Otázka: Zajímal by mě rozdíl mezi pojmy „aktivní politika zaměstnanosti“ a „pasivní politika zaměstnanosti“?
Aktivní politika zaměstnanosti - Aktivní politikou zaměstnanosti se rozumí souhrn opatření směřujících k zajištění rovnováhy na trhu práce. Aktivní politika zaměstnanosti je zabezpečována z prostředků účelově určených na politiku zaměstnanosti. V rámci této aktivní politiky můžeme rozlišit programy a opatření regionálního a celostátního charakteru, a dále pak mezinárodní programy zaměstnanosti. Aktivní politiku zaměstnanosti můžeme také v souladu s pozitivním právem označit jako souhrn opatření směřujících k zajištění maximálně možné úrovně zaměstnanosti. Zdůrazněme tu, že zákon o zaměstnanosti správně nehovoří o opatřeních majících za cíl maximální zaměstnanost nýbrž maximálně možnou zaměstnanost, tudíž je tu brána v potaz sociální realita.
Aktivní politiku zaměstnanosti primárně zabezpečuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a úřady práce, nikoliv však absolutně, jelikož podle situace na trhu práce spolupracují při její realizaci s dalšími subjekty (např.neziskové organizace).
Pasivní politika zaměstnanosti - Pasivní politikou zaměstnanosti se oproti tomu rozumí přímo zprostředkování zaměstnání uchazečům o práci a také hmotné zabezpečení uchazečů o práci. Stávající zákon o zaměstnanosti již s tímto právně - teoretickým termínem nepracuje, nicméně v rámci pozitivního práva ho můžeme nalézt například ve vyhláškách ministerstva financí (napřiklad Vyhláška č. 267/2001 Sb., kterou se stanoví rozsah a struktura podkladů pro vypracování střednědobého výhledu státního rozpočtu a termíny pro jejich předání).
.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat