VÚP: Gymnázia začínají s tvorbou školních vzdělávacích programů

pátek 17. srpna 2007 ·

Koncem července letošního roku schválilo ministerstvo školství Rámcový vzdělávací program pro gymnázia (RVP G) a Rámcový vzdělávací program pro gymnázia se sportovní přípravou (RVP GSP). Znamená to tedy, že od září 2007 budou čtyřletá gymnázia a vyšší stupně víceletých gymnázií na základě těchto dokumentů připravovat své školní vzdělávací programy a nejpozději od 1. září 2009 pak začnou podle nich vyučovat.

 
Výzkumný ústav pedagogický připravil k RVP G a RVP GSP metodickou příručku Manuál pro tvorbu ŠVP na gymnáziích, která bude společně s příslušným rámcovým vzdělávacím programem rozesílán během podzimních měsíců na všechna gymnázia zdarma (vše bude hrazeno z prostředků Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu). 

Přínos školám

„Rámcové vzdělávací programy prošly několikerým veřejným připomínkovým řízením. Do  přípravy dokumentů byly zapojeny pilotní školy, a tak se v nich odrážejí i  jejich zkušenosti  s  tvorbou ŠVP,“ říká náměstkyně ředitele Výzkumného ústavu pedagogického PhDr. Stanislava Krčková. 

RVPG a RVP GSP poskytují školám větší volnost při přípravě učebního plánu. Dříve byl pro každý vyučovací předmět striktně stanoven  nejen počet hodin, ale i ročník, ve kterém musí být odučen. Současná pravidla umožňují zejména ve vyšších ročnících zařazovat více seminářů, volitelných předmětů apod., čímž se školy lépe profilují a současně dávají žákům možnost vybrat si zaměření pro své další studium.

Oproti původním dokumentům rámcové vzdělávací programy nově vymezují pravidla pro financování v souladu se školským zákonem, podle kterých budou kraje stanovovat krajské normativy. Proto je v nich uvedena tzv. hodnota H, která představuje průměrný týdenní počet vyučovacích hodin ve třídě vyplývající z příslušného vzdělávacího programu včetně nezbytného dělení tříd. Hodnota H je závazná  a na jejím základě by měly být zajištěny nutné podmínky pro vzdělávání na gymnáziích a současně zajištěn rovný přístup ke vzdělání ve všech krajích.

„Tvorba školního vzdělávacího programu dává učitelům příležitost  společně si naplánovat vzdělávání na své škole a svůj  vzdělávací záměr popsat. Nejde o to ´jen´ napsat dokument,“ říká Stanislava Krčková. Jak vyplývá ze zkušeností pilotních škol, které mají tento úkol už za sebou, právě společná tvorba ŠVP, společné plánování a zamýšlení se nad vlastní prací,  dá učitelům mnohem víc, než kdyby si hotový program stáhli třeba z internetu a pak prošli několikadenním školením. 



VÚP

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.