David Hawiger: Správa Linuxu snadno a rychle...

pátek 21. září 2007 ·

…je nemožná. Kdo říká něco jiného, je buď geniální nebo mystifikuje. V základním i středním školství však Linux získává stále větší oblibu a to především jako serverové řešení. Problémem však zůstává jeho kvalifikovaná administrace. Neocenitelnou pomůckou často přetíženým školním informatikům může být webové rozhraní - tady jej máme, jmenuje se Webmin (a nejen on).

Představme si projekty na www.webmin.com

Webmin - vlajková loď

Vše podstatné najdete na stránkách projektu. Jedná se o volně šiřitelný produkt, který v říjnu slaví jubilejních 10 let své existence, což je bezpochyby zárukou stability. Díky licenci si tedy výsledky desetiletého snažení můžete bezplatně stáhnout.

Základní filosofií produktu je nabídnout administrátorům webové rozhraní pro administraci Linuxu. Webmin dokáže instalovat a následně spravovat nemálo služeb, které je Linux schopen poskytovat. Pro ukázku využiji několik screenshotů z webu projektu (u všech obrázků je využit jako zdroj Demo and screenshots na Webmin : Web-based system administration):

  • Správa uživatelů a jejich vytváření
  • Správa disků a oddílů
  • DNS a DHCP
  • Apache a Sendmail

Nejen Webmin, ali i Virtualmin a Usermin

Vývojový tým nezůstal pouze u vytvoření rozhraní pro administrátory. Nejprve zaměřili svoji energii i na vytvoření prostředí pro běžné uživatele, vytvořené v Linuxu - vznikl projekt Usermin. Díky němu může uživatel spravovat svůj účet, nastavení i služby, ke kterým má oprávnění.

Webmin postupem času získal takový kredit a potenciál, že byl postupně schopen spravovat více Linuxových serverů najednou - vznikl projekt Virtualmin.

Proč se zmiňuji o Webminu?

Školství před SIPVZ, během SIPVZ a po SIPVZ

Vraťme se zpátky do školského prostředí. Nemálo z nás, si pamatuje doby, kdy jsme si museli s počítačovými sítěmi ve školách poradit sami, bez jakékoliv centrální koncepce a podpory. Již v té době jsem ve spolupráci s několika mými kolegy začali využívat projekt Webmin a provedli základní lokalizaci, kterou nabízíme zde.

Následně přišla koncepce SIPVZ se všemi svými klady a zápory. Dovolím si předložit mé osobní zkušenosti, které jsou dle mého názoru pro tuto oblast příznačné. Za klad mohu považovat to, že jsme si mohli zvláště v druhé polovině realizace SIPVZ dovolit úhradu profesionálního outsourcingu a školám zůstala "pouze starost o správu uživatelů". Webmin byl vynikajícím pomocníkem, ale nebyli jsme nuceni sledovat jeho vývoj ani zajišťovat jeho další lokalizaci. A to považuji za zápor. Druhým záporem navíc byla skutečnost, že se rozpadl tým kolegů, kteří byli schopní nadále rozvíjet využívání Webminu ve školách, a to včetně postupné lokalizace.

Na začátku prázdnin tohoto roku školy dostaly další nemlou informaci - bez jakékoliv náhrady a s konečnou platností byla ukončena koncepce SIPVZ. Školy musí řešit finanční výpadek, spojený s platbou za Internet i alespoň částečné krytí potřeb hardwarových a softwarových. Je logické, že nezřídka se tedy ruší i služby, spojené s nejzákladnějším outsourcingem. To však vede k opětovnému návratu k pokrytí administrace informačního systému z vnitřních zdrojů, i když to velmi často bude na úkor kvality. A právě zde by mohly projekty Webmin, Usermin a Virtualmin sehrát významnou roli.

Prosba o aktivní spolupráci

Nutnost převzít zodpovědnost za správu systému na škole podnítila staronové úvahy o efektivním využívání Webminu ve školství. Vývoj těchto projektů se však posunul o notný kus kupředu a proto práce na lokalizaci a dalších činnostech (příručka, helpdesk apod) vyžaduje jistou dávku řízení a koordinace. Původně jsme uvažovali o využití ESF, nicméně v těchto dnech se situace na MŠMT značně znepřehlednila a z našeho pohledu musíme zvážit, kam investovat energii.

Rozhodli jsme se, že nemá smyslu čekat na vyjasnění situace a požádáme školní informatiky o spolupráci.

Naším prvotním cílem je zajištění překladů všech standardních modulů Webminu. V rámci činnosti našeho centra ADMIN hodláme v prvé řadě koordinovat veškeré práce. Tímto vybízíme školní informatiky ke spolupráci. Pokud vás náš záměr zaujal na stránkách našeho centra najdete potřebné kontakty.



David Hawiger

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.