Společnost Google včera uvedla další rozšíření aplikace Google Earth s názvem Sky, které přináší pohled ze Země na více než 100 milionů hvězd a 200 milionů galaxií. Sky využívá pro jejich zobrazení více než milionu fotografií z vědeckých a akademických zdrojů.
O aplikaci Google Earth jsme poprvé psali před téměř dvěma lety v článcích S Google Earth zaujmete žáky nejen v zeměpise a Google Earth - 3D rozhraní k planetě . Další rozvoj aplikace pak popsaly články Google Earth se spojil s Wikipedií a Fotogalerie v Google Earth a Maps: jak zobrazit snímky na mapě . Včera uvedené další rozšíření aplikace Google Earth s názvem Sky přináší opačný pohled: ze Země se můžeme podívat na více než 100 milionů hvězd a 200 milionů galaxií. Sky využívá pro jejich zobrazení více než milionu fotografií z vědeckých a akademických zdrojů, kromě jiného i ze Sloan Digital Sky Survey (Palomar Observatory v California Institute of Technology ) a z Hubblova teleskopu NASA.
Informace o novinkách v aplikaci Google Earth a odkaz na její stažení naleznete na českých stránkách na earth.google.com. Aplikaci si vyzkoušejte sami, je sice poněkud náročnější na výkon PC i na kapacitu připojení, ale i průměrný školní stroj ji zvládne:
Google Earth nabízí sedm nových informačních vrstev, které popisují nebeská tělesa a dění na obloze:
- Souhvězdí – vrstva propojuje jednotlivé hvězdy napříč vesmírem a každému uskupení přiřadí jméno.
- Astronomie v domácích podmínkách – nabízí celou řadou údajů o hvězdách, galaxiích a mlhovin viditelných okem nebo menším či větším dalekohledem.
- Hubblova přehlídka – 129 snímků ve vysokém rozlišení pořízených Hubblovým teleskopem.
- Měsíc – animace lunárních pozic a fází Měsíce v průběhu 2 měsíců.
- Planety – sedm planet a jejich pozice na obloze během následujících 2 měsíců.
- Uživatelův průvodce galaxiemi - virtuální cesta po různých typech galaxií od trpasličí Malé medvědice (Ursa Minor Dwarf) až po naši Mléčnou dráhu.
- Život hvězdy - prohlídka různých stádii životního cyklu hvězdy.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat