Otázka: Moje manželka - učitelka byla propuštěna ve zkušební době – de facto bez udání pořádných důvodů. A navíc se o svém propuštění dozvěděla pouhých sedm dnů, přede dnem kdy měl její pracovní poměr skončit. Je to podle práva možné?
Odpověď:
Připomeňme si, že je-li před vznikem pracovního poměru sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí po dni vzniku pracovního poměru.
Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce.
Zkušební období není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl.
Doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se do zkušební doby nezapočítává.
Zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je neplatná.
Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušebním údobí z jakéhokoliv důvodu nebo (a to je pro naši causu důležité) bez uvedení příčiny. Takže škola mohla vaši manželku propustit i bez udání důvodu.
Zaměstnavatel však dle zákoníku práce nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Zmíněné písemné oznámení o zrušení pracovního poměru má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Citovaná třídenní lhůta je však jenom tzv. pořádkovou a její nedodržení nevyvolává neplatnost právního úkonu – tedy zrušení pracovního poměru.
Na základě výše uvedeného dovozujeme, že propuštění vaší manželky ve zkušební době proběhlo v souladu s právními předpisy ČR.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat