Petr Kolman: Korunní svědek

čtvrtek 30. srpna 2007 ·

Otázka: Při výuce jsem se setkala se zajímavým dotazem, zda existuje v českém právu institut korunního svědka?

Odpověď:

Stručná odpověď by zněla (zatím) nikoliv! Nicméně doplňme, že odborný team dnešního ministra spravedlnosti ČR, připravuje zavedení institutu korunního svědka, který česká a moravská akademická veřejnost může zatím znát jenom ze zahraničních detektivek. 

In media res: Pachatel, jenž zásadně pomůže naší policii při vyšetřování trestného činu  a následně bude před soudem relevantně svědčit proti svým dřívějším „parťákům“, se dočká mírnějšího trestu. Tedy alespoň dle Pospíšilova návrhu. který by měl  doputovat v nejbližších týdnech do poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Naše republika by se zavedením  institutu  korunního svědka nestala nějakou bílou či černou trestně-právní vránou (záleží na úhlu pohledu).  Korunní svědky v současné době využívá totiž několik evropských států (například sousední Polsko a Německo, či sladká Francie). Z pohledu komparace pokládám za důležité zmínit, že jej používá i země s právním řádem nám nejbližším, tedy Slovenská republika.

Důležité je poznamenat, že k „použití“  korunního svědka by policie mohla sáhnout pouze a jen u mimořádně závažných trestných činů. Těmi jsou například vraždy prováděné organizovanými skupinami, terorismus, nelegální prodej zbraní a střeliva či drogový byznys. S využitím tohoto svědka se počítá, stejně jako v jiných zemích, i v boji s  morem dnešního právního státu, tedy v nekončícím zápase s korupcí.

Pro hlubší zájemce dodejme, že zmíněná slovenská policie a justice institutu korunního svědka využila kupříkladu k usvědčení a odsouzení  takřka legendární skupiny "kyselinářů (kyselinárov). Tedy daňových podvodníků a vrahů, jenž svoje oběti rozpouštěli v kyselině sírové. Případ je historicky první trestní věcí na Slovensku, kdy byly žalovány vraždy bez existence obětí! Jak už přemýšlivější čtenáře České školy napadlo, u zmíněných důležitých kauz, by korunní svědci pomohli především tam, kde je nedostatek důkazů.

Nutno ovšem zmínit, že návrh jednoho z nejmladších evropských ministrů spravedlnosti v sobě neobsahuje naprostou beztrestnost pro morálně procitnuvší darebáky. Jako je tomu například u vybraných závažných případů ve francouzském trestním právu.

Čeští, moravští a slezští jedinci (popřípadě u nás souzení cizinci), kteří se rozhodnou mluvit proti svým spolupachatelům, by se nedočkali úplného osvobození, nicméně příslušný soudní senát by  vzal v potaz, že spolupracovali s policií, a mohl by jim uložit výrazně menší trest. Dle citovaného návrhu  by soudce mohl snížit trest i pod hranici, kterou u konkrétních trestných činů stanovuje současný trestní zákon.
 



Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.