V rámci systémového projektu Pilot Z, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu, bylo na 16 pilotních základních školách, které v projektu ověřovaly svoje školní vzdělávací programy, vytypováno a následně popsáno 64 příkladů dobré praxe. Příklady byly následně sesbírány do příručky, která vychchází v podobě praktického šanonu.
Šanon obsahuje omezený počet příkladů, nedílnou součástí příručky je multimediální DVD, na kterém jsou všechny příklady dobré praxe i s bohatou přílohovou dokumentací. Příručka je pro přehlednost rozdělena do devíti tematických oblastí, podle kterých jsou jednotlivé příklady řazeny. Jsou to oblasti: český jazyk a dramatická výchova, cizí jazyky, informační a komunikační technologie, společenské vědy, přírodní vědy a výchova ke zdraví, mediální výchova, projekty, autoevaluace a hodnocení žáků, mimovýukové aktivity.
Příklady dobré praxe jsou zaměřeny na netradiční metody práce, dílčí vyučovací aktivity, školní projekty, organizační formy výuky, nové způsoby hodnocení žáků, autoevaluační činnosti škol, mimovýukové aktivity apod. Zkušenosti pilotních škol vydané ve formě příkladů dobré praxe mohou ostatní školy využít pro zkvalitnění výuky a k obohacení celkového stylu své práce. Příručka školám poskytne inspirativní náměty do výuky, ukáže jim efektivní metody a formy práce, nastíní možnosti zařazení průřezových témat do výuky, představí originální autoevaluační nástroje apod.
Práce na příkladech dobré praxe trvala přibližně jeden rok. Podíleli se na nich učitelé a ředitelé pilotních škol, externí spolupracovníci (odborníci z pedagogických fakult apod.) a pracovníci Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.
Příručku příkladů dobré praxe obdrží všechny plně organizované základní školy a víceletá gymnázia v České republice v průběhu měsíce dubna 2007. Pro případné další zájemce budou postupně všechny příklady dobré praxe uveřejněny na tomto Metodickém portálu (www.rvp.cz).
Ukázky z příručky:
VÚP
0 komentářů:
Okomentovat