Otázka: Jen jsem se chtěl zeptat, jestli je možné, aby ředitel/ředitelka školy zaměstnával(a) své rodinné příslušníky například manžela/manželku, dceru/syna, na postech učitele? Na naší školy to tak funguje…
Odpověď:
In media res: Toto možné samozřejmě je! Zákoník práce ani jiné pracovněprávní či rodinně-právní předpisy nezakazují zaměstnávání manželů (respektive synů, dcer, tetiček etc.) v jedné veřejné základní škole (zřizované např. obcí), a to ani v pozice nadřízeného (např. ředitel/ka základní školy) a podřízeného.
Na vysvětlenou doplňme, že ředitel i učitelka (manžel a manželka) jsou oba zaměstnanci, i přesto, že jeden z nich je zaměstnancem vedoucím. Ředitel/ka školy nerovná se zaměstnavatel!
Jinou otázkou samozřejmě je, zda příslušný „příbuzný“ učitel splňuje např. zákonné kvalifikační předpoklady…
Odlišná právní situace by byla, jestliže by jeden z manželů byl v pozici zaměstnavatele (např. fyzická osoba samostatně výdělečně činná - majitel umělecké školy) a druhý jako jeho zaměstnanec. Toto dle zákoníku práce nelze! Dodejme, že toto je v praxi velice výjimečná situace.
Cílem této právní úpravy je, aby manželé, pokud chtějí pracovat společně, tak se nemají vzájemně zaměstnávat - ale mají školu (či jinou firmu) spoluvlastnit, aby mezi nimi zůstala zachována právní rovnost.
Nad rámec poradny dodejme, že psychologové převážně nedoporučují, aby manželé trávili spolu čas, jak v zaměstnání, tak posléze doma. I ze svého okolí znám několik případů (nešlo pravda o učitele, ale o právníky), kdy společné pracoviště výrazně napomohlo k rozpadu vztahu.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat