korun je pro nákup elektroniky všeho druhu vynikající. Výroba se navíc přesouvá do kontinentální Číny, kde je velmi nízká cena pracovní síly, a zároveň se v některých segmentech nabídky objevují i téměř přímí výrobci a ne řetězec překupníků lepících na výrobky jen svá loga.

Nárůst výkonu si můžeme snadno a rychle demonstrovat na výrobě procesorů, dvoujádrové procesory jsou zcela běžné a jejich ceny začínají někde pod 1800 Kč (všechny ceny jsou s DPH), jednojádrové procesory jsou zhruba za polovic a nejlevnější čtyřjádrové za ceny mezi šesti a sedmi tisíci přitom mají výkon odpovídající vysoce výkonným pracovním stanicím či serverům před pouhými dvěma lety. Když to srovnáme se stále ještě vyhovujícími desetitisíci počítačů v českých školách s 1GHz procesory Pentium III nebo 2GHz procesory Celeron, nabízí se celá řada možných řešení.

Tenký klient 

Toto řešení se díky dostupnosti relativně levných vysoce výkonných serverů stává stále zajímavější, přitom jako tenký klient může fungovat prakticky libovolný osobní počítač. Podmínkou je ale dobře navržená lokální síť, ale i ta se dá díky nízkým cenám komponent dosáhnout za nízkou cenu za pracovní místo. Za profesionální tenké klienty (tedy speciálně navržené jednoúčelové počítače malých rozměrů) se sice stále platí částky srovnatelné s cenou osobních počítačů, ale díky vývoji alternativních řešení (a snižování cen procesorů i pamětí), jako je například One-Laptop-Per-Child (OLPC ) a celá řada dalších, se dá očekávat pokles cen hluboko pod 200 či dokonce 150 dolarů, tedy pod 5000 či 3500 Kč s DPH (samozřejmě bez monitoru).

Příkladem aktuální nabídky je například www.pocitacovaucebna.cz, která nabízí celou škálu řešení se servery s operačními systémy FreeBSD nebo MS Windows 2003 Server R2 a klienty od stávajících počítačů, přes dodávku repasovaných počítačů po ořezané nové PC nebo po profesionální tenký klient. Dobře navržený server pro odpovídající počet klientů s tenkými klienty přináší primárně značnou úsporu pořizovacích nákladů, která se projeví především v kombinaci s operačními systémy Linux či FreeBSD. Řešení s MS Windows 2003 Server R2 se díky ceně nutných klientských CAL licencí těsně nad 1000 Kč v případě stovky klientských počítačů samozřejmě prodraží, ale i tam, kde uživatelé vyžadují Windows, se projeví nebývalý efekt: aplikace se spouštějí na serveru prakticky okamžitě! Zkuste si to nebo si to nechte předvést!

Je potřeba ještě podotknout, že do malých krabiček profesionálních tenkých klientů se nyní osazují procesory s frekvencí 500-1300 MHz, jejich operační paměť je až 512 MB a osazují se  paměťmi flash 1-8 GB nebo dokonce s 2,5" pevnými disky. Vzniká tak nová generace tlustých klientů nebo možná i subPC. Dodavatelé podobných řešení navíc zdůrazňují jejich nízkou energetickou náročnost, spotřeba těchto krabiček je v extrému v řádu wattů a běžně spotřebují při plném zatížení několik desítek wattů. Připomínám, že tenké klienty můžete dostat i v provedení pro monitory s vysokým nebo širokoúhlým rozlišením nebo i s výstupem pro monitory dva. Výkon je také dostatečný pro lokální provoz základních kancelářských aplikací či  prohlížeče a provozu stále širší nabídky online aplikací.

Jako hlavní výhody tenkých klientů jsou uváděny nízké pořizovací i provozní náklady a jednoduchá a zároveň bezpečná (zpravidla dálková) správa celého systému. A to vše je pro školy důležité.

Repasované počítače

Nabídky je široká, na webu jsem aktuálně nalezl například tyto specializované nabídky pro školy:

  • Dell Optiplex GX200 933 MHz, HDD 20GB, 256 MB, CD-ROM? 17" CRT monitor, MS Windows 2000 Profi CZ, to vše s dvouletou zárukou za 3000 Kč
  • Dell Optiplex GX270 2600 MHz, HDD 40GB, 512 MB, DVD-ROM, 19" CRT monitor, MS Windows 2000 nebo XP Profi CZ, to vše s dvouletou zárukou za 6000 Kč

Repasované počítače od profesionálního dodavatele s podobnou zárukou budou ještě dlouho dobrým řešením. I levnější výše uvedená varianta pro běžné školní potřeby bohatě postačuje. Řada prodejců nabízí i levnější konfigurace s buď kratší zárukou nebo bez předinstalovaného OS. Zde je možné použití OS Linux (či jiný unixový FOSS) nebo programu MS Partner in Learning.

Nejlevnější počítač

Pokles cen je neuvěřitelný a každou chvíli dostanete do poštovní schránky nějakou neuvěřitelnou nabídku. Značkový počítač bez OS v konfiguraci s procesorem Intel Celeron 420, s 512 MB, HDD SATA II 160GB a s vypalkou DVD±RW jsem našel i za 8500 korun, 17" nebo 19" LCD display se dá koupit již za zhruba 4500-5000 korun. Pokud se pustíme sami do nové laciné a ořezané skládačky, dáme za jednojádrový procesor 700-1000 Kč, za základní desku s integrovanou grafikou 1100-1500 Kč, za 512 MB paměti (kit se dvěmi 256MB) něco málo přes 800 Kč, za 80GB pevný disk 1000-1100 Kč a na skříň s klávesnicí a myší pak postačí zhruba tisícovka, čili žákovský počítač můžeme poskládat i za necelých pět tisícovek.

Cenovým hitem se i ve světě stala základní deska Intel D201GLYL Little Valley s integrovaným 1,3GHz procesorem Celeron 215, která je určená právě pro nejlevnější počítače s nízkou spotřebou. Výkon má přitom bezesporu pro školní použití dostatečný. Její cena je necelých 1500 Kč a je vhodná nejen jako skutečně levné a úsporné řešení žákovského počítače, ale může být i základem tenkého klienta. Její záruka je tříletá, podobně jako je nyní zvykem i u ostatních komponent. Tato deska je navíc vhodná i pro levný upgrade!

Musím se zmínit i o nabídce levných notebooků: nejlevnější notebooky s konfigurací 1.73GHz procesor Celeron-M 530, 15,4" WXGA LCD, 512 MB, HDD 80GB SATA, DVD±RW WiFi a bez OS se prodávají za méně než 12 000 korun, tedy jsou vlastně levnější než nejlevnější značkové PC s 17" LCD monitorem. U nejlevnějších notebooků je ale potřeba dávat pozor na délku záruční doby a také na podporované operační systémy.

Pro nové počítače je opět možné použití OS Linux (či jiný unixový FOSS) nebo OS Microsoft Windows, o možnostech získání jsme psali například v článku  Opakování matka moudrosti: jak získat nejlevnější MS Windows?  Použití free a open source software (FOSS) samozřejmě náklady snižuje. Vzhledem k vyšším hardwarovým nárokům a omezené kompatibilitě například výukových aplikací není asi zatím nejvhodnější použití nejnovějších MS Windows Vista.

Pár poznámek k software

Poslední distribuce OS Linux i dalšího free a open source software jsou stále kvalitnější a pro použití v chudých školách jsou výhodné pro nulovou pořizovací cenu. Microsoft na druhou stranu nabízí školám své produkty za velmi výhodné ceny a řada jeho podpůrných či vývojových produktů je i zdarma. Nejnovější produkty MS sice mají často vysoké hardwarové požadavky, což nemusí být při ceně klíčového faktoru, tedy pamětí, zase takovým neštěstím. Přesto ale pro řadu škol může být platba za MS Windows a Office ve výši zhruba 4000 Kč pro jeden počítač nepřijatelná.

Výukový software některých výrobců je již multiplatformní a v některých případech i vhodný k provozu online. Řada škol rovněž začala využívat i online aplikace pro školní evidenci. Evaluace software již skončila vzhledem k absenci jakýchkoli dotací SIPVZ. Je ale třeba upozornit na celou řadu pochybných či nevýhodných nabídek nejen výukového software, ale i online služeb. Pokusíme se v příštích týdnech v řadě článků na některé z nich upozornit.

Online aplikace

Nový trend jsme popsal v květnovém článku  Google pro školy: mail, chat, kalendář, web…  O takzvaném Webu 2.0 se vedou sice nejrůznější spory, ale na webu se v posledním roce určitě objevila nová generace online aplikací, které díky dostupnosti vysokorychlostního připojení pro většinu populace, vysokému výkonu i spolehlivosti serverů i dostatečnému výkonu klientských počítačů umožňují nahrazovat celou řadu lokálních aplikací všeho druhu. Nabídka je často kombinována s tlustými klienty nebo FOSS či freewarovými lokálními aplikacemi. Například Google jako stále více narůstající konkurent Microsoftu nabízí zdarma nejen desítky nejrůznějších služeb, ale také s nimi spojené aplikace jako editor a pořadač fotografií Picasa, glóbus a planetárium Earth, 3D grafický editor SketchUp a plno dalších. 

V poslední době se diskutuje o použitelnosti online kancelářských balíků, lokalizovaný do češtiny je ale zatím jen Google Docs & Spreadsheets neboli Dokumenty a tabulky, takže je těžké  porovnávat (navíc u online aplikací je běžný permanentní vývoj a řada nových funkcí se objeví ze dne na den bez jakéhokoli zvláštního oznámení). Podívejte se ale na již čtvrtroku starý článek Web Office Suite: Who`s Leading The Pack?

Další variací online služeb je vzdálený přístup k MS Windows 2003 Server R2, který se také objevil jako služba s měsíční platbou. Zde je využívána licence pro externí uživatele (External Connector), přičemž nejsou potřebné CAL pro jednotlivé uživatele. Podobná nabídka přístupu existuje i k linuxovým serverům s využitím různých protokolů. Zde platí stejné argumenty jako u tenkých klientů či použití výkonných serevrů a z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že i na běžném ADSL připojení je odezva při práci velmi dobrá. Takovéto řešení může být vhodné pro použití ve městech, které jsou zřizovateli většího počtu škol. Navíc již existuje řada měst s městskými optickými sítěmi…

Goggle, Google, Google, ještě jednou Google…

Přestože v kancelářském balíčku Google zatím chybí již dlouho očekávaná aplikace pro tvorbu prezentací (čakalo se uvedení na nedávné konferenci Office 2.0), je podle mne pro základní výuku principů ovládání textových a tabulkových procesorů velmi dobře použitelný. Podrobnosti o nabídce dalších služeb v Google Apps Education (připomínám vše je pro školy ZDARMA!!!) si prohlédněte na nových českých stránkách: kombinace služeb Gmail, Talk, Kalendáře, Dokumentů a tabulek, Úvodní stránky (pro prohlížeč) a Page Creator (webhosting s editorem) a vlastní domény školy může vyřešit značnou část potřeb malých i velkých škol, které nemají prostředků nazbyt, mají problémy se serverem nebo s jeho správou (či správcem). Google nedávno navíc nabídl i podporu off-line provozu pomocí Google Gears a jeho RSS čtečka Google Reader již práci off-line nabízí jako první přímo.

Google zveřejnil řadu svých aplikačních rozhraní a umožňuje kombinovat vývojářům své online služby s dalšími. Zde je obrovský prostor využitelný i pro výuku programování či další problematiky ve vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie. Již zmíněné Google Gears jsou z hlediska uživatele plug-in pro prohlížeč, který v off-line provozu využívá lokální data uložená pomocí databázového engine SQLite 3. Hezkou ukázkou je aplikace Remember The Milk, ale to již jsme hodně daleko od tématu…

Kromě již zmíněných aplikací doporučuji vaší pozornosti vyzkoušení Bloggeru, Historie webu nebo Notebooku. Musím zde rovněž odkázat na několik mých dalších experimentů, ať už s webhostingem, Bloggerem, Readerem, Dokumenty a tabulkami nebo Skupinami.

Musím ale podotknout, že vzhledem k použití technologie AJAX a práci většiny služeb v prohlížeči, můžeme narazit na limity u starších počítačů se staršími verzemi prohlížečů a omezenou operační pamětí, tenkým klientům to ale nevadí…

Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.