V květnu letošního roku jsou mimořádně příhodné podmínky pro pozorování planety Venuše. Navíc 22. května proběhne ve večerních hodinách zákryt planety Saturn Měsícem. Využijte toho a představte dětem tyto dvě planety, které jsou velmi dobře vidět i pouhým okem, takže ani laikům by jejich nalezení na obloze nemělo činit větší potíže.
Pokud občas vzhlédnete k obloze, je velmi pravděpodobné, že jste si letos na jaře planety Venuše už všimli. V květnu se podmínky pro její pozorování dokonce ještě zlepší. Jak píší odborníci:
„Unikátní podmínky pro sledování této planety, jaké se nyní nabízejí, se totiž zopakují až v roce 2015.“
(viz IAN – obloha v květnu)
Venuše během května vydrží na obloze až do půlnoci a 19. května večer se k ní přiblíží srpek Měsíce. Měsíc na sebe v květnu poutá pozornost i v souvislosti s planetou Saturn. Tu dokonce 22. května večer zakryje. Saturn zmizí za neosvětleným okrajem Měsíce několik minut před půl desátou letního středoevropského času. Už před tím můžete sledovat, jak se budou obě tělesa přibližovat. Za Měsícem zůstane Saturn schovaný asi hodinu a pak se zpoza pravé osvětlené části Měsíce vynoří kolem 22:30 SELČ. Poloha Venuše a Saturna na květnové obloze a průběh zákrytu Saturna Měsícem jsou patrné z následujícího obrázku, který opět najdete na webu Instantní astronomické noviny.
(viz http://www.ian.cz/redsys/upload/672-366.jpg)
„Zákryt planety Saturn Měsícem je jev, kdy bližší a (zdánlivě) rychleji se pohybující Měsíc překryje na několik desítek minut vzdálenější Saturn. Sledování samotného úkazu nemá sice pro astronomii hlubší význam, ale je pozorovatelsky velmi atraktivní, neboť se jedná o jeden z mála příkladů astronomického pozorování, které má svou vlastní dynamiku. Pohyb Měsíce oproti Saturnu je ve větším dalekohledu zřetelně viditelný, jelikož Saturn v tomto případě slouží pro oči jako "pevný bod", ke kterému lze polohu Měsíce vztáhnout. Navíc se v případě Saturnu jedná o zvláště vděčnou podívanou, neboť do hry vstupují i jeho prstence.“
Zákryt Saturna Měsícem už letos proběhl 2. března v ranních hodinách (viz třeba http://www.observatory.cz/akce/saturn007/index.php), ale není to tak běžný jev, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dalšího zákrytu Saturna Měsícem se dočkáme až 4. ledna 2025. Pozorovací podmínky tohoto úkazu budou nyní v květnu méně příznivé než v březnu, protože začíná už za soumraku, ale pro pozorování oblohy se školními dětmi rozhodně pokládám tento čas za příznivější. Doufejme tedy, že i počasí bude příznivé, abychom se netěšili zbytečně.
Obě planety, Saturn i Venuše, jsou viditelné pouhým okem. Přesto neuděláte chybu, když se vydáte na květnová pozorování těchto planet vyzbrojeni dalekohledem. Z vlastní zkušenosti vím, že především Saturn s prstýnkem, který děti vidí přímo v dalekohledu, je pro ně nezapomenutelným zážitkem. Nyní v kontaktu s Měsícem to bude určitě ještě zajímavější podívaná. Na Venuši mnoho podrobností ani v dalekohledu nerozeznáte, ale můžete alespoň poukázat na její fázi. Dětem by mohla připomínat Měsíc v první čtvrti.
Jestli s koupí dalekohledu do školy stále otálíte, pokusím se vás trochu inspirovat odkazem Vybíráme dalekohled ze serveru astro.cz. Zde mě mimo jiné zaujal odstavec:
„Rozhodně neuděláte chybu, když pro naprostého začátečníka pořídíte slušný triedr doplněný vhodným stativem. Občas má budoucí astronom-amatér pocit, že „potřebuje“ začít se „skutečným“ astronomickým dalekohledem a triedr za takový rozhodně nepovažuje. Přitom právě triedr je takřka ideální pro vybudování základních návyků a pro nácvik základní orientace na obloze.“
Stojí to za zvážení. Občas máme s našimi školními dalekohledy problém s nalezením méně jasných objektů na obloze kvůli malému zornému poli našich dalekohledů. V případě Slunce a jasných planet tento problém naštěstí odpadá.
Jako další inspiraci pro výběr dalekohledu mohu přidat odkaz na diskusi na téma dalekohledy na webu Astronomické fórum.
Pozorování s dalekohledem je určitě zajímavější, ale i bez něj by se vám mohl pobyt s dětmi pod hvězdnou oblohou vydařit. Od loňska máme o jednu planetu méně (viz třeba http://www.novinky.cz/domaci/v-praze-prepsali-ucebnice--pluto-uz-neni-planeta_93935_ormv3.html). Využijme tedy letošní mimořádné nabídky květnové oblohy k tomu, abychom dětem přiblížili dvě planety z těch, které nám zbyly.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat