Otázka: Jak je to s učitelem, který ve volném čase doučuje, nebo si přivydělává nějakou činností i bez živnostenského listu (hlídání dětí, pořežu-pokácím-zasadím-zaleji-upeču-uvařím-uklidím, venčení psů, příspěvky do novin a časopisů, výuka hry na hudební nástroj, korektury)? Musí z těchto přivýdělků také platit daň?
Odpověď:
Pro tuto věc je nejpodstatnější, na kolik peněz si učitel svými vedlejšími aktivitami za rok přišel! Nyní platí hranice 6 000 Kč ročně – nikoliv měsíčně! Pokud svými vedlejšími příjmy nedosáhne zmíněné hranice, pak tyto vedlejší příjmy nezdaňuje a ani nemusí podávat samostatné daňové přiznání mimo školu. Toto platí i když si v hlavním zaměstnání (škole) vydělal libovolně mnoho. Takže i například zaměstnanec - ředitel školy (s příjmem kupříkaldu 500 000 ročně ze školy) který si přivydělá 3500 Kč za doučování fyziky, citovaný přivýdělek nemusí zdaňovat.
Při překročení hranice se samozřejmě daň z příjmu již platí a nutno podat daňové přiznání.
Jiná (daňová) situace ovšem nastává v případě, že si učitel přivydělává přispíváním do medií. Příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce (tedy od stejného vydavatele) nepřesáhne v kalendářním měsíci 3000 Kč. Tato zvláštní sazba je dle § 36 zákona o daních z příjmu ve výši 10 procent a učiteli – autorovi ji srazí přímo vydavatelský dům, takže ji pak již do svého daňového přiznání nezapočítává. Takže plodnější učitel, který si každý měsíc přivydělá psaním či kreslením například 10 000 Kč (například od čtyř různých vydavatelů získá po 2500 Kč), tak se mu zmíněný autorský příjem zdaňuje stále 10 procenty – lhostejno kolik si k tomu vydělá ve škole.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat