Možnost využívat pro výuku mladistvých i dospělých prostředky z Evropské unie a státního rozpočtu ČR letos významně posílila Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě. Vedle stávajících projektů, řešených v organizační struktuře MPSV, se připojila k projektu UNIV, řešenému v gesci ministerstva školství.
Už deset let se SOŠ a SOU Česká Lípa ve spolupráci s městem Česká Lípa a tamním Úřadem práce cíleně věnuje rekvalifikačním projektům typu "Most". První byl realizován už v roce 1996 na základě modelového programu pro mladistvé převzatého z Velké Británie. Do současné doby prošlo tímto typem projektu 170 mladistvých nezaměstnaných. Průměrně osmdesát procent absolventů se přitom podle statistiky Úřadu práce dlouhodobě nevrací do evidence nezaměstnaných.
Aktuálně na škole probíhá obdobný projekt nazvaný "Krokem přes most", který byl předložený v roce 2005. Je zaměřený na zvýšení zaměstnanosti rizikových skupin mladistvých a mladých nezaměstnaných. Ve velké konkurenci dalších podaných projektů škola obstála a získala finanční podporu 1 703 tisíc Kč (z toho 1 297 506 Kč z Evropského sociálního fondu a 432 502 Kč ze státního rozpočtu ČR).
První fází "Krok" byl projekt zahájen v září 2005, kdy Úřad práce v České Lípě vytipoval s využitím bilanční diagnostiky či psychotestů vhodné mladistvé nezaměstnané ve věku od 17 do 19 let. "Jsou to dospívající „děti“, které musely doposud řešit řadu problémů, s jimiž se jejich vrstevníci naštěstí nemuseli potýkat. Ať už se jedná o problémy s drogami a alkoholem, zkušenosti s drobnou kriminalitou či o neschopnost zvládat své osobní problémy. Za vším tím se vždy skrývá nefunkční rodinné zázemí,“ vysvětluje koordinátorka projektu Mgr. Hana Ortová. V projektu se podle ní dočasní žáci školy učí opětovně získávat pracovní návyky. „První a zásadní problém, který museli pedagogové řešit, byla ochota a vůle našich rekvalifikantů vstát z postele a přijít do dočasné práce v řemeslných dílnách,“ dodává Ortová.
Skupina absolvuje osmiměsíční rekvalifikaci s dvouměsíční praxí, během níž se rekvalifikantům nadále intenzivně věnuje i psycholog. "I přes veškerou snahu jsme nedávno dva sedmnáctileté rekvalifikanty byli nuceni pro neúnosné agresivní chování vůči ostatním kolegům i pedagogům z rekvalifikace vyřadit. I tak ale úspěšnost projektu zůstává velmi vysoká," dodává H. Ortová. Už v květnu podle ní čekají rekvalifikanty dvoudenní závěrečné zkoušky, při nichž budou muset prokázat i nabyté praktické dovednosti ve svých oborech.
Projekt Druhá šance
Prostředky z Evropského sociálního fondu a z rozpočtu ČR získala škola v České Lípě na realizaci řemeslných rekvalifikací pro mladistvé nezaměstnané znovu i v loňském roce. V srpnu zde zahájili realizaci projektu "Druhá šance" určeného nezaměstnaným, kteří se dostali mimo výchovně-vzdělávací systém.
Z cca sedmdesáti nezaměstnaných bylo i tady v rámci projektu postupně vybráno dvacet zájemců a z nich dalším výběrem dvanáct nejvíce perspektivních. Ti absolvují do konce letošního června rekvalifikační kurz zaměřený na obdobné obory, jako v případě projektu Krokem přes most - tedy obory kuchař, truhlář, šička, zámečník, číšník nebo cukrář.
Během kurzu získávají rekvalifikanti základy řemesla, které si po dobu dvou měsíců ověřují i v praxi ve firmách na Českolipsku. Už v této fázi mnozí získávají i příslib budoucího zaměstnání.
UNIV rozšiřuje možnosti
Od letošního roku se Liberecký kraj spolu s Moravskoslezským oficiálně připojil také k projektu UNIV (Uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení v sítích škol). Právě SOŠ a SOU Česká Lípa je jednou ze škol, které jsou v síti tohoto projektu zapojeny na Liberecku. Škole se tak nyní otevřela významná možnost čerpat evropské a státní prostředky na vzdělávání dospělých také v dalším systémovém projektu, tentokrát realizovaném v gesci Ministerstva školství.
Tříletý projekt UNIV totiž přináší do českého školství novou formu vzdělávání dospělých, jejíž zavedení umožňuje nový zákon o uznávání výsledků neformálního učení, který vstoupí v platnost letos v létě. Ve školách zapojených do projektu budou díky němu moci zájemci o doplnění dílčí nebo úplné kvalifikace zhodnotit všechny své znalosti a praktické dovednosti, které během života nabyli i neformální cestou mimo školu.
Díky vytvářeným hodnotícím standardům a vzdělávacím programům UNIV si tedy budou lidé doplňovat pouze ty kompetence, které jim chybí. Získání kvalifikace tak bude rychlejší a efektivnější. Druhým efektem projektu UNIV bude využití kapacit středních škol pro vzdělávání dospělých při klesajícím počtu žáků v počátečním vzdělávání.
Dobrý nápad
Také se vzděláváním dospělým už mají na SOŠ a SOU v České Lípě bohaté zkušenosti. Už řadu let ve spolupráci s místním úřadem práce realizují řadu, především řemeslných rekvalifikačních kurzů. Ii proto prý zde projekt UNIV přivítali. "Je to velmi dobrý nápad, o který bude mezi veřejností zájem," hodnotí Hana Ortová. Škola je totiž podle ní často dotazována dospělými zájemci o možnost rychlého a efektivního doplnění kvalifikace.
"UNIV využijí lidé, kteří např. mají firmu, anebo se již při práci naučili praktickou část řemesla, ale potřebují si doplnit výuční list," vysvětluje koordinátorka projektů. Takové doplňování bylo podle ní doposud komplikované a vedle dálkového studia teorie vyžadovalo nevyhnutelně i roční praktickou výuku. "Díky UNIVu se teď vše zjednoduší a zrychlí, zájemce své dovednosti a znalosti prokáže díky hodnotícímu programu projektu," oceňuje Ortová.
Na českolipském učilišti budou v rámci projektu UNIV pilotně ověřovat obory pekař a cukrář. Největší zájem však podle Ortové bude o černá řemesla, jako jsou zámečník nebo obráběč kovu, ale i truhlář atd. "Jako učiliště jsme povinni si na část svého rozpočtu sami vydělat produktivní činností, a to by nešlo bez skutečného kontaktu s praxí a Úřadem práce, bez reakce na nové trendy a bez šikovných řemeslníků," odmítá Hana Ortová případné obavy, že by střední školy nebyly schopny dospělé kvalitně vyučovat.
UNIV do celé ČR
Řešitelem projektu UNIV je Národní ústav odborného vzdělávání v Praze. SOŠ a SOU Česká Lípa není zdaleka jediná škola, která se do sítě projektu UNIV letos v Libereckém kraji zapojila. Projekt je nyní řešen v osmi krajích - právě v nadcházející fázi jeho řešení dojde k pilotnímu ověřování prvních vzdělávacích programů. V plánovacím období Evropského sociálního fondu 2007 - 2013 by pak měl být projekt UNIV rozšířen i do zbývajících krajů ČR.
"Vyměňujeme si v rámci krajů zkušenosti a zjišťujeme, že řešíme podobné problémy. Potřebujeme proto jednotný rámec ve vzdělávání dospělých, a tím je např. právě projekt UNIV," konstatovala na adresu projektu předsedkyně Školské komise Asociace krajů Jaroslava Wenigerová. Předností je podle ní schopnost projektu reagovat na potřeby trhu práce. "Zaměstnavatelé si dokáží říci, jaké klíčové kompetence jim chybí. Bez spolupráce s profesními sdruženími a podniky už ostatně není možné ani počáteční vzdělávání," uvažuje Wenigerová. Stejnou zkušenost mají podle H. Ortové i na střední škole v České Lípě.
Bližší informace o projektech SOŠ a SOU Česká Lípa poskytne:
Mgr. Hana Ortová, tel. 605258404, ortovah@skolalipa.cz
Bližší informace o projektu u UNIV a o zapojených školách v Libereckém kraji poskytnou:
PhDr. Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu UNIV, NÚOV, tel: 724652223 jana.bydzovska@nuov.cz
PhDr. Helena Marinková, PhD., obsahový manažer projektu UNIV, NÚOV, tel: 724652224 helena.marinkova@nuov.cz
ing. Petra Hniličková, manažer pro publicitu projektu UNIV, NÚOV, tel: 724652228 petra.hnilickova@nuov.cz
NÚOV
0 komentářů:
Okomentovat