Otázka: V minulých poradnách jste psali o přestupcích, zajímala by mě jedna věc. Pokud například učitel/ka z města A. spáchá přestupek v městě B. (například na školním výletě), u které přestupkové komise se bude záležitost projednávat? Tam, kde bydlí, nebo tam, kde přestupek spáchal(a)?
Odpověď:
Dle § 55 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích platí, že k projednání přestupku je místně příslušný správní orgán, v jehož územním obvodu byl přestupek spáchán.
Takže v našem případě to bude v městě B.
Jelikož školy tu a tam jezdí i na výlety/exkurze do zahraničí doplňme, že přestupek, který byl spáchán v cizině státním občanem České republiky (anebo cizincem, který má trvalý pobyt na území České republiky), nebo nelze-li místo spáchání přestupku spolehlivě zjistit, projedná správní orgán, v jehož územním obvodu pachatel má nebo naposledy měl trvalý pobyt.
Z tohoto obecného pravidla existuje výjimka dle § 55/3 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích:
Místně příslušný správní orgán může k usnadnění projednání přestupku nebo z jiného důležitého důvodu postoupit věc i bez souhlasu účastníků řízení jinému věcně příslušnému správnímu orgánu, v jehož územním obvodu se pachatel zdržuje nebo pracuje.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat