NCDiV: Příručky pro autory distančních vzdělávacích opor. Jak tvořit distanční text?

úterý 7. srpna 2007 ·

Od 1. 10. 1995 bylo při Centru pro studium vysokého školství (CSVŠ) zřízeno oddělení Národní centrum distančního vzdělávání. (NCDiV). Hlavním a dlouhodobým záměrem tohoto opatření bylo podpořit rozvoj distanční formy vzdělávání na českých vysokých školách a dalších vzdělávacích institucích tak, aby se zajistilo rozšíření nabídky vzdělávacích příležitostí a cest v rámci systému celoživotního vzdělávání, které budou alternativní k dosavadním formám studia. Dalším cílem založení tohoto pracoviště byla snaha podpořit, v rovině informační a koordinační, využívání moderních technologií ve vzdělávání.

Distanční forma vzdělávání je zcela nová i když navazuje na tradice především tzv. dálkového či externího studia. Podstata této formy studia je však zásadně odlišná od předcházejících a někde ještě přetrvávajících forem studia. Je to vzdělávací technologie, která je založena na řízeném samostatném studiu. V maximální možné a didakticky odůvodněné míře využívá všech možných technických a technologických prostředků, kterými lze předat studujícímu studijní látku (obsah studia), kterými lze podpořit úspěšnost samostatného studia, průběžně kontrolovat a hodnotit studijní pokroky, organizovat a řídit studium, pomáhat studujícímu řešit studijní a případné další problémy se studiem související a v neposlední řadě také provádět závěrečné hodnocení výsledků studia.

Praxe ukázala, že úkoly NCDiV jsou v současné době především v oblasti školící. Distanční forma studia, její správná příprava a realizace, vyžaduje mimo dostatečných finančních zdrojů také velké nároky na zdroje personální. Je nutné zaškolit pedagogy pro tuto novou vzdělávací formu a to jak pro její přípravu tak i pro vlastní realizaci. Pro většinu pedagogů je to zcela zásadní, protože byli vyškoleni a doposud realizovali pouze varianty prezenční formy studia. Z hlediska formy vzdělávání je zcela jedno, zda výuka probíhá v rámci denního studia, či v rámci večerního nebo víkendového soustředění. Vždy dochází k osobnímu setkání pedagoga se studujícím a k předávání vědomostí v rámci prezenčního výkladu a osobního kontaktu s učitelem. Jedná se tedy o prezenční formu studia.

Distanční forma studia zcela vynechává nebo ve většině případů omezuje prezenční setkání na nezbytně nutné minimum. Především tam, kde je nutná výuky v dovednostech se bez prezenčního studia neobejdeme. Přesto i k takovéto výuce (tutoriálu, laboratornímu cvičení, prázdninovému soustředění apod.) přichází studující již velmi dobře teoreticky připraven. Jeho průběh je proto mnohem snadnější a časově méně náročný.

Naši pedagogové a vzdělavatelé nebyli na tuto formu studia v rámci svého odborného vzdělávání připravování. Už sama filozofie této formy vzdělávání jim činí řadu potíží. Proto se naše aktivity soustředily především na šíření informací o distančním studiu a na školení vzdělavatelů.

Odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají distanční vzdělávací technologie, zpracovali pracovníci NCDiV v průvodci pro studující a zájemce o takové studium - Distanční studium v otázkách (, 288kB).

Zlámalová H. Příručka pro autory distančních vzdělávacích opor. Jak tvořit distanční text. Praha: NCDiV, CSVŠ. 2006. 67 s.,
ISBN 80-86302-39-3. Objednávka příručky, info

Další informace lze najít také v publikacích:

Distanční vzdělávací technologie umožní v krátké době otevřít možnosti studia na zahraničních školách, které organizují distanční vzdělávání. Jsou to nejčastěji evropské Otevřené distanční univerzity (, 24kB).




NCDiV

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.